fbpx

Konsolidácia úverov v čase koronakrízy

Konsolidácia, čiže zlučovanie úverov do jedného za účelom zníženia splátok je dnes jedným z najžiadanejších produktov na trhu hypoték a spotrebných úverov.

Veď niet divu, mnoho klientov, s ktorými sa stretávame, sa boja o svoje príjmy, mnohí sú doma na OČR s deťmi, niektorým zamestnávatelia musia znižovať platy kvôli koronakríze, ktorá aktuálne nepostihuje len naše fungovanie a bežný život, ale aj ekonomiku ako takú. Pripravili sme pre vás článok, ktorý vám priblíži konsolidáciu úverov.

Kto si v súčasnej situácií môže konsolidovať úvery

Keďže vo všeobecnosti je konsolidácia úverov produktom, pri ktorom banky preverujú príjmy žiadateľov, niektoré skupiny klientov skutočne môžu mať za dnešných okolností problémy takýto typ úveru získať, prípadne sa výrazne zužuje okruh bánk, ktoré sú schopné žiadateľom ich dlhy zlúčiť. Najviac ohrozenými sú podnikatelia, ľudia pracujúci na dohodu, ale aj zamestnanci v gastronómií, hoteloch, službách, čiže pracujúci v odvetviach, ktorých sa obmedzenia súvisiace s pandémiou koronavírusu najviac dotýkajú. Ďalšími skupinami sú opatrovateľky v Rakúsku, zamestnanci s príjmami zo zahraničia, športovci a umelci. Aj napriek tomu ale vieme o bankách, ktoré za určitých okolností vedia skonsolidovať úvery aj týmto klientom.

Refinančné úvery ako forma konsolidácie

Niektoré banky majú vo svojom portfóliu typ refinančnej hypotéky, v rámci ktorej môžu žiadatelia zlúčiť do jedného úveru hypotéku aj buď jeden alebo viac úverov. Väčšinou je základnou podmienkou splácanie všetkých vyplácaných úverov určitú dobu, spravidla mininálne ale 12 mesiacov. Každá banka má tento typ produktu nastavený inak. V niektorých bankách je ale aj dnes možné požiadať o refinančnú hypotéku bez dokladovania výšky príjmov, či už sa jedná o prenos len hypotéky alebo je možné do novej hypotéky zlúčiť aj určitý počet spotrebných úverov či medziúverov zo stavebnej sporiteľne.

Konsolidácia úverov a odklad splátok

Približne od 17.apríla tohto roka môžu klienti žiadať v bankách o odklad splátok úverov, či už hypoték alebo spotrebných úverov. Na margo odkladu splátok súvisiacich s následkami „koronakrízy“ vás ale musím upozorniť, že nie každá banka vám bude akceptovať prípadný aktuálny odklad splátok, ak chcete počas jeho trvania požiadať či už o refinanc úveru alebo o konsolidáciu úverov. Banky totiž u tejto skupiny žiadateľov vstupujú do rizika, že nebudú vedieť, aj napriek ich dobrej platobnej histórií, aktuálne svoje úvery splácať. Preto ak uvažujete o konsolidácií úverov, poriadne si podanie žiadosti o odklad splátok premyslite. S veľkou pravdepodobnosťou môže byť príčinou neschválenia refinančnej hypotéky alebo úveru na konsolidáciu vašich záväzkov.

Obmedzenia v bankách pri účele konsolidácia

Vo väčšine bánk sa nepoužíva pojem konsolidácia úverov, zlúčenie úverov do jedného nazývajú jednoducho refinancom. Každá banka má ale iné podmienky poskytovania refinančných hypoték. V niektorých bankách je možné zrefinancovať len jednu hypotéku a k nej jeden spotrebný úver alebo medziúver zo stavebnej sporiteľne, v iných môžete do tohto typu hypotéky zahrnúť aj viac úverov, v niektorých je možné takúto novú hypotéku navýšiť aj o bezúčelovú časť. Zlúčenie úverov do jednej novej hypotéky je aj dnes možné v niektorých bankách bez dokladovania príjmov, v prípade navýšenia je vždy potrebné preukazovať príjem. Výrazným obmedzením je, že niektoré banky majú možnosť poskytnúť úver na konsolidáciu záväzkov len ako bezúčelový s kratšou splatnosťou alebo nižším LTV.

Zhrnutie a naše odporúčania

V súčasnej situácií sa podmienky bánk pre niektorých klientov výrazne zmenili, stále vám ale vieme pomôcť aj v prípade potreby konsolidácie vašich záväzkov za účelom zníženia splátok či úspory na úrokoch. Preto ak aj vy patríte k tým, ktorých sa týka zníženie príjmov, ale stále svoje úvery splácate načas, vieme vám nájsť vhodné riešenie a pomôcť úspešne zvládnuť aj prechodný pokles príjmov. Prípadne ak chcete využiť ešte stále pretrvávajúce obdobie výhodných úrokov a zafixovať si vašu hypotéku opäť na nové obdobie, neváhajte sa obrátiť na našich hypotekárnych špecialistov. Stále vám ostávame plne k dispozícií, pretože nám záleží na tom, aby ste aj v dnešných ťažkých časoch ovládali svoje záväzky vy a nie oni vás. Podmienky a posudzovanie v bankách sa neustále menia, preto ak potrebujete poradiť, neváhajte sa na nás obrátiť. Stále sme tu pre Vás.