Štátny príspevok u hypoték pre mladých nahradí od 1.1.2018 daňový bonus. Ako to bude fungovať?

Hypotéka so štátnym príspevkom pre mladých sa od januára 2018 stane minulosťou. Z dielne ministerstva financií vyšiel zákon, ktorý namiesto príspevku vo forme zníženia úrokovej sadzby prinesie možnosť odpočítať si od základu dane platiteľov hypotéky určitú vopred stanovenú sumu prostredníctvom daňového bonusu. Čo všetko o tejto veľkej zmene treba vedieť?

Podmienky uplatnenia daňového bonusu pre mladých

Daňový bonus si budú môcť uplatniť všetci, ktorí požiadajú o hypotéku po 1. januári 2018, pričom v čase podania žiadosti budú musieť splniť súčasne všetky nasledovné podmienky:

 • Vek každého žiadateľa nesmie byť viac ako 35 rokov
 • Priemerný mesačný hrubý príjem za predchádzajúci kalendárny rok nesmie presiahnuť 1,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ktorú vyhlasuje každý štvrťrok Štatistický úrad SR, pri dvoch žiadateľoch sa vychádza z 2-násobku tejto sumy
 • Daňovým bonusom bude zákonom limitovaná suma úrokov zaplatených z úveru resp. jeho časti vo výške maximálne 50.000 eur
 • Hypotéka musí byť na kúpu nehnuteľnosti, jej rekonštrukcia alebo výstavbu domu
 • Bude možné uplatniť ho vždy len na jednu zmluvu hypotekárneho úveru

Ako bude fungovať uplatnenie daňového bonusu pre mladých?

Bude sa jednať o novú formu daňového zvýhodnenia k hypotéke. Každý klient, ktorý splní už spomínané podmienky, si bude môcť od svojej daňovej povinnosti odpočítať 50% zo zaplatených úrokov na hypotéke, najviac ale 400 eur za jeden kalendárny rok a to po dobu 5 rokov od prvého čerpania úveru. Túto sumu si bude môcť uplatniť prostredníctvom daňového priznania alebo ročného zúčtovania preddavkov na daň, ktoré robia zamestnancom ich poslední zamestnávatelia po skončení roka. Podkladom pre správny výpočet dane z tohto hľadiska bude potvrdenie banky, v ktorom o.i. bude vyčíslená suma zaplatených úrokov.

Príklad: ak klient zaplatí na úrokoch na hypotéke v priebehu roka 900 eur, bude si môcť odpočítať sumu 400 eur, ak zaplatí na úrokoch 500 eur, z dane si bude môcť odpočítať 250 eur, čiže 50% z tejto sumy. Väčšine zamestnaných klientov takto budú vznikať daňové preplatky, ktoré im budú v rámci ročného zúčtovania dane vrátené. V prípade klientov, ktorí podávajú daňové priznania z podnikateľskej činnosti, bude daňovou povinnosťou suma znížená o tento daňový bonus.

Máte otázky, zdá sa Vám to komplikované? Dohodnite si bezplatnú konzultáciu.

Výhody daňového bonusu pre mladých

Výhodou daňového zvýhodnenia bude to, že bude možné uplatniť si ho bez ohľadu na to, v ktorej banke klient hypotéku bude splácať. Ďalšou výhodou je aj možná úspora oproti súčasnému stavu, kedy v prípade vyššej hypotéky je najnižšia úroková sadzba len na výšku úveru do 50.000 eur, banky na sumy nad túto hranicu klientom dávajú oveľa vyššie úrokové sadzby, takže neraz je konečná splátka hypotéky bez ŠPM približne rovnaká ako na hypotéke bez príspevku. V tomto prípade teda daňový bonus môže predstavovať ďalšiu úsporu.

Príklad: pri 90%-nej hypotéke vo výške 120.000 eur s 30-ročnou splatnosťou je priemerná splátka na hypotéke so ŠPM 400 eur, pri hypotéke bez príspevku s najnižším možným úrokom môže byť splátka cca 405 eur. Ak si klient ročne bude mať možnosť odpočítať daňový bonus vo výške 400 eur, môže oproti súčasnému stavu ešte získať.

Nevýhody daňového bonusu

Nevýhodou nového spôsobu zvýhodnenia hypoték pre mladých žiadateľov bude to, že sa budú o realizáciu uplatnenia daňového bonusu pričiniť vlastnou iniciatívou, už to nebude za klientov robiť ich banka. Okrem toho oproti doterajšiemu príspevku pre mladých klienti ušetria menšiu sumu ako doteraz, hlavne pri nižších výškach hypoték.

Príklad: ak mal doteraz klient pri hypotéke vo výške 50.000 eur so splatnosťou 30 rokov splátku 140 eur, po novom ju bude mať priemerne vo výške 170 eur, čiže ročne zaplatí o cca 360 eur viac. Na úrokoch napríklad v druhom roku zaplatí približne 600 eur, pričom z dane si bude môcť odpočítať polovicu, teda 300 eur. Treba tiež počítať s tým, že výška zaplatených úrokov bude každým rokom klesať.

Ďalšou nevýhodou bude aj samotná prvotná vyššia splátka hypotéky, pričom zvýhodnenie pre klienta sa prejaví len raz ročne.

Príspevok pre mladých a existujúce zmluvy

V prípade, že klienti už splácajú hypotéku ale majú podpísanú úverovú zmluvu s podmienkami platnými do 31.12.2017, štát aj banky tieto hypotéky budú dotovať podľa starých podmienok. Nové podmienky hypoték pre mladých budú v platnosti na úverové zmluvy podpísané od 1.1.2018.

Ako Vám pomôžeme s hypotékou pre mladých

Ak chcete vedieť, aké sú Vaše možnosti získania daňového bonusu, obráťte sa na našich hypotekárnych špecialistov a dohodnite si s nimi stretnutie. Starostlivo sledujú všetky zmeny a radi Vám poradia a pomôžu vybaviť pre Vás najvýhodnejšiu hypotéku.

Alebo sledujte tipy a rady na našom blogu.

Komentáre
 1. Miro píše:

  Zdravim. Ked by sme si brali hypoteku ako manzelia a vyslo by nam, ze za uroky zaplatime rocne 1000€, kazdy z nas si bude moct odpocitat tych 400€? Teda jeden 400€ a druhy 400€? Alebo je to tych max 400€ potom pre oboch? Dakujem

  • Viera Schleifová píše:

   Dobrý deň,
   Pokiaľ máte hypotéku spolu s manželkou, aj tak si môžete daňový bonus uplatniť len raz – uplatnenie daňového zvýhodnenia sa vzťahuje na zmluvu a na hlavného žiadateľa, čiže na jednu zmluvu o úvere na bývanie pri splnení ostatných podmienok je možné odpočítať si ročne max. 400,- €. Zároveň si ho môže uplatniť len ten z manželov, ktorý je na úvere hlavným dlžníkom.

 2. Jana píše:

  Nadviazem na prvotnu otazku.
  To iste sa tyka aj pripadu keby si beru hypoteku druh a druzka v pomere 1/2,kedy vsetko ide na polovicu?
  Dakujem

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • eBook ZDARMA

  Získajte 7 tipov od hypotekárneho centra, ktoré by ste mali vedieť, aby Vaša žiadosť o hypotéku bola úspěšná a podmienky od banky čo najvýhodnejšie.

  Ebook Ako vybaviť hypotéku rozumne

 • Najnovšie príspevky
 • Kategórie príspevkov