fbpx

Hypotéka naopak ako výnimočné riešenie

O tom, že sa situácia na trhu hypoték od marca tohto roka výrazne zmenila, niet pochýb. Epidemiologické nariadenia ako dôsledok situácie, ktorá vznikla v súvislosti s pandémiou, majú ešte aj dnes za následok stratu príjmov mnohých skupín žiadateľov o hypotéky. Banky nenápadne začali zvyšovať úrokové sadzby, obmedzili prístup k hypotékam pre podnikateľov a zamestnancov v ohrozených odvetviach či prestali poskytovať hypotéky ľuďom s príjmami zo zahraničia.

Čo nás čaká v najbližšej dobe?

Návrat k pôvodnému stavu, hlavne po stránke ekonomickej, je v nedohľadne. Ale predsa len, všetci chceme bývať. Na úrovni, slušne, za dobré ceny. Život pokračuje a našťastie, pomaly sa začína vracať do normálu. To znamená, že aj trh s nehnuteľnosťami funguje ďalej. Aj napriek tomu sa ale stále natíska otázka: čo bude o mesiac, dva, o pol roka? A čo ak budete chcieť zmeniť prácu alebo sa obávate, že o pár mesiacov budú hypotéky opäť drahšie?

Hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť – jedno z rozumných riešení

Pre tých, ktorí plánujete kúpu nového bývania, či už bytu alebo rodinného domu, máme stále pripravené riešenia. Aj napriek tomu, že dnes tradičný „hypotekárny certifikát“ vo VÚB nevybavíte, vieme o možnosti, ako si zabezpečiť už vopred financovanie kúpy nehnuteľnosti cez hypotéku. Máme na trhu dve banky, ktoré ponúkajú hypotéku na nešpecifikovanú nehnuteľnosť, ktorú my nazývame „hypotéka naopak“. Aj v minulosti sme tento typ produktu našim klientom radi odporúčali, pretože získali už vopred istotu možnosti financovania kúpy bytu či domu. V dnešných časoch môže mať tento typ hypotéky pre mnohých z vás ešte väčší význam. Minimálne z dôvodu, že nevieme, ako sa budú vyvíjať úrokové sadzby.

Získajte tipy a odpovede na otázky:

  • Čo je ,,hypotéka naopak'' a kedy o ňu môžem požiadať?
  • Aké sú jej výhody a je vhodná práve pre Vás?

Získajte istotu, že budete mať peniaze na vysnené bývanie.

Výhody hypotéky naopak

Najväčšou výhodou spomínaného produktu je, že máte už vopred schválenú hypotéku na potrebnú výšku úveru. Ako som už spomenula, tento typ hypotéky ponúkajú dve banky, ale z dôvodu vysokého poplatku za nečerpanie podpísanej úverovej zmluvy v jednej z bánk, našim klientom ponúkame práve tú druhú, ktorá svojich klientov nijako nesankcionuje. A to je ďalšia výhoda. Ak plánujete kúpu nehnuteľnosti a viete, akú sumu približne budete potrebovať, banka vám na základe vašej bonity vrátane príjmov hypotéku schváli. Na špecifikáciu, čiže nájdenie vhodnej nehnuteľnosti a doloženie potrebných dokumentov (znaleckého posudku a kúpnej zmluvy) máte potom 6 mesiacov od podpisu úverovej zmluvy.

Nevýhody hypotéky naopak

Tento typ hypotéky veľa nevýhod nemá. Ak ale predsa len, banka vám ju schváli najviac do 80% z hodnoty nehnuteľnosti. Aj napriek tomu, že stále vie klientom poskytnúť hypotéky štandardne až do 90% LTV. To znamená, že už v úverovej zmluve máte klauzulu, ktorá stanovuje, akú minimálnu hodnotu musí mať nehnuteľnosť, ktorú budete zakladať s ohľadom na výšku úveru. Ďalšou nevýhodou je, že ak by ste si našli o niečo drahší byt či dom a nevošli by ste sa do pôvodne schváleného úveru, banka vám ho na základe pôvodnej zmluvy neposkytne. Preto našim klientom odporúčame vždy požiadať o vyššiu sumu, pretože nižšiu sumu, akú máte schválenú, dostať môžete.

Ste vhodným žiadateľom o „hypotéku naopak“ práve vy?

Nami odporúčaná banka vám môže hypotéku na nešpecifikovanú nehnuteľnosť schváliť len za týchto okolností:

  • Ak ste zamestnaný na dobu neurčitú so stabilným príjmom
  • Ak ste podnikateľ, ktorý aj v súčasnosti podniká bez poklesu tržieb. Vám ale banka schváli hypotéku s LTV maximálne 60%, nie 80% z hodnoty nehnuteľnosti, aké štandardne pri tomto produkte poskytuje
  • Ak nemáte odklad splátok súvisiaci s koronakrízou na inom úverovom produkte
  • Tento produkt sa vzťahuje výlučne na účel kúpa nehnuteľnosti

Naše odporúčania…

Máte stabilné príjmy a plánujete v najbližších mesiacoch kúpu novej nehnuteľnosti? Už teraz máte možnosť mať k dispozícií schválenú hypotéku. Keď si v časovom limite nájdete bývanie, ktoré bude spĺňať vaše očakávania a potreby, budete si ho môcť tak užívať o to skôr, pretože už nebudete musieť absolvovať procedúry okolo schvaľovania hypotéky. Ak chcete vedieť viac o vašej jedinečnej možnosti, dohodnite sa stretnutie s našim hypotekárnym špecialistom z vášho okolia. Sme pripravení postarať sa o vás až do momentu načerpania vašej budúcej hypotéky. Nenechávajte nič na náhodu a už dnes sa aj napriek niektorým obmedzeniam postarajte o vašu budúcnosť.

..a ešte jeden TIP:

Ak máte dostatočné príjmy a budete potrebovať vyššiu sumu, ako vám banka schváli v rámci „hypotéky naopak“, stále vám vieme pomôcť získať aj ďalšie peniaze na dofinancovanie kúpy vašej novej nehnuteľnosti formou iného typu úveru hoci aj do 100% kúpnej ceny. Ak je pre vás momentálne hoci aj tento typ hypotéky nedostupný, máme pre vás dobrú správu. Pozorne sledujeme zmeny a uvoľňovanie podmienok aj v bankách, takže ak sa vaše možnosti zmenia, dozviete sa to rovno od hypošpecialistu, ktorý sa bude o vás starať už od dnes.