fbpx

Reálny prípad klientov – hypotéka naopak

Hypotéka naopak je jedinečný druh hypotéky, ktorý už vopred dáva žiadateľovi istotu, že dostane hypotéku aj napriek tomu, že ešte nemá vybranú nehnuteľnosť, ktorú plánuje kúpiť. Práve preto je možné využiť ju len na účel kúpy bytu alebo rodinného domu. Môže o ňu požiadať každý, kto má možnosť dostať aj štandardnú hypotéku.

Osobitosti a postup vybavenia „hypotéky naopak“

Hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť, ako sa inak tento produkt oficiálne volá, je výhodná v mnohých prípadoch. Jej vybavenie je veľmi jednoduché. Do banky je potrebné podať žiadosť spolu s dokladmi totožnosti, pričom ak je klient overiteľný v Sociálnej poisťovni, nie je potrebné dávať žiadne ďalšie dokumenty. Ak ide o podnikateľa, prikladá sa daňové priznanie a potvrdenie o nedoplatkoch voči daňovému úradu. Takto podanú žiadosť banka schváli a pripraví žiadateľovi o úver riadnu úverovú zmluvu.

Špecifikácia nehnuteľnosti pri „hypotéke naopak“

Pri špecifikácií nehnuteľnosti klient predloží už len kúpnu zmluvu a znalecký posudok. Ak bude mať nehnuteľnosť postačujúcu hodnotu, banka po splnení štandardných podmienok klientovi uvoľní peniaze zo schválenej hypotéky. V úverovej zmluve má totiž klient okrem výšky úveru, úrokovej sadzby, fixácie apod., uvedenú aj minimálnu hodnotu nehnuteľnosti, ktorá bude musieť byť na hypotéke založená. Klient môže využiť aj nižšiu sumu úveru, ako mu bola pôvodne schválená, vyššiu už ale nie. Ak mu bude postačovať aj nižšia suma, s ohľadom na LTV mu bude upravená aj minimálna hodnota zabezpečenia.

Výhody „hypotéky naopak“

Jednou z najväčších výhod tohto typu hypotéky je to, že klient má 6 mesiacov od podpisu úverovej zmluvy čas nájsť si vhodnú nehnuteľnosť. Je to veľká výhoda pre klienta, pretože sa môže preukázať predávajúcemu alebo realitnej kancelárií, že má už predschválenú hypotéku a ak bude kupovaná nehnuteľnosť pre banku vhodná na založenie, nebude mať problémy pri vybavovaní samotnej hypotéky.

Kedy je tiež hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť veľmi prínosná?

Okrem toho, že klient má istotu schválenej hypotéky už vopred, je tento typ úveru vhodný aj v takých situáciách, keď napríklad plánuje zmenu zamestnania a vie, že bude v čase riešenia hypotéky vo výpovednej alebo skúšobnej lehote v novej práci, alebo keď je manželka tehotná a pár ešte nemá vybranú nehnuteľnosť. Môže sa totiž stať, že vysnívané bývanie si nájdu až v čase, kedy bude už klientka na materskej dovolenke a príjem manželov by v danej dobre už nebol pre schválenie hypotéky postačujúci. V čase špecifikácie nehnuteľnosti totiž banka príjem klientom, ktorí majú podpísanú zmluvu o hypotéke v predstihu, už neskúma.

Ako sme našim klientom pomohli bývať v novom s „hypotékou naopak“?

V nasledujúcich odstavoch vám prinášame dva príbehy našich klientov, ktorým sme prostredníctvom hypotéky na nešpecifikovanú nehnuteľnosť pomohli splniť ich sny o novom bývaní. Som si istá, že dodnes na nás spomínajú len a len v dobrom.

Prípadová štúdia – Príbeh klientov s „hypotékou naopak“ 1

Oslovil nás mladý manželský pár, ktorý si chcel kúpiť dom. Tento dom bol v tom čase na konci jeho výstavby a firma, ktorá ho stavala, potrebovala na kolaudáciu ešte asi 5 mesiacov. Obaja manželia mali veľmi dobré príjmy, ale manželka bola už v tom na začiatku tehotenstva. Na materskú dovolenku mala ísť, ak všetko prebehne v poriadku, o 6 mesiacov. Klienti sa ale nechceli spoliehať na riešenie hypotéky na poslednú chvíľu, pretože ak by sa stavebník s dokončením domu a kolaudáciou omeškal čo i len o pár týždňov, hypotéky by mladí manželia už nedostali, pretože príjem manžela a rodičovská dovolenka jeho manželky by už na dosť vysokú hypotéku, ktorú potrebovali, nepostačoval.

Vybavenie hypotéky na kúpu domu v predstihu – ideálna alternatíva

S klientmi sme sa dohodli, že podáme do banky žiadosť o hypotéku na nešpecifikovanú nehnuteľnosť. Banka im túto žiadosť schválila veľmi rýchlo a vzhľadom k ich vysokej bonite na tú dobu aj s veľmi dobrou úrokovou sadzbou. Pár dní na to mohli podpísať úverovú zmluvu a už len čakali na dokončenie domu. Medzitým sa mohli stavebnej firme preukázať schválenou hypotékou, takže všetky strany boli spokojné. Stavebník dom dokončil včas, takže bolo možné vypracovať znalecký posudok, predložiť ho spolu s kúpnou zmluvou do banky a pár týždňov pred narodením svojho prvého dieťatka sa mladí manželia mohli tešiť zo svojho vysnívaného bývania.

Prípadová štúdia – Príbeh klientov s „hypotékou naopak“ 2

Pred časom našu spoločnosť oslovil mladý muž, ktorý plánoval kúpu bytu. Aby vedel, v akej hodnote si má tento byt hľadať, potreboval vedieť, akú maximálnu výšku mu banka vie poskytnúť vzhľadom k jeho príjmu. Kolega, ktorý riešil jeho požiadavku, teda neváhal a ponúkol mu práve možnosť hypotéky na nešpecifikovanú nehnuteľnosť.

Jednoduché vyriešenie veľkej neistoty klienta

V banke dal vypracovať mladému mužovi úverovú ponuku na maximálnu možnú sumu podľa jeho príjmu a na túto sumu podali do banky aj žiadosť. Klientovi v banke „hypotéku naopak“ schválili, takže sa pustil do hľadania vhodného bytu. Asi po 10 týždňoch sa mu podarilo nájsť veľmi pekný byt, na ktorý dokonca potreboval aj nižšiu sumu hypotéky, akú mohol dostať. Tým pádom nevyčerpal celú schválenú hypotéku. Alternatíva „hypotéky naopak“ mu ale padla vhod, pretože pri hľadaní bytu a procesu jeho kúpy už nemusel byť v strese, či mu hypotéku v banke schvália.

Zhrnutie a naše odporúčania

Hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť je skutočne bankový produkt, ktorý sa oplatí využiť. Dá vám pocit istoty a ušetrí množstvo stresov. Navyše ju poskytuje banka, ktorá svojim klientom ponúka jedny z najnižších úrokov, najkvalitnejších služieb a najvýhodnejších podmienok spomedzi všetkých hypotekárnych bánk u nás. Ak chcete o „hypotéke naopak“ vedieť viac, stiahnite si náš e-book.

A ak plánujete kúpu nového bývania a máte záujem si jeho financovanie zabezpečiť už vopred, dohodnite si stretnutie s niektorým z našich kolegov, skúseným hypotekárnym špecialistom. Ak sa vám práve táto hypotéka páčiť nebude, sme pripravení ponúknuť vám aj iné typy produktov z celej palety nášho portfólia.

Ušetrite 2 891 Eur a 70 hodín svojho času pri vybavovaní hypotéky