Ako neplatiť za hypotéku príliš veľa

Rozhodujete sa pre najvýhodnejšiu hypotéku a chcete vedieť, čo ovplyvní výšku Vašich splátok a ďalších nákladov, ktoré so splácaním hypotéky budú súvisieť? Aby ste platili čo najmenej, je dobré zohľadňovať nie len výšku splátky, ale aj poplatky, ostatné podmienky Vašej banky, či možnosti mimoriadnych vkladov. A tu je prehľad faktorov, ktoré môžu ovplyvniť náklady a preplatenosť Vašej hypotéky:

Výška splátky

Jeden z najdôležitejších faktorov. Výšku splátky ovplyvňuje nie len úroková sadzba, ale aj doba splatnosti. Celkové preplatenie hypotéky sa zvyšuje s dobou splatnosti. Čím dlhšie hypotéku budete splácať, tým viac na nej preplatíte. Zvolenie krátkej doby splatnosti ale nie je riešením, myslite aj na to, aby Vaša splátka nezaťažovala Váš rozpočet viac, ako je to nutné.

Poplatok za vedenie účtu

Je výhodou mať účet v banke, v ktorej splácate hypotéku. V niektorých bankách nie ste povinní mať k hypotéke aj účet, v iných je ale vedenie účtu a jeho využívanie podmienkou získania najnižšej úrokovej sadzby. V niektorých bankách môžete mať vedenie účtu bez poplatku, v iných si zaň zaplatíte aj 9,- €.

Poplatok za poskytnutie úveru

Tento poplatok je nezanedbateľnou čiastkou, ktorá môže dosiahnuť aj 1% z výšky úveru. Môžete ho zaplatiť vopred alebo Vám ho banka rozpočíta do splátok. A hneď môže byť Vaša splátka o pár eur vyššia. Niektoré banky si ale štandardne alebo v rámci prebiehajúcich akcií poplatok za poskytnutie úveru neúčtujú.

Poistenie úveru

Väčšina bánk Vám dnes v rámci zmluvnej spolupráce s tou – ktorou poisťovňou vie splácanie úveru poistiť. Na jednej strane môže byť toto poistenie výhodou pre prípad nepríjemných životných udalostí, na druhej strane je poistné položkou, ktorá Vám výšku splátky navýši. Lebo väčšinou je poistné platené buď jednorázovo napríklad navýšením úveru alebo ho môžete platiť v určitej pevne stanovenej mesačnej sume. Je pravdou, že ak si úver v banke poistíte, vie Vám ponúknuť nižšiu úrokovú sadzbu, ale nie vždy je to pre Vás skutočne výhodné.

Mimoriadne vklady

Zo zákona môžete robiť pri splácaní hypotéky mimoriadne vklady bez poplatku do 20% zo zostatku úveru. Niektoré banky Vám ale umožnia robiť mimoriadne vklady bez poplatku aj nad rámec tejto sumy. Ak máte možnosť robiť mimoriadne vklady, je to spôsob, akým môžete na hypotéke výrazne ušetriť, pretože mimoriadnym vkladom Vám klesá výška zostatku istiny, takže naďalej sa Vám úročí nižšia suma. Niekde Vám po vykonaní mimoriadnej splátky klesne istina ihneď, inde sa prepočíta až pri konci fixácie.

Poplatok za znalecký posudok

Do každej banky je nutné zabezpečiť ocenenie zakladanej nehnuteľnosti. Niektoré banky Vám zabezpečia ich zmluvného znalca, ktorého Vám niekde aj preplatia, inde si za túto službu musíte zaplatiť. Znalecké posudky sa pohybujú rádovo v stovkách eur, takže aj jeho cena Vám môže náklady na hypotéku navýšiť alebo naopak môžete ušetriť.

Poplatky súvisiace so zmenami na hypotéke

Každá banka účtuje poplatky za zmeny na hypotéke, napríklad ak robíte zmeny na zakladanej nehnuteľnosti alebo zmeny na úvere, či už žiadate o zmenu dlžníka alebo doby splatnosti či fixácie.

Záverom:

Ako vidíte, celkovú cenu Vašej hypotéky môže ovplyvniť veľa faktorov, ktoré vychádzajú aj z poplatkovej politiky bánk. Ak chcete na Vašej hypotéke čo najviac ušetriť, nezabudnite pri jej výbere zohľadňovať všetky tieto skutočnosti. Ak chcete mať istotu, že si vyberiete pre Vás skutočne najlacnejšiu hypotéku, obráťte sa na nás a dohodnite si stretnutie s hypošpecialistom. Radi Vám ukážeme, ako neplatiť za hypotéku príliš veľa.

Ušetrite 2 891 Eur a 70 hodín svojho času pri vybavovaní hypotéky
  • Najnovšie články na blogu
  • e-book: 10 najdrahších chýb

    Získajte zdarma prehľad tých najdrahších chýb, ktoré môžete urobiť, keď budete vybavovať hypotéku a tipy ako sa im vyhnete.

    e-book 10 najdrahších chýb pri vybavovaní hypotéky