fbpx

Refinancovanie hypotéky a jeho správne načasovanie

Stretávame sa s rôznymi reakciami bánk v prípade nastavenia aktuálnych podmienok pri splácaní hypotéky. V prípade žiadosti o vyčíslenie zostatku úveru pri jeho refinanci do inej banky sa pobočky správajú ku klientom rôzne. Vo všeobecnosti ale platí, že banky sa v prvom rade snažia si klientov udržať, čo ale často nie je pre klienta to najvýhodnejšie riešenie. Hlavne preto, že ak sa klienti už raz pre prenos hypotéky do inej banky rozhodnú, majú na to svoj dôvod a vedia, že týmto krokom skutočne ušetria.

Refinancovanie hypotéky a postoj pôvodnej banky

Banky vo väčšine prípadov ešte skôr ako klientovi dajú vyčíslenie zostatku úveru, zisťujú dôvody, prečo ho vôbec požaduje. Veľakrát to klienti pýtajú preto, že napríklad predávajú nehnuteľnosť a hypotéku budú vyplácať. Iným prípadom je refinancovanie hypotéky do inej banky či už počas trvania fixácie alebo pri jej konci, keď klient môže hypotéku vyplatiť bezplatne. Často sa stáva, že klientovi neponúknu úplne najnižšiu sadzbu alebo taký nízky úrok ako konkurencia, lebo sa spoliehajú na to, že s refinancovaním súvisia aj ďalšie náklady. V bankách vedia, že napr. sankcia za predčasné splatenie počas trvania fixácie, poplatok za znalecký posudok, vklad záložných zmlúv pre novú banku na katastri apod. môže prechod do inej banky predražiť a preto sa refinancovanie do inej banky v niektorých prípadoch reálne klientom nemusí oplatiť. My ale vieme, že týmto nákladom navyše je možné úspešne sa vyhnúť.

Oplatí sa vám refinancovať hypotéku?

  • Kedy sa refinancovanie naozaj neoplatí alebo ho nie je možné zrealizovať?
  • Čo je potrebné doložiť pri žiadosti o refinancovanie?
  • Naši špecialisti majú k dispozícií kalkulačky, pomocou ktorých vám vyhodnotia úsporu alebo možnú stratu, ak sa rozhodnete refinancovať či už s navýšením alebo bez neho - neváhajte sa na nás obrátiť.
Pozrite si checklist zdarma

Refinancovanie hypotéky a vyčíslenie zostatku

Ak chce klient z banky odísť, vtedy banky veľa nezmôžu, len klienta pustiť a v rámci interných predpisov mu musia vydať súhlas so splatením úveru a vyčíslenie zostatku. Každá banka má individuálne podmienky a možnosti klientovi vyčíslenie so zostatkom úveru vydať. V zmysle zákona na to majú všetky 30 dní, ale väčšina bánk toto vyčíslenie vie klientovi vydať aj oveľa skôr. V niektorých bankách je možné získať vyčíslenie zostatku úveru aj na počkanie, inde napr. 10 dní, v inej k dátumu najbližšej splátky, v ďalšej zase samotný bankový systém neumožňuje potvrdenie vydať skôr ako o mesiac.

Správne načasovanie vybavovania refinančnej hypotéky

Ak chcete svoj úver refinancovať do inej banky, je dôležité sa vopred informovať o tom, ako dlho budete musieť na vyčíslenie čakať a podľa toho viesť komunikáciu aj v novej banke. Pretože ak by pôvodná banka mala tendenciu klientovi zadržiavať vydanie vyčíslenia a v zmysle podmienok novej banky by sa hypotéka nedala načerpať (bez vyčíslenia to proste nejde), klient by musel žiadať v pôvodnej banke o nové vyčíslenie. Aj napriek tomu, že väčšinou si banky za vydanie vyčíslenia v prípade vyplatenia celého zostatku úveru nič neúčtujú, koordinácia a načasovanie jednotlivých krokov sú veľmi dôležité.

Refinancovanie a náklady na predčasné splatenie úveru

Aby bolo refinancovanie úveru naozaj efektívne, je dôležité dbať na to, aby náklady na jeho prenos boli čo najnižšie. Práve preto našim klientom odporúčame refinancovať hypotéku do takej banky, ktorá prepláca poplatok za predčasné splatenie pri prenose z inej banky. Keďže banky fungujú rôznymi spôsobmi a mierne sa procesmi odlišujú, je potrebné brať do úvahy aj takéto detaily. Bánk, ktoré preplácajú poplatok za predčasné splatenie nie je veľa, ale využitie tejto možnosti umožňuje klientom nezanedbateľnú úsporu peňazí a poskytuje punc skutočného významu prenosu hypotéky. 

Zhrnutie a naše odporúčania

Naše dlhoročné skúsenosti nám dokazujú, že refinancovanie hypotéky sa väčšinou oplatí. Ako to vieme? Máme k dispozícií informácie i nástroje, pomocou ktorých vám vieme presne vypočítať, koľko môžete prenosom úveru ušetriť aj so zohľadnením dodatočných nákladov s refinancovaním súvisiacich. Preto neváhajte a využite možnosti získať prehľad o spôsoboch, ako ušetriť. Vieme, že nie vždy je prenos hypotéky jednoduchý, ale koordináciu celého procesu vám pomôže zabezpečiť náš hypotekárny špecialista.

Ak chcete vedieť, či sa vám to naozaj oplatí alebo máte v úmysle svoju hypotéku refinancovať do inej banky, obráťte na našich skúsených profesionálov. Ukážu vám presné čísla a porovnania a sami uvidíte, či je pre vás zmena banky výhodná. Samozrejme zároveň vám pomôžu celý proces zrealizovať. Ušetria vám tak nie len peniaze, ale aj množstvo času.