Refinancovanie hypotéky a jeho správne načasovanie

Pri našej práci sme sa stretli s rôznymi reakciami bánk pri vybavovaní klientov a predloženia vyčíslenia pri refinanci do inej banky. Vo všeobecnosti ale môžem skonštatovať, že banky sa v prvom rade snažia si svojich klientov udržať, čo je dobre, ale nie vždy je to pre klienta to najvýhodnejšie riešenie.

Refinancovanie hypotéky a postoj pôvodnej banky

Banky vo väčšine prípadov ešte skôr ako klientovi dajú vyčíslenie zostatku úveru zisťujú jeho dôvody, prečo ho vôbec požaduje. Veľakrát to klienti pýtajú preto, že napríklad predávajú nehnuteľnosť a hypotéku budú vyplácať. Iným prípadom je refinancovanie hypotéky do inej banky či už počas trvania fixácie alebo pri konci fixácie, keď klient môže hypotéku vyplatiť bezplatne. Keď klientovi nedajú úplne najnižšiu sadzbu, ako trebárs konkurencia, spoliehajú na to, že s refinancovaním súvisia aj ďalšie náklady, napr. sankcia za predčasné splatenie počas doby trvania fixácie, poplatok za znalecký posudok, ak je potrebný, nový vklad záložných zmlúv pre novú banku na katastri apod. Preto sa refinancovanie do inej banky v niektorých prípadoch reálne klientom neoplatí.

Refinancovanie hypotéky a vyčíslenie zostatku

Ak klient z banky chce odísť, vtedy banky veľa nezmôžu, len klienta pustiť a v rámci interných predpisov mu vydať súhlas so splatením úveru a vyčíslenie zostatku. Naše skúsenosti boli skôr v minulosti takého charakteru, že sa mohlo zdať, že banky úmyselne naťahujú dobu vydania tohto vyčíslenia. V konečnom dôsledku ale neraz to boli len „klebety“, pretože klienti sú niekedy informovaní v tom zmysle, že vyčíslenie dostanú v ktorejkoľvek pobočke „hneď a už aj“.

Každá banka má ale individuálne podmienky a možnosti klientovi vyčíslenie o zostatku úveru vydať. V zmysle zákona na to majú všetky 30 dní, ale väčšina bánk toto vyčíslenie vie klientovi vydať aj oveľa skôr. V niektorých bankách je to možné aj na počkanie, inde napr. 10 dní, v inej k dátumu najbližšej splátky, v ďalšej zase samotný bankový systém neumožňuje potvrdenie vydať skôr ako o mesiac, čo bankový pracovník ani nemá možnosť ovplyvniť.

Správne načasovanie vybavovania refinančnej hypotéky

Preto ak sa stane, že klient chce svoj úver refinancovať do inej banky, je namieste sa vopred informovať o tom, koľko bude musieť na vyčíslenie čakať a podľa toho viesť komunikáciu aj v novej banke. Pretože ak by pôvodná banka aj mala tendenciu klientovi zadržiavať vydanie vyčíslenia, a v zmysle podmienok novej banky by sa hypotéka nedala načerpať (bez vyčíslenia to proste nejde), klient by musel žiadať v pôvodnej banke o nové vyčíslenie. V niektorých bankách je to bezplatné, v iných si aj za vydanie súhlasu a vyčíslenia banky poplatok účtujú. Takže ak sa pôvodnej banke nepodarí klienta si udržať, nemyslím si, že by banky zdržiavali lehoty na vydanie tohto dokumentu. Koordináciu celého procesu Vám zaistí náš hypotekárny špecialista.

Využite naše dlhoročné skúsenosti

Ak máte v úmysle svoju hypotéku refinancovať do inej banky, obráťte na našich skúsených hypošpecialistov, ktorí Vám prepočítajú a ukážu presné čísla, či je pre Vás zmena banky výhodná a pomôžu Vám celý proces zrealizovať.

 

  • Najnovšie články na blogu
  • e-book: 10 najdrahších chýb

    Získajte zdarma prehľad tých najdrahších chýb, ktoré môžete urobiť, keď budete vybavovať hypotéku a tipy ako sa im vyhnete.

    e-book 10 najdrahších chýb pri vybavovaní hypotéky