Ako na kúpu nehnuteľnosti v developerskom projekte s hypotékou

Vybrali ste si alebo si len plánujete kúpiť nový byt alebo dom, ktorý bude stavať firma – developer?  Je práve vo výstavbe alebo je už dokončený? Vaše kroky pri financovaní takého bývania sú závislé od dvoch hlavných faktorov: štádium výstavby a spôsob financovania bankami.

Spolupráca bánk a developera

Niektorí developeri, teda spoločnosti, ktoré Vami vybraný bytový komplex alebo dom stavajú, môžu mať úver od banky na spolufinancovanie projektu, pri väčších projektoch tieto developerské spoločnosti majú už vopred s bankami dohodnuté, že záujemcom o kúpu tieto banky poskytnú zvýhodnené podmienky pri hypotéke. V takomto prípade sa Vám oplatí žiadať o hypotéku práve v bankách, ktoré s developermi majú nastavenú developerskú hypotéku. Keď potrebujete vedieť, ktoré banky Vami vybraný projekt financujú, náš hypotekárny špecialista Vám poradí a pomôže takúto hypotéku vybaviť. V tomto prípade je vybavenie hypotéky jednoduchšie a pre Vás výhodnejšie. Nepotrebujete dokladovať znalecký posudok, banky Vám vedia v mnohých prípadoch dať výhodné úroky a nižšie poplatky. Je to následok spolupráce medzi developerom a bankou. Takto nastavené hypotéky v bankách sú väčšinou pre developerské spoločnosti, ktoré sú overené a majú dobré meno a tradíciu. Aj pre Vás ako kupujúcich je to záruka, že sa vyhnete pri kúpe takej novostavby problémom súvisiacim s nedostatočnom kvalitou stavebníka, že výstavba bude dokončená včas a v zmysle zmluvy medzi Vami a developerom.

Štádium výstavby

Druhým dôležitým faktorom je štádium výstavby bytového komplexu alebo rodinného domu. Developeri zväčša začínajú nehnuteľnosti ponúkať už pri začatí výstavby, aby mali istotu, že projekt – či už byt alebo dom, najneskôr po dokončení predajú. Pokiaľ majú s bankami dohodnuté pre kupujúcich financovanie prostredníctvom hypotéky, je vybavenie hypotéky jednoduchší proces. Banky Vám vedia už vopred schváliť hypotéku a podľa dohodnutých podmienok čerpať jednotlivé časti kúpnej ceny už počas výstavby. A Vy máte zabezpečené financovanie a následnú kúpu novostavby už od začiatku. O hypotéku je možné žiadať aj počas výstavby a samozrejme, aj po dokončení, kedy už nie ste obmedzení výberom banky podľa toho, či developer má s bankami dohodu o developerskom financovaní prostredníctvom hypotéky. Skolaudovanú nehnuteľnosť s vysporiadanými právnymi vzťahmi Vám už ktorákoľvek banka prefinancuje formou hypotéky ako kúpu akejkoľvek inej vhodnej nehnuteľnosti.

Spolupráca developera alebo stavebnej firmy s bankami neexistuje

Čo ale v prípade, že projekt nie je v banke nastavený ako developerský a už potrebujete podľa splátkového kalendára peniaze na zálohové platby? Do momentu, kým byt alebo dom nie je skolaudovaný, banka Vám spravidla hypotéku nevie poskytnúť. Jednou z možností je v prípade žiadosti o hypotéku založiť inú nehnuteľnosť a po dokončení preniesť ťarchu v prospech banky na Vašu novostavbu. V niektorých prípadoch, hlavne vtedy, keď na realizovaných výstavbách nie je záložné právo v prospech bánk alebo iných financujúcich spoločností, Vám banka vie akceptovať ako zabezpečenia hypotéky aj stavanú nehnuteľnosť a čerpania hypotéky Vám bude uvoľňovať postupne ako pri výstavbe. Schválenie takejto hypotéky je ale individuálne a podlieha prísnym kritériám Vašej banky.

Ako Vám s hypotékou na novostavbu pomôžeme?

Hypotéka na novostavbu je zložitejší druh hypotéky a bez skúseného špecialistu sa môže skomplikovať! Keď si nájdete novostavbu, ktorú budete chcieť kúpiť na hypotéku, poraďte sa s naším hypotekárnym špecialistom, ktorý preverí možnosti financovania v jednotlivých bankách. Dbajte taktiež na podmienky developera, aby ste nepodpísali pre Vás nevýhodnú zmluvu a neváhajte obrátiť sa na svojho hypotekárneho špecialistu, ako máte pri kúpe novostavby v akejkoľvek fáze postupovať. Dohodnite si stretnutie s hypoterkárnym špecialistom.
  • e-book: 10 najdrahších chýb

    Získajte zdarma prehľad tých najdrahších chýb, ktoré môžete urobiť, keď budete vybavovať hypotéku a tipy ako sa im vyhnete.

    e-book 10 najdrahších chýb pri vybavovaní hypotéky

  • Najnovšie príspevky
  • Kategórie príspevkov