Ako na kúpu nehnuteľnosti v developerskom projekte na hypotéku

Vybrali ste si alebo si len plánujete kúpiť nový byt alebo dom, ktorý bude stavať firma – developer? Je práve vo výstavbe alebo je už dokončený? Vaše kroky pri financovaní takého bývania sú závislé od dvoch hlavných faktorov: štádium výstavby a spôsob financovania bankami.

Spolupráca bánk a developera

Niektorí developeri, teda spoločnosti, ktoré vami vybraný bytový komplex alebo dom stavajú, môžu mať úver od banky na spolufinancovanie projektu, pri väčších projektoch tieto developerské spoločnosti majú už vopred s bankami dohodnuté, že záujemcom o kúpu tieto banky poskytnú zvýhodnené podmienky pri hypotéke. V takomto prípade sa vám oplatí žiadať o hypotéku práve v bankách, ktoré s developermi majú nastavenú developerskú hypotéku. Keď potrebujete vedieť, ktoré banky vami vybraný projekt financujú, náš hypotekárny špecialista vám poradí a pomôže takúto hypotéku vybaviť.

Výhody hypotéky cez developerský projekt

V tomto prípade je vybavenie hypotéky jednoduchšie a pre vás výhodnejšie. Nepotrebujete dokladovať znalecký posudok, banky vám vedia v mnohých prípadoch dať výhodné úroky a nižšie poplatky. Je to následok spolupráce medzi developerom a bankou. Takto nastavené hypotéky v bankách sú určené väčšinou pre developerské spoločnosti, ktoré sú overené a majú dobré meno a tradíciu. Aj pre vás ako kupujúcich je to záruka, že sa vyhnete pri kúpe takej novostavby problémom súvisiacim s nedostatočnom kvalitou stavebníka, že výstavba bude dokončená včas a v zmysle zmluvy medzi vami a developerom.

Štádium výstavby a proces vybavenia hypotéky

Druhým dôležitým faktorom je štádium výstavby bytového komplexu alebo rodinného domu. Developeri zväčša začínajú nehnuteľnosti ponúkať už pri začatí výstavby, aby mali istotu, že projekt – či už byt alebo dom, najneskôr po dokončení predajú. Pokiaľ majú s bankami dohodnuté pre kupujúcich financovanie prostredníctvom hypotéky, je vybavenie hypotéky jednoduchší proces. Banky vám vedia už vopred schváliť hypotéku a podľa dohodnutých podmienok čerpať jednotlivé časti kúpnej ceny už počas výstavby. A vy máte zabezpečené financovanie a následnú kúpu novostavby už od začiatku.

Hypotéka na developerský projekt po kolaudácií

O hypotéku je možné žiadať aj počas výstavby a samozrejme, aj po dokončení, kedy už nie ste obmedzení výberom banky podľa toho, či developer má s bankami dohodu o developerskom financovaní prostredníctvom hypotéky. Skolaudovanú nehnuteľnosť s vysporiadanými právnymi vzťahmi vám už ktorákoľvek banka prefinancuje formou hypotéky ako kúpu akejkoľvek inej vhodnej nehnuteľnosti.

e-book zdarma: Ako čo najlepšie zvládnuť hypotéku

  • Čo si premyslieť ešte predtým, než požiadate o hypotéku?
  • Ako o ňu požiadať a ako si postrážiť, aby boli podmienky banky výhodné?
  • Pri riešení hypotéky môžete naraziť na úskalia a neočakávané situácie. Ukážeme vám, ako ich jednoducho prekonáte.
  • Máme pre vás 7 tipov priamo od hypotekárneho centra

Venujte hypotéke dostatok času ešte pred podaním žiadosti do banky. Položte si dôležité otázky - vďaka e-booku si na ne dokážete odpovedať.

Pozrite si e-book zdarma

Hypotéka bez developerského projektu v banke

Čo ale v prípade, že projekt nie je v banke nastavený ako developerský a už potrebujete podľa splátkového kalendára peniaze na zálohové platby? Do momentu, kým byt alebo dom nie je skolaudovaný, banka vám spravidla hypotéku nevie poskytnúť. Jednou z možností je v prípade žiadosti o hypotéku založiť inú nehnuteľnosť a po dokončení preniesť ťarchu v prospech banky na vašu novostavbu. V niektorých prípadoch, hlavne vtedy, keď na realizovaných výstavbách nie je záložné právo v prospech bánk alebo iných financujúcich spoločností, vám banka vie akceptovať ako zabezpečenie hypotéky aj stavanú nehnuteľnosť a čerpania hypotéky bude uvoľňovať postupne na tranže ako pri výstavbe. Schválenie takejto hypotéky je ale individuálne a podlieha prísnym kritériám vašej banky.

Naša pomoc s hypotékou na novostavbu

Hypotéka na novostavbu je zložitejší druh hypotéky a bez skúseného špecialistu sa môže skomplikovať! Keď si nájdete novostavbu, ktorú budete chcieť kúpiť na hypotéku, poraďte sa s našim hypotekárnym špecialistom, ktorý preverí možnosti financovania v jednotlivých bankách. Dbajte taktiež na podmienky developera, aby ste nepodpísali pre vás nevýhodnú zmluvu a neváhajte obrátiť sa na nášho hypotekárneho špecialistu, ktorý vám poradí, ako máte pri kúpe novostavby v akejkoľvek fáze postupovať. Dohodnite si stretnutie s hypotekárnym špecialistom.

  • Najnovšie články na blogu
  • e-book: 10 najdrahších chýb

    Získajte zdarma prehľad tých najdrahších chýb, ktoré môžete urobiť, keď budete vybavovať hypotéku a tipy ako sa im vyhnete.

    e-book 10 najdrahších chýb pri vybavovaní hypotéky