Odpoveď na častú otázku: Ktorá banka je na hypotéky najlepšia?

Ktorá banka je práve najlepšia?

Na našom hypotekárnom trhu je veľké množstvo bánk, kde môžete o Vašu novú hypotéku požiadať. Často sa ma priatelia, známi alebo klienti pýtajú, ktorá banka je práve teraz najlepšia? Ktorá banka má najvýhodnejšie podmienky?

Vždy im ale musím dať jednu odpoveď. „Neviem“. Neviem nikomu povedať, ktorá banka je najlepšia. Ale viem povedať, ktorá banka je najlepšia práve pre toho – ktorého klienta. A aj to až vtedy, keď sa od neho dozviem čo najviac informácií. Počnúc vekom, vzdelaním, príjmami a výdavkami a zámerom, na ktorý hypotéku potrebujú, končiac.

Chcete teda aj Vy odpoveď  na to, ktorá banka je najlepšia? Okrem rozdielnych úrokových sadzieb sa dnes banky odlišujú hlavne podmienkami poskytovania hypoték, ktoré sa tiež veľmi menia v priebehu času.

Faktory ovplyvňujúce výhodnosť hypotéky

 • Niektoré banky majú rovnaké úrokové sadzby pre všetkých klientov bez rozdielu bonity. Iné zase každému žiadateľovi priradia tzv. rating, ktorý ovplyvní nielen výšku úroku, ale aj maximálnej výšky úveru k hodnote zabezpečenia.
 • Banky sa líšia aj spôsobom dokladovania príjmov. V niektorých Vám stačí do žiadosti zadať výšku príjmov, v iných musíte doložiť potvrdenie o príjme alebo výpisy z účtu.
 • Rozdiely nájdete aj v spôsobe dokladovania účelu úveru. Napríklad pri rekonštrukcii alebo výstavbe nehnuteľnosti v niektorých bankách musíte dokladovať faktúry a bločky, v iných Vám stačí čestné prehlásenie alebo položkový rozpočet použitého materiálu a vykonaných prác.
 • Ak chcete žiadať o bezúčelovú hypotéku, aj tu sú v bankách rozdiely či už v maximálnej dobe splatnosti alebo v úrokových sadzbách. Pri refinančnej hypotéke s bezúčelovým navýšením sú tieto rozdiely ešte výraznejšie.
 • Správny výber banky ovplyvňuje aj jej poplatková politika. Výrazne sa rôznia poplatky za poskytnutie úveru, ako aj ich spôsob platenia pri samotnom čerpaní úveru. Veľké rozdiely sú aj v poplatkoch za vedenie účtu vo Vami vybranej banke, možnosti jeho bezplatného vedenia alebo ďalšie poplatky súvisiace s hypotékou, napríklad pri zmenách.
 • V niektorých bankách dostanete rovnaký úrok pri hypotéke od 1% do 90% z hodnoty nehnuteľnosti, v iných majú sadzby rôzne pri úvere do 50%, potom trebárs do 70% z hodnoty nehnuteľnosti, atď.
 • Aby ste dostali najlepšiu možnú úrokovú sadzbu, niektoré banky od Vás budú požadovať splnenie mnohých podmienok, inde Vám dajú dobrý úrok bez akýchkoľvek podmienok navyše.
 • Ste podnikateľ? Aj na Vás sa vzťahujú v každej banke iné podmienky.
 • Chcete splácať úver menej ako 10 rokov? Nie v každej banke Vám to umožnia.
 • Mali ste v minulosti problémy so splácaním iných úverov? Máte problémový úverový register? Banky sa líšia aj v posudzovaní úverových registrov hlavne v dĺžke sledovaného obdobia.

Tieto a ešte množstvo ďalších faktorov ovplyvňujú odpoveď na Vašu otázku, ktorá banka je najlepšia. Pre každého z vás je to iná banka. Ale vždy máte možnosť vybrať si práve pre Vás tú najlacnejšiu a najvýhodnejšiu hypotéku zároveň.  Naši hypotekárni špecialisti Vám  s tým radi pomôžu.

Ušetrite 2 891 Eur a 70 hodín svojho času pri vybavovaní hypotéky
 • Najnovšie články na blogu
 • e-book: 10 najdrahších chýb

  Získajte zdarma prehľad tých najdrahších chýb, ktoré môžete urobiť, keď budete vybavovať hypotéku a tipy ako sa im vyhnete.

  e-book 10 najdrahších chýb pri vybavovaní hypotéky