fbpx

Nízky úrok, dlhá fixácia – trend lacných hypoték stále pretrváva

Aj napriek ohlasovanému nárastu úrokových sadzieb na hypotékach trvajúcemu už aspoň tri roky, k nemu nedošlo, naopak, aj v predchádzajúcich obdobiach siahali ceny úverov na bývanie na svoje pravdepodobne absolútne dno. V roku 2021 ponúkala jedna z našich bánk úrokovú sadzbu pre klientov, ktorí splnili podmienky, úrok už 0,36%. Nie, nie je to chyba, reklamná kampaň hovorila o úroku 0,365%, ale zákon určil, že úroková sadzba môže mať najviac dve desatinné čísla. Tak banka pristúpila k zaokrúhleniu a klienti získali sadzbu ešte o málo nižšiu, čiže už spomínaných 0,36%.

Súčasný trend v poskytovaní hypoték

Takto lacné úvery sa stali lákadlom pre všetkých, ktorí ešte svoje bývanie nemali vyriešené a navyše mnohí dlžníci svoje existujúce úvery zrefinancovali a získali tak na pár rokov historicky nízke úroky. Rok 2021 sa stal rekordným v objeme poskytnutých hypoték, v lete banky klientom požičali 1,35 miliardy eur a v októbri 2021 až 1,37 miliardy. Našťastie, už nejaký čas platia pri poskytovaní nových úverov striktné pravidlá, ktoré čiastočne regulujú ešte vyšší dopyt po hypotékach a zároveň ochraňujú banky pred zlyhanými úvermi a zároveň aj dlžníkov pred nadmerným zadlžovaním.

Akú fixáciu na hypotéke zvoliť v roku 2022?

Relatívne pokojné obdobie do začiatku roka 2020, kedy prišla na svet pandémia a s ňou „koronakríza“, zaznamenáva až doteraz obdobia väčších výkyvov na finančných trhoch. Zároveň v posledných mesiacoch sme svedkami aj rôznych politických turbulencií, ktoré tiež mávajú cenami či už energií, stavebných a priemyselných materiálov a iných komodít. Celé dianie na svete tak má vplyv okrem iného aj na cenu samotných peňazí.

Inflácia a jej vplyv na úrokové sadzby

Tým pádom sa tak ocitáme v období výrazne vysokej inflácie a dnes tak už aj bankoví analytici ohlasujú vzostup úrokových sadzieb na úveroch na bývanie. Tento fakt preto každého núti zamýšľať sa nad tým, ako si možno zabezpečiť na čo najdlhšiu dobu ešte dnešnú úroveň ceny hypotéky. Aj napriek tomu, že ešte aj teraz mnohí klienti môžu získať hypotéku s úrokom už od 0,4%, tieto sadzby sa viažu na úvery s krátkymi fixáciami, hlavne s 3-ročnou. 5-ročné fixácie sú v priemere o 0,1 až 0,2% drahšie a úroky o približne pol percenta vyššie ponúkajú banky na dlhšie fixácie, napríklad 10 rokov. Ak ale zhodnotíme možnosti vzostupu úrokov, dnes sa určite oplatí zaplatiť za úver trochu viac a udržať si úrok napríklad 7 až 10 rokov. Naše banky ponúkajú úroky na hypotéke pri 10-ročnej fixácií už od 0,99%, takže určite sa oplatí fixovať si úver aj na tento typ fixácie.

Predpoklady vývoja úrokových sadzieb na úveroch

Ako sme už skôr spomenuli, banky „sľubujú“ nárast úrokov na úveroch na bývanie. Či k nemu ale skutočne dôjde, nevieme. A ak áno, nikto nevie predpovedať, kedy by k tomu malo dôjsť. Tiež nikto nevie, ak by došlo k nárastu, na aké číslo by sa úroky vyšplhali, ani ktorých fixácií by sa to najviac dotklo. Vzhľadom k tomu, že ECB ale ešte stále neplánuje základné úrokové sadzby meniť, môžu byť tieto správy ešte stále neaktuálne. Na vplyv cien úrokov má vplyv nespočetné množstvo faktorov, preto by aj z našej strany bolo trúfalé a nezodpovedné, aby sme šírili informácie, ktoré by mohli nepriaznivo ovplyvniť správanie našich čitateľov a tak potenciálnych, alebo už aj existujúcich klientov.

Oplatí sa vám refinancovať hypotéku?

  • Kedy sa refinancovanie naozaj neoplatí alebo ho nie je možné zrealizovať?
  • Čo je potrebné doložiť pri žiadosti o refinancovanie?
  • Naši špecialisti majú k dispozícií kalkulačky, pomocou ktorých vám vyhodnotia úsporu alebo možnú stratu, ak sa rozhodnete refinancovať či už s navýšením alebo bez neho - neváhajte sa na nás obrátiť.
Pozrite si checklist zdarma

Zhrnutie

Na druhej strane je ale našou povinnosťou podporovať zodpovednosť každého dlžníka na úvere, ako aj tých, ktorí hypotéku ešte len plánujú. Chceme, aby všetci, ktorých sa táto problematika týka vedeli, čo treba robiť, ako sa dostať k relevantným informáciám, ako  neprerobiť a správne sa rozhodnúť. Na jednej strane aj my vnímame, že existuje možnosť nárastu cien hypoték, ale chceme veriť, že tieto úroky neporastú o 2% a viac, pretože to by pri súčasných cenách nehnuteľností a objemoch úverov mohlo viesť k finančným problémom mnohých dlžníkov. Pretože pri hypotéke vo výške 150.000 eur so splatnosťou 30 rokov by pri náraste sadzby o 2% dlžníkovi stúpla splátka o 150 eur, čo by už bol výrazný zásah do rozpočtu každého platiteľa úveru.

a naše odporúčania

Našou prácou je tak našim klientom nie len pomáhať pri hľadaní najvhodnejších a najlacnejších riešení, ale aj ukázať im, ako sa rozhodovať tak, aby ich žiadne negatívne zmeny na finančných trhoch nezastihli nepripravených. Našim cieľom nie je podporovať nadmerné zadlžovanie obyvateľov, naopak, chceme, aby každý, kto to potrebuje, bol zadlžený len do nutnej miery. Ak aj vy chcete mať svoje súčasné úvery pod kontrolou alebo si robíte plány na financovanie nového bývania, obráťte sa na našich hypotekárnych špecialistov. Záleží im na tom, aby ste neplatili bankám viac ako treba a budú vám oporou pri správnom rozhodovaní na ceste za najvýhodnejšou hypotékou. Dohodnite si stretnutie s nami už dnes.