fbpx

Možné úskalia a neočakávané situácie pri vybavovaní hypotéky

Už v niekoľkých článkoch sme vám z viacerých uhlov predstavili štandardný proces vybavenia hypotéky. Keď dodáte správne dokumenty, máte dostatočný príjem, akceptovateľné výdaje a nehnuteľnosť, ktorú budete zakladať, je vhodná a postačujúca, banka vám v drvivej väčšine hypotéku schváli. Ako v každej životnej situácií, aj tu ale môžete naraziť na neočakávané situácie, komplikácie a úskalia. Skrátka problémy. Väčšinu z nich je možné ale vyriešiť a napraviť.

Pozrime sa spolu na situácie, ktoré vám môžu skomplikovať  proces vybavenia hypotéky:

Nedostatočný príjem

Aj keď si myslíte, že máte dostatočný príjem vzhľadom k záväzkom, nemusí to vždy byť tak. Vždy si spomeňte na všetky záväzky, ktoré splácate. Sú nimi okrem úverov v bankách aj kreditné karty, povolené prečerpania na účte, nákup na splátky, dokonca aj splácanie drahšieho mobilu cez vášho operátora. Navyše netreba zabúdať na to, že nový úver môžete dostať do výšky najviac 8-násobku vášho čistého ročného príjmu.

e-book zdarma: 10 najdrahších chýb pri vybavovaní hypotéky

  • Zamerajte sa na dôležité body! Vďaka e-booku je dokážete identifikovať
  • Akých 10 chýb môžete urobiť, keď budete vybavovať hypotéku?
  • Koľko Vás môžu stáť peňazí?
  • Ako sa im dá ľahko vyhnúť?

Nielen, že vďaka ebooku budete na hypotéku pripravení, ale určite vám pomôže zorientovať sa v hypotekárnej problematike skôr, než sa stanete jej súčasťou.

Pozrite si e-book zdarma

Problémový zamestnávateľ

Aj keď máte stabilnú prácu v jednej a tej istej firme už aj niekoľko rokov a výplatu dostávate načas, môže sa stať, že váš zamestnávateľ má problémy, ani o tom neviete. Napríklad za vás neodvádza odvody do sociálnej alebo zdravotnej poisťovne, prípadne neplatí dane daňovému úradu. Schvaľovatelia v bankách preverujú okrem vás aj kvalitu vášho zamestnávateľa. Aby ste dostali hypotéku, je dôležité, aby ste mali čo najväčšiu pravdepodobnosť trvalého zdroja vašich príjmov.

Omeškané alebo zabudnuté splátky úverov

Áno, môže sa stať aj to. Pred rokmi ste mali účet v inej banke, ktorá vám vydala napríklad kreditnú kartu. Z banky ste už dávno odišli, ale kreditná karta vám ostala. A vy ste na ňu zabudli. Možno ste z nej vyčerpali len malú sumu, ale splácať ju bolo treba aj naďalej. Z banky vám nikto nezavolal a vy ste sa ocitli na zozname veľkých dlžníkov, dokonca pár sto eur od vás požaduje vymáhačská spoločnosť. Tak máte v úverovom registri záznam s názvom „Zosplatnený úver“.

Nevyhovujúca nehnuteľnosť

Ste presvedčený o tom, že byt alebo dom, ktorý kupujete alebo máte k dispozícií na založenie hypotéky, bude pre banku vhodný, nemusí to ale byť vždy tak. Napríklad dom nemá vysporiadanú prístupovú cestu alebo pozemky, prípadne skutočná hodnota bytu, ktorý kupujete, je podľa znalca v banke nižšia, ako na znaleckom posudku. Vtedy môže nastať problém, lebo banka vám nebude vedieť schváliť hypotéku vo výške, akú ste žiadali. Tiež sa môže stať, hlavne pri rodinných domoch, že na liste vlastníctva nie sú zapísané všetky stavby alebo skutočný stav je iný ako na LV, pretože došlo k zmene stavby.

Úmrtie predávajúceho

Či veríte alebo nie, aj takéto prípady sa stávajú. Predávajúci je na sklonku života a má v pláne predať svoju nehnuteľnosť. Kým ale k predaju dôjde, už nestihne tento predaj dokončiť. V tomto prípade musíte počkať, kým prebehne dedičské konanie, ktoré sa môže ťahať aj niekoľko mesiacov.

Zastavenie alebo prerušenie konania na katastri

Banka vám vypracuje chybné záložné zmluvy, napríklad pracovníčka, ktorá zmluvy pripravovala, sa pomýlila v zadaní údajov o nehnuteľnosti. Alebo kataster nájde iné nedostatky pri zápise záložného práva alebo pri prepise vlastníctva nehnuteľnosti, ktorú kupujete. V tomto prípade je potrebné reagovať na výzvy zo strany katastra a banky a byť súčinný, aby ste neplytvali časom.

Nedostatočne vypracovaný znalecký posudok

Keď si budete hľadať znalca, dajte si vždy poradiť. Lebo aj kvalita znalcov sa líši a sú banky, ktoré niektorých znalcov dokonca ani neakceptujú. Je pravda, že v poslednom období sa zoznam znalcov pretriedil, dokonca aj oni sami vedia, ktoré banky ich posudky nechcú akceptovať.

Zamietnutie žiadosti o hypotéku

V tomto prípade je dobré mať v zálohe ďalšie banky, ktoré sú možno v niektorých ohľadoch tolerantnejšie a majú inak nastavené riziká a podmienky schvaľovania úverov.

Zhrnutie

Okrem týchto situácií existuje ešte množstvo ďalších, na ktoré môžete naraziť. Väčšina z nich je ale riešiteľná. Preto sa nemusíte hneď zľaknúť a vzdať sa svojich plánov a predsavzatí. Ideálne je sa týmto situáciám vyhnúť, ale keď sa vám nepodarí získať pre vás najlepšiu hypotéku hneď, vždy máte možnosť sa zariadiť tak, aby ste riziká neschválenia eliminovali na minimum a v budúcnosti dôjdete do úspešného cieľa – do bývania svojich snov.

Natrafili ste na podobné úskalia? Ako to dopadlo? Napíšte nám.