fbpx

Kreditná karta – pomocník aj pohroma

Kreditná karta je finančný produkt / úverový produkt, pričom ide o krátkodobý úver. Získať ju môže občan SR starší ako 18 rokov so stálym príjmom, ktorý vie riadne zdokladovať. Jej úverový limiť závisí od bonity klienta. ,,Kreditka“ môže byť veľmi dobrým pomocníkom, ale môže vám spôsobiť aj nemalé problémy. Kreditné karty vydávajú banky, niektoré splátkové spoločnosti a špeciálne kartové inštitúcie, ako napr. Diners Club a jedná sa o formu revolvingového úveru, čiže nemá konečnú splatnosť. Často si ľudia mýlia pojem debetná a kreditná karta, preto ešte chcem pripomenúť rozdiel medzi nimi.

  • Debetná karta je platobná karta vydaná k účtu v banke a platiť ňou je možné len do výšky disponibilného zostatku na účte,
  • Kreditná karta sa neviaže k žiadnemu účtu, sú na nej pripísané prostriedky, ktoré sú požičané. Suma, ktorú z kreditnej karty miniete, je zároveň úročená ako iné typy úverov.

Keďže patrí kreditná karta medzi formy úverov, musí sa tak aj splácať. Úver na karte sa spláca mesačnými splátkami na základe vopred stanoveného termínu mesačnej splátky. Stanovená je aj minimálna čiastka splátky a úroková sadzba, pomocou ktorej sa potom úročí rozdiel prečerpanej sumy na kreditnej karte.

Ako možno získať kreditnú kartu

O kreditnú kartu môžete požiadať v ktorejkoľvek inštitúcií, ktorá kreditné karty vydáva, nemusíte o ňu žiadať len vo vašej banke. Žiadosť o kreditnú kartu podlieha schvaľovaciemu procesu ako aj pri iných typoch úverov. Dnes má veľa ľudí kreditnú kartu nie len od bánk, ale aj od spoločností, cez ktoré už v minulosti nakupovali na splátky. Tieto spoločnosti klientom s dobrou platobnou disciplínou sami ponúkajú už predschválené kreditné karty a mnohí tieto ponuky aj využívajú.

Kreditnú kartu ako predschválený produkt môžete takisto získať aj od banky, na účte ktorej máte pravidelné obraty. Mnoho veľkých korporácií zase poskytuje svojim zamestnancom ako benefit možnosti využívania špeciálnych kreditných kariet, ktorých získanie funguje na iných princípoch ako pri kreditných kartách z bánk (AmEx, Diners Club, atď).

Aké sú výhody kreditnej karty

Kreditná karta patrí do rúk zodpovedným a treba ju vedieť správne používať. Ideálne je siahnuť na ňu vtedy, keď potrebujete zaplatiť vyššiu sumu za nákup alebo službu alebo samotný predajca vyžaduje platbu týmto druhom karty. A čo najskôr ju dorovnať do plného úverového limitu. Iba tak ju môžete mať bezplatne, pretože pri väčšine kreditných kariet je nastavená bezúročná doba v priemere až 50 dní.

Jej držiteľom odporúčame zriadiť si v banke pri jej splácaní 100%-né inkaso, ktoré zaručí vždy jej doplnenie ešte počas bezúročného obdobia. Takto sa stane kreditná karta nástrojom na získavanie výhod, pretože mnohí jej vydavatelia vám k nej dajú aj cestovné alebo iné často potrebné poistenie a zároveň môže byť aj vstupenkou do VIP zón a salónikov na letiskách a podobne. Treba však myslieť na to, že kreditná karta vám vie byť aj na škodu.

Pravidelné používanie kreditnej karty a jej včasné splácanie môže pozitívne ovplyvniť vaše kreditné skóre. Treba si však dávať pozor na omeškané platby, čo vám môže zase naopak uškodiť negatívnym zápisom v úverovom registri.

Kreditná karta si nájde svoje uplatnenie najmä v zahraničí. Najlepším príkladom sú napríkla autopožičovne za hranicami. Väčšina z nich totiž akceptuje výhradne kreditné karty. Rovnaké pravidlo platí aj pre viaceré ubytovacie zariadenia či rezerváciu leteniek.

Nevýhody kreditnej karty

Nikdy neodporúčame minúť takú sumu z kreditnej karty, keď má slúžiť ako bezúčelová pôžička a keď viete, že ju nebudete mať možnosť čo najskôr dorovnať do plného schváleného limitu. Ak ju splácate minimálnou povinnou splátkou, čo žiaľ, veľa Slovákov robí, stávate sa jej otrokom. Peniaze požičané z kreditnej karty sú tak len predraženým spotrebným úverom, pretože nie je výnimkou, keď sú úročené 15 až 20% – nou úrokovou sadzbou. A najväčšou pohromou sa stáva situácia, keď ste z nej už niečo splatili a opäť ju použijete. Ani neviete ako, ocitnete sa v začarovanom kruhu a zistíte, že kartu už len splácate a pravý význam kreditnej karty sa pre vás stratil.

Kreditnou kartou je najvýhodnejšie platiť priamo obchodníkovi nakoľko platby za nákupy nie sú spoplatnené. Poplatok za výber z bankomatu je pri kreditnej karte vysoký a neodporúča sa. Odporúčame vyhnúť sa aj prevádzaniu peňazí na debetnú kartu / iný účet.

Úroky sa po vyčerpaní bezúročného obdobia pohybujú vo výške až 18 % p.a.

Zabudnutá kreditka

Neraz sme sa stretli s klientmi, ktorí ani nevedeli, že vôbec nejakú kreditnú kartu v nejakej inštitúcie majú. V minulosti rôzne spoločnosti posielali svojim klientom už predschválené kreditné karty, ktoré minuli a po čase na ne zabudli. Preto navrhujeme sledovať si v každej finančnej inštitúcií, s ktorou ste niekedy prišli do kontaktu, či vám neposkytla kreditnú kartu, lebo sa môže stať, že ak ju nebudete mať pod kontrolou a napríklad časom na ňu zabudnete, stanete sa pre pár stovák eur neplatičom a môžete mať problém pri schvaľovaní úveru.

Kreditná karta a jej vplyv na získanie hypotéky

Aj kreditná karta, ktorú aktuálne máte a splácate, prípadne ju vôbec nevyužívate, môže byť pri riešení hlavne hypotéky, na škodu. Banky počítajú do záväzkov celý úverový limit kreditnej karty a to až 5% z neho bez ohľadu na vyčerpanú sumu. Čiže ak máte kartu s limitom 3.000 €, ako keby ste mali splátku iného úveru vo výške 150 €. A to už je dosť veľa a môže to mať významný vplyv na schválenú výšku hypotéky. Ak vám s kreditnou kartou a jej splátkou nevychádza požadovaná výška hypotéky a nečerpáte ju, je to jednoduché. Kreditnú kartu len zrušíte (pozor, zrušenie kreditnej karty môže trvať až 2 mesiace) alebo znížite jej limit na minimum. Ale ak je vaša kreditná karta vyčerpaná, je potrebné vymyslieť spôsob, ako ju vyplatiť a zrušiť s ohľadom na výšku vašich vlastných zdrojov napríklad pri kúpe nehnuteľnosti.

e-book zdarma: Ako čo najlepšie zvládnuť hypotéku

  • Čo si premyslieť ešte predtým, než požiadate o hypotéku?
  • Ako o ňu požiadať a ako si postrážiť, aby boli podmienky banky výhodné?
  • Pri riešení hypotéky môžete naraziť na úskalia a neočakávané situácie. Ukážeme vám, ako ich jednoducho prekonáte.
  • Máme pre vás 7 tipov priamo od hypotekárneho centra

Venujte hypotéke dostatok času ešte pred podaním žiadosti do banky. Položte si dôležité otázky - vďaka e-booku si na ne dokážete odpovedať.

Pozrite si e-book zdarma

Zhrnutie a naše odporúčania

Aj taká malá plastová kartička, ako je kreditka, vám môže narobiť veľa problémov. Preto ju využívajte rozumne. Ak sa vám to nedarí, radšej sa jej zbavte. A to hlavne v prípadoch, keď potrebujete riešiť svoje bývanie alebo ste v štádiu, kedy ste sa rozhodli zrevidovať a upratať svoje záväzky. Kreditná karta by mala fungovať ako rýchla rezerva, po ktorej siahame, keď ju súrne potrebujeme. Sme si ale istí, že ju po uplynutí bezúročného obdobia vieme splatiť. Ako s ňou správne naložiť, ak je príťažou, aj s týmto vám radi pomôžu naši hypotekárni špecialisti.

Vysporiadanie aktuálnych úverov rôznych druhov je totiž súčasťou riešenia hypotéky. Ak ju plánujete a zišli by sa vám dobré rady a pomoc pri vybavení hypotéky, zavolajte alebo napíšte nám. Našim kolegom bude cťou pomôcť vám splniť vaše sny o bývaní a ušetriť vám peniaze, čas i energiu.

A ešte niečo navyše…

v prípade, že neplánujete ani nepotrebujete riešiť hypotéku, ale zaujímajú vás práve možnosti získania výhod kreditnej karty – aj v tomto vám vieme pomôcť. Ak chcete kreditnú kartu s kvalitnými službami a najnižším úrokom na trhu a navyše skvelými benefitmi pre seba alebo svojich zamestnancov, obráťte sa na nás aj v takom prípade. Vieme o takej karte, ktorá môže byť skutočným služobníkom.