Hypotéka – teda úver resp. pôžička so založením nehnuteľnosti je najviac využívaný produkt na financovanie bývania. O pôžičku na bývanie dnes žiada veľké množstvo klientov na kúpu nehnuteľnosti, na jej výstavbu alebo rekonštrukciu. Čím sa jednotlivé typy týchto úverov vyznačujú? Ako ich najľahšie v banke vybavíte?
Jedná sa o úver na bývanie, ktorého účelom je kúpa nehnuteľnosti. Základným predpokladom jej získania je váš dostatočný príjem po odpočítaní zákonných výdajov, výdavkov na vyživované osoby a splátok už existujúcich úverov. K schváleniu pôžičky na bývanie budete potrebovať rezervačnú zmluvu alebo zmluvu o budúcej zmluve resp. kúpnu zmluvu a znalecký posudok. Každá banka požaduje iný počet posudkov, niekde vám postačí jeden výtlačok, do iných budete potrebovať 2 výtlačky posudku a jedno alebo dve CD so špeciálnym formátom posudku, ktorý vám zabezpečí znalec.
Hypotéku na výstavbu domu chce stále viac žiadateľov. Niet divu, pretože veľa klientov uprednostňuje bývanie v dome s množstvom výhod života v prírode oproti tlačeniu sa v pár metroch štvorcových v drahých bytoch. Postaviť si vlastný dom je ale oveľa náročnejšie na čas aj financovanie ako kúpiť si už hotový, v dnešnej dobe často predražený byt. Navyše pri výstavbe musíte mať nasporených viac peňazí alebo založiť okrem pozemku alebo rozostavanej stavby aj inú nehnuteľnosť. Minimálne do doby, kým svoj nový dom nepostavíte.
K žiadosti o pôžičku na stavbu domu potrebujete okrem dostatočných príjmov predložiť znalecký posudok k zakladanej nehnuteľnosti, čiže rozostavanej stavbe alebo dodatočnej nehnuteľnosti a minimálne stavebné povolenie. K ďalším podkladom k žiadosti o úver na výstavbu domu môžu banky od vás pýtať projektovú dokumentáciu, položkový rozpočet plánovaných prác, geometrický plán, prípadne rôzne ďalšie dokumenty, vyjadrenia od obce a pod. Ak vám dom bude stavať firma, banka si môže vyžiadať aj zmluvu o dielo, na základe ktorej sa práce budú realizovať. Zoznam podkladov k pôžičke na dom môže byť bohatý, každá banka od vás môže pýtať iné dokumenty.
Hypotéka na rekonštrukciu domu alebo bytu je jednoduchšia. V dnešnej dobe banky nemusia požadovať k žiadosti veľa podkladov. Často vám postačí položkový rozpočet realizovaných prác, pôvodné fotky nehnuteľnosti a fotodokumentácia rekonštrukčných prác po jej ukončení. V prípade rozsiahlejších zmien ale nezabudnite na povolenia od stavebného úradu, hlavne ak budete meniť dispozíciu a nosné múry nehnuteľnosti. Stavebný úrad vám vtedy vydá riadne stavebné povolenie na zmenu nehnuteľnosti. V niektorých prípadoch stačí ohlásenie stavebných úprav.
Ďalšími typmi úverov, ktoré naši klienti najčastejšie využívajú, je refinančný úver prípadne bezúčelová, tzv. americká hypotéka. Pôžička na refinancovanie slúži na prenos úveru do banky s lepšími podmienkami, americká hypotéka je pôžička so založením nehnuteľnosti bez dokladovania použitia požičaných peňazí.
Okrem pôžičiek so založením nehnuteľnosti sa stretávame aj s pôžičkami bez založenia nehnuteľnosťou. Tie majú ale celkom iné podmienky a vlastnosti. Ich hlavnými črtami je oveľa kratšia splatnosť, vyššie úroky a jednoduchšie vybavenie.
Ak máte záujem dozvedieť sa o rôznych typoch pôžičiek – čiže úverov na bývanie, resp. hypoték čo najviac, prihláste sa na odber noviniek. Budete tak od nás dostávať stále čerstvé informácie, ktoré vám môžu byť pomocníkom pri správnom načasovaní toho najlepšieho spôsobu financovania vašich potrieb súvisiacich s bývaním.
Alebo ak už o novej pôžičke na bývanie uvažujete, dohodnite si stretnutie s niektorým z našich odborníkov, ktorí sú pripravení stať sa sprievodcom a profesionálnou oporou pri vybavení vašej najlepšej pôžičky.