fbpx

Úrok na hypotéke nemusí byť to najdôležitejšie

V našich predchádzajúcich článkoch sme už neraz spomínali, čo robí hypotéku najvýhodnejšou. Áno, základom jej výhodnosti je jej cena. Podľa všeobecných poučiek je cenou hypotéky jej úroková sadzba. Čo ale robiť, ak vám viaceré banky ponúknu takmer rovnakú úrokovú sadzbu, čo sa na hypotekárnom trhu aj často deje? Pre lepší prehľad vám prinášame zoznam ďalších faktorov, ktoré by ste okrem úrokovej sadzby mali pri výbere hypotéky tiež zohľadňovať.

1, Podmienky získania najnižšej úrokovej sadzby

Banky kladú na získanie najnižšej úrokovej sadzby svojim klientom rôzne podmienky. Môžu nimi byť vedenie bežného účtu, zasielanie určitej vopred stanovenej sumy na tento účet, jeho aktívne využívanie napríklad formou zriadenia určitého počtu pravidelných platieb príp. využívanie platobnej karty. Niektoré banky vedia poskytnúť hypotéku s najnižšou sadzbou zase vtedy, keď si jej prostredníctvom poistíte nehnuteľnosť alebo splácanie úveru v zmluvnej poisťovni.

Nie vždy sú tieto poistné produkty nastavené vhodne práve pre vás a aj keď získate nízky úrok, reálne bude vaša splátka vyššia o zaplatené poistné. Niekedy sa vám sa môže zdať, že sa dostanete do pasce, kedy vás plnenie týchto podmienok začne unavovať. Ak by ste ich prestali plniť, banka vám môže kedykoľvek počas splácania hypotéky úrokovú sadzbu a tým pádom aj splátku, zvýšiť. Preto ak je možnosť, vyberajte si banku, ktorá vám ponúkne čo najnižší úrok s minimálnym počtom podmienok navyše. Na druhej strane ale nesmieme zabudnúť, že napríklad poistenie splácania úveru môže mať svoj význam a zabezpečiť vás tak pred neočakávanými nešťastnými udalosťami.

e-book zdarma: Ako čo najlepšie zvládnuť hypotéku

  • Čo si premyslieť ešte predtým, než požiadate o hypotéku?
  • Ako o ňu požiadať a ako si postrážiť, aby boli podmienky banky výhodné?
  • Pri riešení hypotéky môžete naraziť na úskalia a neočakávané situácie. Ukážeme vám, ako ich jednoducho prekonáte.
  • Máme pre vás 7 tipov priamo od hypotekárneho centra

Venujte hypotéke dostatok času ešte pred podaním žiadosti do banky. Položte si dôležité otázky - vďaka e-booku si na ne dokážete odpovedať.

Pozrite si e-book zdarma

2, Rýchlosť a spôsob vybavenia hypotéky

Tiež sa vám môže stať, že banka, ktorá vám ponúkne najnižší úrok, bude pri vybavení tejto hypotéky od vás požadovať nespočetné množstvo dokladov a jej vybavenie sa tým môže značne predĺžiť alebo dokonca aj znemožniť. Napríklad ak potrebujete zrekonštruovať svoju chatu na vidieku, v niektorých prípadoch vám banka neposkytne hypotéku na 30 rokov a dokladovanie jej rekonštrukcie by bolo veľmi komplikované vzhľadom k procesom vybavovania rôznych povolení na stavebnom úrade. V tomto prípade je pre vás oveľa výhodnejšie požiadať o bezúčelovú hypotéku a založiť svoj byt, v ktorom trvale žijete, ak túto možnosť máte. Jej vybavenie je oveľa rýchlejšie a jednoduchšie, aj keď sa vám môže stať, že dostanete v banke o niečo vyššiu úrokovú sadzbu.

3, Možnosti mimoriadnych vkladov

Ak už vopred viete, že budete mať možnosť získať počas obdobia splácania hypotéky väčšie sumy peňazí, ktorými by ste chceli váš zostatok hypotéky znižovať a šetriť tak na úrokoch, vyberajte si banku, ktorá vám umožní robiť mimoriadne vklady bez poplatku počas trvania fixácie aj nad zákonom určených 20% z aktuálneho zostatku. Každá banka má iné podmienky a možnosti mimoriadnych vkladov bez poplatku, či už spôsobom alebo flexibilitou ich realizácie. Vieme tiež o bankách, v ktorých môžete robiť mimoriadne vklady bez poplatku aj nad rámec zákonných 20% zo zostatku či už jednotnou sumou alebo vkladmi raz za mesiac.

4, Výber vhodnej doby fixácie

Fixácia úrokovej sadzby je doba, počas ktorej vám banka garantuje, že vaša úroková sadzba sa nezmení. Banky ponúkajú rôzne výšky úrokov pri rôznych dobách fixácie. Väčšinou platí zásada, že čím je fixácia kratšia, tým je úroková sadzba nižšia. To ale neznamená, že výber najnižšej sadzby pri krátkej fixácií je najlepšia voľba. Odporúčame kompromis – radšej o pár desatín vyššiu úrokovú sadzbu pri čo najdlhšej možnej fixácií. Samozrejme, výber fixácie môžu ovplyvniť aj vaše plány do budúcnosti, napríklad výmena bytu za väčší, možnosť predčasného splatenia apod. Vtedy je namieste vybrať si hoci aj kratšiu dobu fixácie a to preto, aby ste v prípade predčasného splatenia hypotéky neplatili poplatok za jej predčasné splatenie.

5, Dostupnosť siete pobočiek a bankomatov vybranej banky

Vo veľkých mestách sú zastúpené všetky banky, zároveň je predpoklad, že aj sieť ich bankomatov je dostačujúca. Ak ale žijete v menších mestách alebo na vidieku, je dobré vyberať si najlepšiu banku nie len podľa najnižšej úrokovej sadzby na vašom úvere, ale aj podľa toho, či máte možnosť bezproblémových návštev jej pobočky v prípade potreby a či máte k dispozícií jej bankomaty.

Okrem týchto faktorov, ktoré treba zohľadňovať pri výbere najvýhodnejšej hypotéky popri výške úrokovej sadzby, ich existuje ešte nespočetné množstvo. Sú nimi okrem iného aj dobré meno banky, jej stabilita, či ceny ostatných služieb, ktoré skôr či neskôr počas splácania hypotéky možno využijete a pod.

Zhrnutie

Ak ste na najlepšej ceste k vybavovaniu hypotéky a chcete mať istotu, že si vyberiete skutočne tú najlepšiu a najlacnejšiu, obráťte sa na našich hypotekárnych špecialistov. Nebude vás to stáť nič, ale môžete získať ucelenejší pohľad na problematiku hypoték. Dozviete sa, ako pracujeme a čo všetko pre vás môžeme urobiť. A navyše sa presvedčíte na vlastnej koži, že najnižší úrok nie je zárukou najvýhodnejšej hypotéky.