Rastúce úroky na hypotékach – novinky vo svete fixácie

Už počas niekoľkých posledných rokov sa hovorilo, že úrokové sadzby sú na svojom dne a začnú pomaly rásť. Dlho sa tak nedialo, ale naopak, v roku 2021 banky ponúkali sadzby už od 0,36%. Hypotéky tak boli dostupné pre oveľa viac žiadateľov ako kedykoľvek predtým, a to aj napriek opatreniam, ktoré našim bankám odporučila NBS ako prostriedok proti nadmernému zadlžovaniu Slovákov, ktorý má chrániť na jednej strane dlžníkov, ale aj banky pred zlyhanými úvermi.

Rok 2022 ale začal trochu inak, ako by sme si všetci priali. Následkom ekonomickej situácie súvisiacej s pandémiou COVID-19 a jej dlhodobých dopadov analytici predpovedali vysokú infláciu, ktorá bola prvým spúšťačom nárastu úrokových sadzieb. Druhým faktorom sa stala oveľa závažnejšia skutočnosť, ktorou je politická situácia a obavy z ďalšieho vývoja ekonomiky, či už našej alebo v rámci celého sveta ako reakcie na konflikt na východe Európy.

Nárast úrokových sadzieb ako reakcia na infláciu a politickú situáciu

Následkom spomínaných udalostí tak väčšina našich bánk pristúpila k zvyšovaniu úrokových sadzieb na hypotékach. Niektoré banky zvýšili úroky len na dlhších fixáciách, v iných zdraželi plošne na všetkých typoch fixácií, pár bánk ponechalo úroky na rovnakej úrovni, ale prehodnocujú ich priebežne a vyhlasujú ich v približne 2-týždňových intervaloch. To znamená, že kým mali banky pri 3-ročnej fixácií priemerný úrok 0,89%, mnohé ponúkajú úrok v priemere o 0,2% vyšší a postupom času stále úroky rastú. 

Vývoj úrokových sadzieb pri dlhých fixáciách

Už od konca roku 2021 s prílevom informácií o hroziacom náraste úrokov na hypotékach sa začalo mnoho klientov zaujímať o dlhšie fixácie, aby si zabezpečili prijateľné splátky na čo najdlhšiu dobu. Ešte donedávna ponúkali niektoré banky sadzbu 0,99% pri 10-ročnej fixácií, a tí, ktorí to stihli, mali veľké šťastie. Pretože od februára tohto roka banky začali tieto úroky zvyšovať. Dnes môžu žiadatelia o hypotéku dostať na 10-ročný fix úrok od 1,59%, dokonca jedna banka má v ponuke aj 20-ročnú fixáciu s úrokom od 1,99%. Ostatné banky klientom ponúkajú 10-ročné fixácie s vyššími úrokmi. Ešte veľmi zaujímavé sú v niektorých bankách úroky na 7-ročnú fixáciu, najnižšia je v súčasnosti 1%, ale s časovým obmedzením. Pár bánk vie žiadateľom ponúknuť pri tomto fixe úrok od 1,29%. Pripomíname, že tieto úroky sú platné v čase zverejnenia nášho článku. Aká bude situácia o niekoľko dní, si netrúfame predpovedať.

Ako sa ochrániť pred neschopnosťou splácať hypotéku

Rastúci trend úrokových sadzieb znamená nie len drahšie úvery, ale aj zvýšenie splátok hypoték, čo môže spôsobiť mnohým dlžníkom vzhľadom k ich príjmom problém, ktorý by mohol viesť k zhoršeniu ich finančnej situácie alebo aj platobnej disciplíny. Stále ale existujú spôsoby, ako sa nárastu ceny a splátky svojej hypotéky vyhnúť, prípadne ako sa nedostať do situácie, kedy nebude možné svoje úvery splácať včas a v plnej výške. K tým najspoľahlivejším spôsobom, ako sa ochrániť pred následkami zvyšovania úrokov patria:

  1. na novej hypotéke zvoliť čo najdlhšiu fixáciu, ktorá zabezpečí výšku splátky na dlhé obdobie
  2. na existujúcej hypotéke požiadať vo svojej banke o predĺženie doby fixácie, väčšina bánk to svojim klientom umožňuje. Ďalšou alternatívou je prenos hypotéky do takej banky, ktorá ponúka stále najnižšie úrokové sadzby pri dlhších fixáciách
  3. predĺženie doby splatnosti na splácanej hypotéke, ak je to možné v prípade nárastu splátky ako dôsledku zvýšenia sadzby. Toto riešenie nepatrí k najlacnejším, ale môže zabezpečiť zníženie splátky hlavne dlžníkom s nižšími príjmami a neohrozí tak ich  platobnú disciplínu.
  4. hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť, ktorá zabezpečí žiadateľovi, ktorý plánuje kúpu nehnuteľnosti ešte relatívne výhodné podmienky. Tento typ hypotéky pre žiadateľa znamená schválený úver, pričom od podpisu zmluvy má 6 mesiacov na nájdenie vhodnej nehnuteľnosti, čím si zabezpečí nižší úrok v prípade ďalšieho zdražovania hypoték.
  5. eliminovať ďalšie zadlžovanie sa, čiže prehodnotiť svoje životné priority a nežiadať o ďalšie úvery, hypotéku nastaviť na splatnosť s optimálnou výškou splátky
  6. tvoriť si finančnú rezervu pre prípad zvýšených životných nákladov, poklesu príjmov alebo spomínaného zvýšenia splátky ako následku zvýšenej úrokovej sadzby na hypotéke

e-book zdarma: Ako úspešne refinancovať hypotéku

  • Čo je refinancovanie hypotéky?
  • Aké máte možnosti pri refinancovaní hypotéky?
  • Kedy sa oplatí hypotéku refinancovať?
  • Čo refinancovaním môžete získať?
  • Aké náklady sú spojené s refinancovaním hypotéky?


Stiahnete si náš e-book, kde získate odpovede na tieto otázky a ďalšie užitočné tipy na jednom mieste.

Pozrite si e-book zdarma

Zhrnutie

Musíme pripustiť, že život je plný zmien a neraz aj nepríjemných, čo sa dnes ukazuje aj vo forme zdražovania hypoték. Túto skutočnosť nemá možnosť priamo ovplyvniť nikto z nás, vieme sa na zmeny ale včas pripraviť. Svojim konaním tak môžeme eliminovať negatívny dopad zvyšovania úrokových sadzieb. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako je aj naďalej možnosť mať hypotéku čo najlacnejšiu a najvýhodnejšiu.

a naše odporúčania

Našim cieľom je pomáhať našim klientom a byť im oporou za každých okolností. Preto ak chcete mať svoje úvery pod kontrolou a neplatiť bankám peniaze navyše, obráťte sa na našich odborníkov. Kombináciou vhodne zvolených produktov a krokov ešte stále môžete svoje záväzky splácať bez stresov navyše a ešte aj ušetriť. Dohodnite si s našimi hypotekárnymi špecialistami stretnutie ešte dnes a buďte popri zmenách na trhu hypoték stále o krok vpred.

Informácie v tomto článku sú aktuálne v čase jeho publikovanie, aktualizované k 5.4.2022. Úroky sa momentálne rýchlo vyvíjajú, preto ak chcete mať vždy aktuálne informácie, neváhajte nás kontaktovať. 

Autor: Viera Schleifová