Príbehy klientov – Hypotéka a zahraničné príjmy – „Chcem sa vrátiť domov“

V našom blogu sme sa rozhodli okrem návodov a tipov priniesť Vám aj príbehy reálnych klientov. Príbehy, ktorými Vám chceme ukázať, ako naša práca vyzerá a hlavne, aký je náš prínos do osudov a životov ľudí, ktorí si pri vybavení hypotéky nevedia alebo nemajú možnosť sami poradiť.

Prečo práca mimo Slovenska a zahraničné príjmy?

Množstvo Slovákov nachádza svoje uplatnenie v zahraničí. Či už preto, že u nás nemajú možnosť zabezpečiť si slušné príjmy, alebo ich cieľom je získať skúsenosti v inej krajine alebo prinajmenšom doučiť sa cudzí jazyk na perfektnej úrovni. Veľa hlavne mladých ľudí odchádza mimo Slovenska aj preto, aby si rýchlejšie vytvorili finančnú rezervu do budúcnosti. My vieme, že aj títo klienti sa raz budú chcieť usadiť a žiť pokojný rodinný život. Mnohí ostávajú trvale žiť v zahraničí, my sa ale väčšinou stretávame s tými klientmi, ktorí plánujú vrátiť sa späť na Slovensko a zabezpečiť si bývanie tu.

Hypotéka a zahraničné príjmy

Najväčším „kameňom úrazu“ ľudí pracujúcich mimo Slovenska je to, že nemajú aktuálny prehľad o možnostiach získania hypotéky a zároveň sa na Slovensko vracajú len sporadicky, podľa okolností a rodinných väzieb. V každej banke je možné získať hypotéku, aj keď pracujete v zahraničí, banky sa ale rôznia v tom, v akých menách akceptujú príjmy žiadateľov.

„Chcem sa vrátiť domov“ – hypotéka na kúpu nehnuteľnosti a príjem v librách

Príbeh nášho klienta bol štandardný. Pracuje pre aerolínie ako steward a dostáva príjmy v librách. Keďže má partnerku, s ktorou plánuje budúcnosť, rozhodol sa pre kúpu domu. Vôbec ale nevedel, kde začať, čo má robiť, aké má možnosti. Oslovil našu spoločnosť a následne som ho kontaktovala mailom. Bol veľmi ochotný, komunikatívny a presne vedel, čo chcel. Elektronicky sme si odkonzultovali jeho možnosti a zámer a vypracovala som mu ponuky bánk. Nášmu klientovi bolo potrebné nastaviť hypotéku v takej banke, ktorá akceptuje príjem vyplácaný v librách, pretože nie v každej je to možné. A navyše, aby už vopred vedel, do akej výšky môže dostať úver a zároveň koľko % z nehnuteľnosti mu ktorá banka maximálne poskytne.

„Hypotéka naopak“ a jej vybavenie

Môj klient mal našťastie z dobre plateného zamestnania našetrený značný finančný obnos, takže sme neboli pri výbere banky obmedzení % financovania kúpy jeho nového domu. Našli sme banku, ktorá mu už vopred schválila hypotéku bez toho, aby mal vybranú nehnuteľnosť. Klientovi stačilo, aby prišiel na naše stretnutie len raz, a to na podpis žiadosti do banky, ostatné som mu zabezpečila ja. Po schválení hypotéky takto presne vedel, do akej ceny má hľadať vhodný dom. A keď ho našiel, dovybavenie hypotéky išlo už veľmi rýchlo. Aj napriek tomu, že bol mimo Slovenska, zabezpečila som mu potrebné dokumenty na dokončenie hypotéky – hlavne návrh kúpnej zmluvy a znalecký posudok – a doručila som ich do banky. Po finálnom schválení bola potrebná už len jedna návšteva nášho klienta v banke, v rámci ktorej podpísal úverovú zmluvu a všetky potrebné s ňou súvisiace dokumenty a banka vyplatila predávajúcim kúpnu cenu domu.

Zahraničné príjmy – hypotéka a výhody pre Vás

Náš klient mi po vybavení hypotéky veľmi ďakoval, pretože sám nemal možnosť si ju vybaviť a navyše, ani nevedel, čo všetko je potrebné urobiť. Dostal v banke najlepšie možné podmienky a teraz, keď už má zabezpečené bývanie na Slovensku, môže s partnerkou plánovať ďalšie životné kroky. Zariadiť si nový dom podľa vlastných predstáv, založiť rodinu a nájsť si novú prácu bližšie k domovu.

Pohľad banky na zahraničné príjmy žiadateľov o hypotéku

Možno si položíte otázku: nebojí sa banka, že tento klient nebude schopný splácať hypotéku, keď sa vráti domov a nebude už mať také príjmy, ako doteraz v zahraničí? Nie je poskytnutie hypotéky pre takých klientov pre banky rizikové?

Odpoveď je: NIE. Banka totiž nevychádza len z aktuálneho príjmu klienta. Zohľadňuje aj ďalšie faktory, ako napríklad konkrétna profesia klienta, jeho schopnosť sporiť si a pod. U klientov, ktorí dlhodobo pracujú v zahraničí na určitých pozíciách jej totiž predpoklad, že majú kvalitné pracovné návyky a navyše, keď je človek zvyknutý na nadštandardné príjmy, sa bude aj po návrate na Slovensko uchádzať o dobre platenú a jemu vyhovujúcu prácu.

Chcete byť aj Vy tak spokojní ako náš klient? Plánujete investovať do nehnuteľnosti na Slovensku? Obráťte sa na nás a my sa ochotne staneme Vašimi sprievodcami pri vybavení hypotéky, aj keď nie ste fyzicky stále k dispozícií.

  • Najnovšie články na blogu
  • e-book: 10 najdrahších chýb

    Získajte zdarma prehľad tých najdrahších chýb, ktoré môžete urobiť, keď budete vybavovať hypotéku a tipy ako sa im vyhnete.

    e-book 10 najdrahších chýb pri vybavovaní hypotéky