fbpx

Hypotéka a nízke príjmy – príbeh klientov „Plánujeme rodinku a väčší byt“

Dnes sa chcem s Vami podeliť o ďalší príbeh zo života našich klientov. Príbeh mladého páru, ktorý plánoval dieťa, ale mali dva problémy: bývali v malej garsónke a mali nízke príjmy. A aby nestačilo, obávali sa neúspešného schválenia hypotéky, lebo jeden z partnerov mal údajne negatívne záznamy v úverovom registri. Takto beznádejne to vyzeralo pri prvom telefonáte, keď mi zúfalý klient zavolal, či by som im nevedela pomôcť, pretože neveria, že by mohli bývať vo vlastnom a väčšom byte.

Prvé kroky k hypotéke

Dohodli sme si stretnutie, na ktoré prišli obaja partneri. Boli smutní a nevedeli, čo majú robiť. Povedali mi, že bývajú v prenajatej garsónke a chceli by mať dieťatko. Ale nevedia, či majú možnosť dostať hypotéku, lebo majú nízke príjmy a navyše, klient mal problémy s úverovým registrom. Kvôli úrokom a poplatkom na účte sa dostával do nepovoleného prečerpania, ktoré sa do úverového registra zaznamenáva ako negatívny záznam. Navyše nemali takmer žiadne úspory a pár drobných záväzkov ako kreditná karta, povolené prečerpania a jeden spotrebný úver. Pozisťovala som si o klientoch všetky ďalšie údaje a dohodli sme sa, že sa o pár dní stretneme znovu. S návrhom, že zatiaľ im pozisťujem možnosti v bankách. Ako prvý krok som ale klienta poslala vyžiadať si výpis z úverového registra.

Úverový register a ohrozená hypotéka

O pár dní sme sa stretli opäť. Pozrela som si klientov úverový register a zistila som tam skutočne malé zaváhania súvisiace práve s jeho povoleným prečerpaním. Našťastie som našla banku, ktorá im aj napriek nízkym príjmom vedela poskytnúť hypotéku a tak som klientom navrhla, aby sa pustili do hľadania bytu. Vzhľadom k ich naozaj nízkym príjmom som im poradila, aby si hľadali vhodný byt za čo najnižšiu cenu. Aby ich splátky v budúcnosti nezaťažovali viac, ako je to nutné.

Hypotéka – schválená

Asi o týždeň mi zavolali, že si našli byt v neďalekom meste, kde sú nehnuteľnosti lacnejšie. Boli v napätí, ako sa bude ich situácia vyvíjať ďalej. Podali sme žiadosť, nechali vypracovať znalecký posudok a čakali sme na rozhodnutie banky. O niekoľko dní sme dostali výsledok – hypotéka bola schválená. Len s jedným malým nedostatkom. Klientom nebola schválená cela suma, ktorú potrebovali. Problémom bolo, že splácali ešte jeden malý spotrebný úver, ktorý v banke zabránil poskytnutiu vyššej sumy. Na podpis úverovej zmluvy sme ale museli trochu počkať, lebo bolo potrebné nájsť zdroj zvyšnej kúpnej ceny.

Úver na dofinancovanie kúpnej ceny

Aj na túto situáciu sme našli riešenie. Nechali sme urobiť prepočet v stavebných sporiteľniach. V jednej z nich bola situácia veľmi priaznivá. Keďže klienti mali úverovú históriu a boli vnímaní ako druh a družka, mali možnosť vyplatiť svoje drobné dlhy a navýšiť stavebný medziúver tak, aby mali aj peniaze navyše na doplatenie kúpnej ceny. Podali sme teda žiadosť aj v stavebnej sporiteľni. Onedlho klientom úver schválili aj tam.

Kombinácia hypotéky pre mladých a stavebného medziúveru

Keď podpísali úverovú zmluvu v stavebnej sporiteľni aj v banke, mohli načerpať oba úvery. Najskôr im poslala peniaze stavebná sporiteľňa a keď vedeli preukázať vyplatenie časti kúpnej ceny predávajúcim, hypotéku načerpala aj banka. Klienti navyše dostali hypotéku so štátnym príspevkom pre mladých s veľmi dobrými podmienkami. Mali z čoho vyplatiť kreditnú kartu, povolené prečerpania aj spotrebný úver, takže im ostala len hypotéka a medziúver na dofinancovanie zo stavebnej sporiteľne.

Šťastný koniec príbehu

Príbeh týchto klientov skončil šťastne. Mohli sa nasťahovať do vlastného a hlavne väčšieho bytu namiesto toho, aby platili vysoké sumy za prenájom. Navyše, nedávno som sa dozvedela, že ich ďalší veľký sen sa im tiež splnil. Narodil sa im krásny zdravý synček.

Tieto a podobné príbehy, ktoré s klientmi prežívame, nám dávajú pocit, že naša práca má svoj zmysel. Vždy sa tešíme, keď vieme, že sme niekomu pomohli posunúť sa v živote ďalej.

A nakoniec

ak aj Vy plánujete nájsť si nové alebo väčšie bývanie, založiť si rodinu alebo sa obávate hypotéky, pretože máte nízke príjmy, obráťte sa na nás. Vždy Vám ochotne poradíme a pomôžeme na ceste k novému bývaniu. A ak chcete pravidelne dostávať informácie o tom, čo nové sa deje na hypotekárnom trhu, prihláste sa na odber noviniek.