Novostavby, developeri, reality a hypotéky – hrozí nám realitná bublina?

Je pravdou, že dnes sa opäť stavia vo veľkom. Hlavne vo väčších mestách rastú nové domy a rôzne bytové komplexy ako huby po daždi.

Pozrime sa teda na problematiku realít a novostavieb  v súvislosti s hypotékami a rizikami bánk.

Ako vidíme aj zo skúseností s klientmi, dopyt po hypotékach je veľmi veľký, pretože úrokové sadzby sa stále držia na historických minimách. Ešte dodnes sú hypotéky dostupné pre veľkú skupinu žiadateľov, to znamená, že sa ponáhľajú kúpiť si nehnuteľnosť, kým sú úroky nízke.  Nehnuteľností je nedostatok, ale stále pribúdajú. Je rozbehnutých množstvo developerských projektov,  ktoré sú ešte len na papieri, alebo už aj pred kolaudáciou. Nie je teda problém vybrať si byt v novostavbe podľa vlastných predstáv. Musíme ale priznať, že ceny nových nehnuteľností sú dosť vysoké. Tým pádom nastal nárast cien aj starších bytov a domov, ktoré sú ale predsa len o niečo lacnejšie. Z tohto dôvodu rastie riziko, že ceny nehnuteľností budú mať ešte stúpajúci trend.

Hrozí niekoľko scenárov:

Jedným z nich je,  že úrokové sadzby na úveroch začnú narastať a pri zvýšenej splátke ľudia nebudú vládať svoje úvery splácať. Začne stúpať počet zlyhaných hypoték, ľudia budú chcieť svoje, hlavne tie drahšie nehnuteľnosti predať, ale ak ich bude v ponuke odrazu veľa, ich hodnota začne klesať. Odrazu bude na trhu veľa voľných nehnuteľností,  ale hypotéky zároveň menej dostupné. Aj založeným nehnuteľnostiam ceny poklesnú a banky budú mať právo požadovať od klientov dodatočné zabezpečenia, a to ďalšie nehnuteľnosti. Teda ďalší problém.  Okrem toho sa dostanú do problémov aj developeri, ktorí zabezpečujú výstavbu domov alebo bytových komplexov. Návratnosť ich investícií bude ohrozená, pretože budú musieť predávať lacnejšie a bude menej klientov, ktorí si budú môcť hypotéku dovoliť.

Podľa analýz odborníkov na Slovensku ešte realitná bublina nie je natoľko nafúknutá, aby sa tieto scenáre naplnili.

Okrem toho aj samotná NBS svojimi opatreniami chce predísť týmto problémom, ako sme už písali tu na blogu.  Jednak chce zamedziť, aby sa obyvatelia enormne zadlžovali, zároveň budú musieť banky znižovať podiel hypoték s viac ako 80%-ným financovaním.  Toto všetko majú byť kroky, ktoré majú ochrániť banky, klientov aj developerov. Na druhej strane ale aj samotné nariadenia NBS môžu spôsobiť, hlavne počas prvého obdobia ich uplatňovania, nárast úrokov. Keďže hypotéky sa stanú menej dostupnými hlavne pre klientov s nižšími príjmami, aby banky zachovali svoje zisky, práve od nich vyjde zvyšovanie úrokových sadzieb.

Našim cieľom nie je kritizovať systém a politiku NBS alebo bánk, ktoré aj tak nemáme veľmi možnosť zmeniť.

Chceme poukázať na to, aby sme si všetci uvedomili, že svojim zodpovedným konaním aj my sami môžeme ovplyvniť vývoj sadzieb či cien nehnuteľností. Ako? Napríklad tak, že nebudeme bezhlavo míňať a brať si zbytočné úvery na veci, ktoré vlastne ani nepotrebujeme.  Oveľa rozumnejšie je časť svojich príjmov radšej sporiť, aby sme v prípade potreby riešenia bývania mohli v banke žiadať o čo najnižšiu a najlacnejšiu hypotéku.

A ak ju chcete mať čo najlacnejšiu a najvýhodnejšiu, naši hypotekárni špecialisti s bohatými skúsenosťami Vám s jej nastavením radi pomôžu.

  • Najnovšie články na blogu
  • e-book: 10 najdrahších chýb

    Získajte zdarma prehľad tých najdrahších chýb, ktoré môžete urobiť, keď budete vybavovať hypotéku a tipy ako sa im vyhnete.

    e-book 10 najdrahších chýb pri vybavovaní hypotéky