fbpx

Novostavby, developeri, reality a hypotéky – hrozí nám realitná bublina?

Aj napriek miernemu spomaleniu tempa výstavby bytov za posledné dva roky sa aj dnes stavia vo veľkom. Hlavne vo väčších mestách rastú bytové komplexy ako huby po daždi, mnohí opäť odchádzajú do prímestských obcí za pokojnejším, väčším a predovšetkým cenovo dostupnejším bývaním.

Problematika realít a novostavieb v súvislosti s hypotékami 

Ako vidíme aj zo skúseností s klientmi, dopyt po hypotékach je aj naďalej veľmi veľký, pretože úrokové sadzby sa stále držia na historických minimách. Aj napriek sprísneným podmienkam zo strany národnej banky spred 3 rokov sú hypotéky dostupné pre veľkú skupinu žiadateľov. V praxi to znamená, že mnohí sa ponáhľajú kúpiť si nehnuteľnosť, kým sú úroky nízke. Nehnuteľností je nedostatok, ale pomaly stále pribúdajú. Je rozbehnutých množstvo developerských projektov, ktoré sú ešte len na papieri, mnohé už aj pred kolaudáciou. Nie je teda problém vybrať si byt v novostavbe podľa vlastných predstáv.

Vývoj cien nehnuteľností v roku 2021 a prognózy na rok 2022

Musíme ale priznať, že ceny nových nehnuteľností sú enormne vysoké. Tým pádom nastal nárast cien aj starších bytov a domov, ktoré sú ale predsa len o niečo lacnejšie. Z tohto dôvodu rastie riziko, že ceny nehnuteľností budú mať ešte stúpajúci trend. Kým asi pred rokom a pol sa mnohí analytici vyjadrovali, že je pravdepodobný pokles cien nehnuteľností, alebo aspoň pomalší rast ich cien, v roku 2021 stúpali ceny nehnuteľností závratným, až rekordným tempom. Hovorí sa o vzostupe cien v niektorých lokalitách až o 18%. A tí istí tvrdia, že tento nárast sa spomalí približne o tretinu až polovice.

e-book zdarma: Ako čo najlepšie zvládnuť hypotéku

  • Čo si premyslieť ešte predtým, než požiadate o hypotéku?
  • Ako o ňu požiadať a ako si postrážiť, aby boli podmienky banky výhodné?
  • Pri riešení hypotéky môžete naraziť na úskalia a neočakávané situácie. Ukážeme vám, ako ich jednoducho prekonáte.
  • Máme pre vás 7 tipov priamo od hypotekárneho centra

Venujte hypotéke dostatok času ešte pred podaním žiadosti do banky. Položte si dôležité otázky - vďaka e-booku si na ne dokážete odpovedať.

Pozrite si e-book zdarma

Aké scenáre nám tak hrozia?

1, Jedným z nich je, že úrokové sadzby na úveroch začnú narastať a pri zvýšenej splátke ľudia nebudú vládať svoje úvery splácať. Začne stúpať počet zlyhaných hypoték, ľudia budú chcieť svoje, hlavne tie drahšie nehnuteľnosti predať, ale ak ich bude v ponuke odrazu veľa, ich hodnota začne klesať. V jednom momente bude na trhu veľa voľných nehnuteľností, ale hypotéky zároveň menej dostupné práve z dôvodu vysokých úrokov.

2, Aj založeným nehnuteľnostiam ceny poklesnú a banky budú mať právo požadovať od klientov dodatočné zabezpečenia, a to ďalšie nehnuteľnosti. Teda nastane ďalší problém.

3, Okrem toho sa dostanú do problémov aj developeri, ktorí zabezpečujú výstavbu domov alebo bytových komplexov. Návratnosť ich investícií bude ohrozená, pretože budú musieť predávať lacnejšie a bude menej klientov, ktorí si budú môcť hypotéku dovoliť.

Názory analytikov na „realitnú bublinu“

Podľa analýz odborníkov na Slovensku ešte realitná bublina nie je natoľko nafúknutá, aby sa tieto scenáre naplnili. Okrem toho sa aj samotná NBS svojimi opatreniami snaží predchádzať týmto problémom, ako sme už písali na našom blogu. Jednak chce zamedziť, aby sa obyvatelia enormne zadlžovali, zároveň banky už dávnejšie znížili podiel hypoték s viac ako 80%-ným financovaním na minimum. Tieto kroky majú chrániť banky, klientov aj developerov. V čase zavádzania prísnejších podmienok poskytovania hypotéky (DTI, DSTI, stress test, „finančný vankúš“) panovali obavy z nárastu úrokov, ktoré sa našťastie nenaplnili. Hypotéky sa stali menej dostupnými hlavne pre klientov s nižšími príjmami, pričom ale nesmieme zabudnúť ani na sprísnenie riskových podmienok bánk vychádzajúcich z nástupu opatrení súvisiacich s novým koronavírusom.

e-book zdarma: 10 najdrahších chýb pri vybavovaní hypotéky

  • Zamerajte sa na dôležité body! Vďaka e-booku je dokážete identifikovať
  • Akých 10 chýb môžete urobiť, keď budete vybavovať hypotéku?
  • Koľko Vás môžu stáť peňazí?
  • Ako sa im dá ľahko vyhnúť?

Nielen, že vďaka ebooku budete na hypotéku pripravení, ale určite vám pomôže zorientovať sa v hypotekárnej problematike skôr, než sa stanete jej súčasťou.

Pozrite si e-book zdarma

Zhrnutie

Našim cieľom nie je týmto kritizovať systém a politiku NBS alebo bánk, ktoré aj tak nemáme veľmi možnosť zmeniť. Práve naopak.

Chceme poukázať na to, aby sme si všetci uvedomili, že svojim zodpovedným konaním aj my sami môžeme ovplyvniť vývoj sadzieb či cien nehnuteľností. Ako? Napríklad tak, že nebudeme bezhlavo míňať a brať si zbytočné úvery na veci, ktoré vlastne ani nepotrebujeme. Oveľa rozumnejšie je časť svojich príjmov radšej sporiť, aby sme v prípade potreby riešenia bývania mohli v banke žiadať o čo najnižšiu a najlacnejšiu hypotéku.

a naše odporúčania

A chcete mať svoju hypotéku najlacnejšiu a najvýhodnejšiu aj vy, ste na jednej zo správnych ciest. Naši hypotekárni špecialisti s bohatými skúsenosťami vám s jej nastavením radi pomôžu. A okrem toho vám poradia, ako neplatiť len dlhy, ale aj zabezpečiť seba, svoje príjmy a hlavne najbližších do budúcnosti. Hypotéku tak môžete mať ešte lacnejšiu. Dohodnite si stretnutie s našimi špecialistami a presvedčte sa o tom, že nám na každom jednom klientovi záleží.