fbpx

Kúpa apartmánu na hypotéku: banky vs. realitné kancelárie

Pred pár mesiacmi som klientovi, ktorý plánoval hypotéku, pomáhala aj pri hľadaní vhodného bytu. Chcel si kúpiť menší, maximálne 2-izbový „štartovací“ byt. Keď sme oslovovali realitné kancelárie, narazila som na niekoľko bytov, pri ktorých sa realitní makléri ohradzovali tým, že byt v ponuke vlastne nie je bytom, ale apartmánom, na ktorý môj klient hypotéku nedostane a navyše, nie je možné si v ňom zriadiť trvalý pobyt.

Aj napriek tomu, že sa považujem za dosť skúsenú hypošpecialistku, postoj realitných maklérov ma značne zneistil a začala som opäť pátrať a preverovať si možnosti kúpy tzv. apartmánu na hypotéku.

Apartmán a jeho charakteristika

Čo je vlastne apartmán? Je to pomenovanie pre typ priestoru určeného na bývanie, ktorý z viacerých dôvodov nespĺňa podmienky bytu. S apartmánmi sa stretávame najmä v novších bytových komplexoch.  Najčastejšie existujú dva dôvody, prečo stavebníci nazývajú tieto typy nehnuteľností apartmánmi. Jedným z nich je to, že v zmysle územného plánovania v danom bytovom komplexe nemohlo byť zapísaných viac ako určitý počet bytových jednotiek. Druhým dôvodom sú technické parametre tohto priestoru, hlavne jeho svetelnosť z dôvodu orientácie na určitú svetovú stranu alebo zastavanosť vedľajšími budovami. Kataster ale pojem apartmán, prípadne ateliér (čo je ďalšie pomenovanie takýchto priestorov) nepozná. Takže sú dve možnosti. Buď sa tieto typy nehnuteľností zapisujú ako bytový alebo ako nebytový priestor. Aj inak povedané, podľa stavebného zákona sú apartmány nebytové priestory, podľa katastra byty.

Hypotéka na kúpu apartmánu

Na základe informácií som dospela k názoru, že banky vedia poskytnúť hypotéku na kúpu apartmánov. Sú to totiž nehnuteľnosti určené na bývanie. Dokonca s touto problematikou počíta aj NBS, keď vo svojich posledných nariadeniach z marca 2017 bankám určila, že maximálna splatnosť úverov na nehnuteľnosti určené na rekreáciu môže byť 8 rokov. Toto sa týka apartmánov v rekreačných strediskách, či už na horách alebo pri mori. Banky Vám ale poskytnú hypotéku na kúpu apartmánov v bytových komplexoch tak isto, ako na kúpu bytu, teda na 30 rokov. Len si treba uvedomiť, že sa musí jednať o apartmány v novostavbách či už Bratislave, krajských mestách alebo v iných väčších vybraných mestách individuálne.

Apartmány a trvalý pobyt

Aj na informáciu o nemožnosti prihlásiť sa na trvalý pobyt, ktorú som od realitných maklérov dostala, musím reagovať nesúhlasom. Podľa ministerstva vnútra, ktoré zabezpečuje a spravuje prihlasovanie trvalého pobytu, je možné trvalý pobyt prihlásiť v každej „budove alebo jej časti, ktorá je označená súpisným číslom alebo súpisným a orientačným číslom a je určená na bývanie, ubytovanie alebo na individuálnu rekreáciu, ak tento zákon neustanovuje inak“. To znamená, že aj v apartmáne je možné prihlásiť sa na trvalý pobyt.

Názor hypotekárneho špecialistu

Ak sa stretnete pri hľadaní Vášho nového bývania s postojom realitného makléra, že hypotéku na kúpu apartmánu nedostanete a navyše si v ňom nebudete môcť prihlásiť trvalý pobyt, nemusí to byť pravda. Banky posudzujú hypotéky na takéto nehnuteľnosti rôzne, hlavne čo sa týka maximálneho % financovania, ale nemusíte mať obavy. Hypotéku môžete dostať aj na kúpu apartmánu. Ak chcete mať istotu financovania apartmánu, obráťte sa na našich hypotekárnych špecialistov, ktorí Vám ochotne pomôžu. Dohodnite si stretnutie a priblížte sa ešte viac k Vášmu novému bývaniu.