fbpx

Koľko stojí rekonštrukcia nehnuteľnosti?

Ocitli sme sa na prahu nového obdobia, ktoré nepatrí z hľadiska cien a životných podmienok práve k najpríjemnejším. Ceny nehnuteľností ešte stále mierne stúpajú, ale čo je horšie, od jari 2022 začali veľmi rýchlym tempom rásť úrokové sadzby na hypotékach. Kým ešte minulý rok mohli naši klienti dostať hypotéku s úrokom okolo 1% aj pri dlhších fixáciách, dnes sú sadzby 4% a vyššie. Nie každý ale mal možnosť stihnúť výhodné úroky ešte na jar, takže o hypotéky ľudia žiadajú aj v dnešnej dobe. Či už na konsolidáciu úverov, kúpu nehnuteľnosti, ale mnohí sa dnes rozhodli namiesto novostavieb kupovať staršie a lacnejšie nehnuteľnosti, ktoré budú chcieť rekonštruovať.

Rekonštrukcie nehnuteľností veľkého rozsahu

Samozrejme, každý byt alebo dom časom potrebuje obnovu, pretože materiály zostarli, steny vybledli, zariadenie sa opotrebovalo. Dnes by sme sa ale chceli venovať iným typom rekonštrukcií – tým rozsiahlejším. Mnoho klientov okrem toho, že sa rozhodli pre kúpu staršej nehnuteľnosti, zdedili alebo dostali darom dom alebo byt po starých rodičoch prípadne niekoho iného z rodiny. A tu prichádzajú na rad otázky, čo k rekonštrukcii bude potrebné, ako ju zrealizovať, koľko to bude stáť, aké má staršie bývanie výhody alebo nevýhody.

Rekonštrukcia starého bytu

V prípade rekonštrukcie bytu je jej realizácia značne jednoduchšia, pretože dispozície bytu sa príliš meniť nemôžu. Samozrejme, je možné vybúrať alebo pridať v byte nové priečky, ale takmer vždy ľudia zachovávajú vodovodné alebo elektrické vedenia. Pri rekonštrukcii bytu veľkého rozsahu so zmenou dispozície je potrebné požiadať mestskú časť o zmenu priečok, pričom odborník v oblasti stavebníctva, čiže statik musí tieto zmeny odsúhlasiť, pretože nemôžu narušiť statiku celej budovy. Pri zachovaní pôvodných priečok v byte stačí stavebné práce ohlásiť a poprosiť susedov o trpezlivosť a zhovievavosť pri stavebných prácach. V prípade výmeny elektrických káblov je ideálne dať si vypracovať revíznu správu, ktorá odobrí kvalitu a dodržanie noriem pri výmene elektrických vedení. Na rekonštrukciu bytu treba počítať s rozpočtom od 20.000 do 50.000 eur, pri veľkej rekonštrukcii aj viac. Cena úpravy bytu záleží aj od nárokov a vkusu jeho užívateľov.

  • Výhody rekonštrukcie staršieho bytu – bytový dom má zabehnuté pravidlá, je možné prestavať byt podľa svojich predstáv
  • Nevýhody rekonštrukcie bytu – možnosti zmeny dispozícií jednotlivých miestností sú značne obmedzené

Rekonštrukcia starého domu

V prípade rekonštrukcie starého domu je jej realizácia omnoho zložitejšia, ale zároveň poskytuje viac možností. Tu je veľmi dôležité si celý postup rekonštrukcie pripraviť a naplánovať, lebo neraz sú jednotlivé kroky takmer totožné s výstavbou nového domu. Je rozdiel, či pôjde o rekonštrukciu len interiéru alebo sa bude meniť strecha, fasáda, nosné múry, vodovodné potrubia, elektrina a podobne. Všetky plánované zmeny ovplyvnia aj samotnú cenu rekonštrukcie.

Koľko stojí renovácia staršieho domu?

Jej cena sa môže pohybovať od 20.000 eur do 100.000 eur, môže to byť ale ešte viac v závislosti od použitých materiálov i rozsahu prác. Cenu ovplyvní aj skutočnosť, či bude rekonštrukcia realizovaná svojpomocne alebo prostredníctvom dodávateľskej firmy. Pri plánovaní rozpočtu netreba zabudnúť ani na poplatky rôznym úradom. Napríklad pri prístavbe domu, kedy sa bude meniť jeho pôdorys, treba počítať aj s platbami pre stavebný úrad za rôzne povolenia a potom geodeta, ktorý príde nové rozmery domu zamerať, aby bolo možné dať tieto zmeny zapísať na list vlastníctva.

Je pravdou, že mnohí si radšej postavia alebo kúpia nový dom, ale treba uznať, že aj bývanie v starom a pekne a kvalitne prestavanom dome môže mať svoje čaro. Takže sa pozrime na výhody a nevýhody rekonštrukcie starého domu:

  • Výhody – kým v novozastavaných oblastiach ešte nie je zabehnutá a vybudovaná infraštruktúra, v obci alebo časti mesta so starým domom už všetko je k dispozícií (obchody, MŠ, školy, ihriská pre deti apod.). Výhodou môže byť aj jedinečná dispozícia domu, pretože kedysi sa stavalo celkom inak.
  • Nevýhody – ak hovoríme o rekonštrukcií so zachovaním pôvodných nosných múrov, môže to byť isté obmedzenie. Ďalšou nevýhodou môžu byť nepredvídateľné náklady, pretože do útrob starej nehnuteľnosti nevidia ani odborníci. Preto odporúčame k rozpočtu na rekonštrukciu pripočítať približne 20% z plánovanej ceny rekonštrukcie.

e-book zdarma: Americká hypotéka od A po Z

  • Na čo všetko môžete americkú hypotéku použiť?
  • Aké sú obmedzenia americkej hypotéky?
  • Ako a za akých podmienok získate americkú hypotéku?

Stiahnete si náš e-book, kde získate odpovede na tieto otázky a ďalšie užitočné tipy na jednom mieste.

Pozrite si e-book zdarma

Financovanie rekonštrukcie nehnuteľnosti formou hypotéky

Keďže rekonštrukcia bytu alebo domu stojí pri súčasných cenách materiálov a prác rádovo desiatky tisíc eur, v niektorých prípadoch aj poriadne cez 100.000 eur, je namieste povedať si aj o tom, ako je možné túto investíciu financovať formou úveru. Okrem toho dnes mnoho hlavne mladých ľudí nedisponuje takou čiastkou. Na rekonštrukciu je možné požičať si nasledovnými formami úverov:

a) Spotrebný úver – každá banka poskytuje klientom spotrebné úvery bez založenia nehnuteľnosti so splatnosťou najviac 8 rokov a úrokmi v priemere okolo 8%. Tento úver je určený tým, ktorý už voľnú nehnuteľnosť na založenie nemajú a postačí im 30.000 eur. Niektoré banky majú na účel investície do nehnuteľnosti zvýhodnené podmienky. Nevýhodou tohto typu úveru sú vyššie úroky a krátka splatnosť, takže žiadateľ musí mať dostatočný príjem na jeho získanie.

b) Hypotekárny úver – na rekonštrukciu jednoznačne odporúčame tento typ úveru, pretože je možné dostať až 80% z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti a so splatnosťou až 30 rokov. A úrok na takejto hypotéke je rovnaký ako na inom druhu účelového úveru. V niektorých bankách je možné požiadať o hypotéku na rekonštrukciu aj ako bezúčelový úver, ktorého výhodou je, že banke netreba predkladať použitie načerpaných peňazí a úrok a doba splatnosti sú tiež rovnaké ako pri účelovej hypotéke. Pri účelovej hypotéke na rekonštrukciu je potrebné dokladovať fotodokumentáciu, položkový rozpočet a čestné vyhlásenie k použitým prostriedkom, prípadne bločky a faktúry podľa podmienok jednotlivých bánk.

c) Stavebný úver – na rekonštrukciu nehnuteľnosti je možné získať buď bez alebo so založením nehnuteľnosti, stavebné sporiteľne ale požadujú predloženie bločkov a faktúr vždy. Výhodou stavebného úveru bez založenia nehnuteľnosti oproti spotrebnému úveru v banke je jeho podstatne dlhšia splatnosť, čiže aj nižšia splátka.

Zhrnutie

Aj napriek zložitosti je rekonštrukcia bytu alebo domu vždy zaujímavou možnosťou, ako si spríjemniť a zmodernizovať bývanie a zároveň predĺžiť jeho životnosť a zvýšiť hodnotu svojej nehnuteľnosti. Dôležité je ale vždy sa na ňu poriadne pripraviť a nezabudnúť na žiadny detail. Je dobré mať poruke odborníkov z oblasti stavebníctva a projektantov a myslieť aj na to, že rozsiahla rekonštrukcia podlieha rôznym povoleniam.

a naše odporúčania

Ak sa rozhodujete nad modernizáciou svojho bývania alebo chcete investovať do staršej nehnuteľnosti a nemáte na to dostatok peňazí, obráťte sa na našich hypotekárnych špecialistov. Poradia vám, ako sa dostanete najľahšou cestou k najvýhodnejšiemu úveru, ktorým budete schopní rekonštrukciu bytu alebo rodinného domu môcť zafinancovať. Dohodnite si stretnutie s našimi odborníkmi už dnes a nemusíte sa starať o všetky detaily vašej rekonštrukcie sami.

Autor: Viera Schleifová