fbpx

Jeseň 2019 – úrokové sadzby na hypotékach a predpoklady do budúcnosti

Úroky stále ostávajú na rovnakej úrovni ako pred rokom, dokonca v niektorých bankách ešte klesajú. Aj napriek tomu, že už minulý rok analytici predpovedali ich rast. Čo sa stalo? ECB spustila ďalšie uvoľňovanie peňazí, takže je ich dostatok. Už niekoľko rokov je kľúčová sadzba ECB na depozitách 0% a je predpoklad, že pôjde do záporných čísiel.

Hypotéky na Slovensku – ako sa správajú banky?

Slovenské banky na súčasný stav reagujú znižovaním sadzieb, niekedy ale len „naoko“. Potrebujú totiž naháňať zisky, pretože pri tak nízkych úrokoch nemajú možnosť vysokých výnosov. Niektoré banky majú pre všetkých klientov rovnaké sadzby, v iných sú podmienené využívaním ďalších služieb alebo klienti aj napriek komunikovaným nízkym sadzbám často dostanú úroky oveľa vyššie. K tomu mnohé banky neustále zvyšujú ceny iných služieb a produktov. Nízky úrok tak v konečnom dôsledku neznamená, že klienti dostanú v danej banke najlacnejšiu hypotéku.

Situácia v bankách: preplácanie poplatku za predčasné splatenie vs dorovnanie úrokov

Na hypotekárnom trhu sa striedajú obdobia refinancovania a dorovnávania úrokov na aktuálnych hypotékach. Boli sme svedkami boomu refinancovania, kedy všetci refinancovali svoje úvery do 1 – 2 bánk s aktuálne najnižším úrokmi, ktoré dokonca preplácali poplatok za predčasné splatenie v pôvodnej banke. Potom zase nastala doba, kedy si banky, z ktorých klienti odchádzali, uvedomili, že taký odliv klientov si dovoliť nemôžu, tak im začali dorovnávať úroky na aktuálnych hypotékach, aby ich udržali. Dnes sa deje kombinácia týchto stavov. Na jednej strane mnohé banky poplatok za predčasné splatenie pri prechode z inej banky preplácajú, na druhej strane sú ochotné aj počas trvania fixácie si klientov udržať znížením sadzby.

Čo môžete urobiť vy práve dnes?

Ak splácate hypotéku a zdá sa vám, že váš úrok je vyšší, ako ten, ktorý vidíte na obrazovke vášho TV pri sledovaní reklamy, choďte do svojej banky a opýtajte sa, či je možnosť zníženia úroku na vašom úvere. Veľké banky o klientov prísť nechcú, preto je veľká pravdepodobnosť, že vám dajú ponuku nižšieho úroku. Či sa bude rovnať konkurencii alebo nie, to sa dozviete dosť rýchlo. Ak sa vám ale ponuka nového úroku páčiť nebude, máte možnosť refinancovať svoju hypotéku do inej banky.

Čo prinesie vo sfére úrokov na hypotékach budúcnosť?

Je jeseň roku 2019. Už niekoľko rokov pri poklese úrokov na hypotékach všetci svorne tvrdili, že je to len na čas a úroky porastú. Ale nestalo sa tak. Ak si banky dovolia klientom ponúkať úrok pri 10-ročnej fixácií pod úroveň 1%, môže to byť znak toho, že úroky možno naozaj ešte budú klesať. Nezabúdajme ale, že banky budú chcieť žiť a prosperovať aj naďalej, preto nebuďme naivní a nenechajme sa zlákať len nízkymi úrokovými sadzbami na úveroch. Banky si svoje chýbajúce zisky od nás, klientov, zinkasujú iným spôsobom. Napríklad vo forme poplatkov za iné služby alebo poklesom úrokov na depozitách. Lebo keď sú nízke úroky na úveroch, tak isto sú nízke úroky aj na vkladových alebo termínovaných účtoch.

Zhrnutie a naše odporúčania

Je vhodná doba na kúpu nehnuteľnosti, pretože ich ceny asi ešte stále nedosiahli maximum. Ak ceny bytov a domov budú stúpať tak závratným tempom, vzhľadom k nariadeniam NBS a s nimi súvisiacou reguláciou úverového zaťaženia formou DTI 8, sa môže stať, že ak vám z vášho príjmu dnes hypotéka na 3-izbový byt vyjde, o pár rokov to bude inak.

Či už chcete ísť z menšej do väčšej nehnuteľnosti, chcete ju rekonštruovať alebo šetriť na svojich úveroch formou refinancu alebo konsolidácie, nestrácajte čas a pozisťujte si svoje možnosti. A akú máte možnosť urobiť tak čo najefektívnejšie? Oslovte nášho hypotekárneho špecialistu, dohodnite si stretnutie a dozviete sa, ako môžete mať vaše úvery neustále lacné a výhodné.

Ušetrite 2 891 Eur a 70 hodín svojho času pri vybavovaní hypotéky