fbpx

Hypotéka pre mladých od 1.10.2017 a pripravované zmeny v roku 2018

Máme tu nový kvartál a od 1.10. do 31.12.2017 vyhlásenú novú výšku hrubého príjmu na účel priznania štátneho príspevku pre mladých k hypotékam na kúpu bytu, domu, jeho výstavbu alebo rekonštrukciu. V 4.kvartáli roku 2017 dostanú hypotéku pre mladých len tí žiadatelia, ktorí okrem veku do 35 rokov budú mať priemerný hrubý mesačný príjem za rok 2016 najviac vo výške 1 227,20 Eur, ak o hypotéku bude žiadať pár, táto suma sa zdvojnásobí.

Pripravované zmeny v zákone o poskytovaní štátneho príspevku

Opäť je v médiách na pretrase téma zmeny v poskytovaní príspevku pre mladých. Pravdepodobne sa čoraz viac k tejto zmene približujeme, pretože podľa plánov štátu k nej má dôjsť od januára 2018. Ako sa má zmena prejaviť? Noví žiadatelia o hypotéku pre mladých už nemajú dostať také výrazné zľavy vo forme úrokov na hypotekárnom úvere, ale budú mať možnosť uplatňovať si odpočítateľnú položku vo výške stanoveného % zo zaplatených úrokov na hypotéke zo základu dane pri ročnom zúčtovaní alebo daňovom priznaní.

Príspevok pre mladých a reálne zvýhodnenie oproti súčasnosti

Dnes pri priemernej výške hypotéky cca 60.000 Eur, vychádza príspevok od štátu a bánk v závislosti od východiskovej úrokovej sadzby a konkrétnej banky približne 50 až 65 Eur mesačne, čo je za 60 mesiacov pre klientov úspora spolu okolo 3 500 eur. Podľa nového zákona by záujemcovia o príspevok pre mladých k hypotéke mali formou daňových odpočtov ušetriť asi len polovicu tejto sumy. Navyše túto výhodu si budú môcť užívať len tí klienti, ktorí budú aktuálne ekonomicky aktívni, teda zamestnanci alebo podnikatelia. Ženy na materskej alebo práve nezamestnaní, ktorí nebudú mať zdaniteľné príjmy, o túto formu príspevku prídu. Tiež klienti, ktorí majú nízke príjmy, pretože u nich nebude z čoho ešte daň viac znižovať.

Pripravovaná zmena zákona o hypotékach a jeho aplikovanie

Podľa sľubovaného nového zákona má jeho uplatňovanie platiť len pre nové hypotéky, to znamená, že aktuálne poskytnuté úvery s príspevkom pre mladých by mali dobehnúť podľa súčasných podmienok. Keď si zohľadníme aj ďalšiu skutočnosť, ktorou je predpokladaný mierny nárast úrokových sadzieb v budúcom roku, je to priestor získať výhodnú hypotéku pre všetkých, ktorí plánujú zabezpečiť si svoje bývanie, či už kúpou nehnuteľnosti, jej výstavbou alebo už existujúcu zrekonštruovať.

Tip na záver

Samozrejme, nechcem „maľovať čerta na stenu“, ale je dobré myslieť na to, že aktuálne výhodné podmienky bánk raz môžu skončiť. Ak plánujete investovať do nového bývania a máte nárok na štátny príspevok pre mladých, aj napriek nízkym úrokom aj na úveroch bez ŠPM, ešte stále sa Vám tradičná hypotéka pre mladých oplatí. Od nového roka ju ale už dostať nemusíte tak výhodne ako dnes. Neváhajte využiť náš hypotekárny servis a informujte sa, aké máte možnosti. Dohodnite si už dnes stretnutie s hypotekárnym špecialistom a nezmeškajte možnosti získania výhodnej hypotéky s príspevkom pre mladých.

Ak chcete rady, tipy a horúce novinky o hypotékach, prihláste sa k odberu nášho blogu.