fbpx

Hypotéka na kontajnerové a modulárne domy

Vysoké ceny bytov a rodinných domov stále nútia ľudí hľadať lacnejšie a výhodnejšie riešenia a alternatívne formy bývania. Zároveň ich snahy vedú k zaobstaraniu takých typov domovov, ktoré sú aj ekologické a energeticky úspornejšie ako tradičné nehnuteľnosti. Ak odhliadneme od domov na kolesách, karavanov, hausbotov alebo podobných foriem obydlí, nájdeme aj niekoľko typov bývania, ktoré svojimi kvalitami môžu spĺňať podmienky plnohodnotného celoročného bývania. Čiže disponujú tou najzákladnejšou a dnes už neodmysliteľnou súčasťou bežného života – kompletnými inžinierskymi sieťami.

Keď hovoríme o lacnejších alternatívnych, ale zároveň plnohodnotných typoch obydlí, k tým najznámejším patria kontajnerové a modulárne domy. Aj keď majú spoločné to, že stoja na pozemku, ktorý tiež musí byť vhodný a na takýto typ stavby pripravený, predsa len ide o odlišné typy stavieb.

  • Kontajnerové domy – na začiatku ich existencie boli poskladané z tradičných kontajnerov, ktoré slúžia na prepravu tovarov v lodnej doprave. Po čase ale ich realizátori zistili, že použitie starých vyradených kontajnerov taký dom predražovalo a navyše aj ich samotná preprava na určený pozemok bola finančne náročná. Na zhotovenie kontajnerových domov sú tak dnes využívané špeciálne vyrábané moduly, ktoré disponujú sčasti vlastnosťami tradičných lodných kontajnerov, ale zároveň už nie je potrebné ich revitalizovať ako pôvodné originálne kontajnery používané na stavbu prvých budov.
  • Modulárne domy – tiež sú napevno postavené na pozemku a ukotvené do zeme špeciálnym spôsobom, ale od kontajnerových domov sa odlišujú hlavne tým, že nie sú z kovu ale z dreva. Kým kontajnery, z ktorých sú postavené kontajnerové domy sú dodávané už hotové, časti modulárnych domov sa sčasti skladajú až na mieste. Tiež ale slúžia na celoročné bývanie a rovnako ako murované rodinné domy disponujú prípojkami vody, elektriny i odpadom.

Porovnanie, výhody a nevýhody skladaných domov

Okrem toho, že kontajnerové a modulárne domy sa líšia hlavne v tom, že sú celkom inak konštruované a sú z odlišných materiálov, odlišujú sa aj cenou. Kým kontajnerový dom je možné zaobstarať už aj za 30.000 eur, modulárne domy sú podstatne drahšie, stoja asi dvoj- i viacnásobok ceny kontajnerových domov. Stále ale môžeme nízku obstarávaciu cenu oboch spomínaných typov domov považovať za výhodu. Okrem toho ďalšou ich výhodou je ekonomická a tým aj ekologická prevádzka, ale aj jednoduchá a pomerne lacná možnosť ich úpravy, napríklad pridávania modulov v prípade potreby rozšírenia obytných priestorov. Navyše nezanedbateľným parametrom je aj ich životnosť, odborníci hovoria o tom, že tieto domy vydržia celé desiatky rokov. Tieto alternatívne formy bývania majú ale aj svoje nevýhody. Napríklad je potrebné častejšie ich „ošetrovať“, lebo môžu podliehať poveternostným vplyvom, zároveň nie je možné postaviť ich na akomkoľvek pozemku tak ako klasické domy.

Financovanie neštandardných budov v bankách

Aj napriek tomu, že kontajnerové i modulárne domy vyžadujú kolaudáciu, pretože musia byť pre svojich obyvateľov bezpečné, nie je možné ich zaradiť k tradičným nehnuteľnostiam. Kým napríklad v susedných Čechách už existujú banky, ktoré kúpu niektorých typov skladaných domov akceptujú ako účel, u nás nie je možné hypotéku na stavbu alebo kúpu kontajnerového alebo modulárneho domu dostať. Stále ale naši klienti majú možnosti ako alternatívne druhy domov financovať. Ktorými typmi úverov je možné alebo nemožné zaobstaranie netradičných typov domov financovať?

  • štandardný úver na bývanie (hypotéka) – banky na Slovensku neumožňujú založiť ani financovať výstavbu alebo kúpu netypických typov domov. Hypotéku je možné získať len na pozemok, ktorý pod takým domom stojí, prípadne ho založiť, ak nie je na ňom žiadna ťarcha.
  • bezúčelová (americká) hypotéka – keďže ide o bezúčelový úver, so založením vhodnej nehnuteľnosti, čiže skolaudovaného domu alebo bytu je možné peniaze na kontajnerový alebo modulárny dom získať
  • spotrebný úver – ak žiadateľovi postačuje maximálna výška spotrebného úveru bez založenia nehnuteľnosti 25.000 eur resp. až  50.000 eur v jednej z bánk, môže požiadať o bezúčelový úver so splatnosťou 8 rokov
  • stavebný úver – vzhľadom k tomu, že poskytovanie úverov stavebnými sporiteľňami má prísne podmienky a poskytnutie úverov alebo medziúverov je vždy podmienené preukazovaním účelu na bývanie, na výstavbu ani kúpu netypického domu zo stavebnej sporiteľne nie je možné získať peňažné prostriedky

e-book zdarma: Americká hypotéka od A po Z

  • Na čo všetko môžete americkú hypotéku použiť?
  • Aké sú obmedzenia americkej hypotéky?
  • Ako a za akých podmienok získate americkú hypotéku?

Stiahnete si náš e-book, kde získate odpovede na tieto otázky a ďalšie užitočné tipy na jednom mieste.

Pozrite si e-book zdarma

Zhrnutie

Žijeme v dobe neobmedzených možností. Na jednej strane nám technológie umožňujú užívať si nevídaný luxus, máme k dispozícií rôzne inteligentné riešenia v oblasti regulácie osvetlenia, vykurovania či celkového ovládania našich bytov, domov alebo aj exteriérov. Mnohé z týchto riešení ale práve lacnými a úspornými nie sú a zároveň zaťažujú našu planétu. Aj preto sa na druhej strane ozýva stále viac ľudí, ktorí nemajú na taký nadštandard peniaze alebo po ňom len netúžia. Uprednostňujú minimalistické riešenia a zároveň majú snahy chrániť prírodu a jej zdroje. A práve títo ľudia chcú bývať v alternatívnych obydliach poskladaných z jednoduchých modulov, ktoré sú ale zároveň funkčné, estetické i variabilné.

a naše odporúčania

Aj napriek tomu, že tradičnú hypotéku na kontajnerový alebo modulárny dom nedostanete, naši hypotekárni špecialisti vám poradia a pomôžu nájsť najvhodnejšiu cestu, ako takého bývanie zafinancovať. Stačí, ak si už dnes dohodnete stretnutie s niektorým z našich odborníkov. Na základe vašich možností a prianí vám bezplatne nájdu riešenie, ktoré vám vydláždi cestu rovno do vášho nového domu.