fbpx

Hypotéka na investičnú nehnuteľnosť

V časoch najnižších úrokov na hypotékach, ktoré trvali do jari tohto roka, mnohí ešte viac ako predtým nakupovali nehnuteľnosti nie len na vlastné bývanie, ale aj na investičné účely. Väčšina investičných nehnuteľností, na ktoré si ľudia berú hypotéky, sú byty. Výber bytu ako nehnuteľnosti na ďalšie zhodnocovanie je podmienený viacerými faktormi. Cenovo prijateľné domy sa nachádzajú väčšinou v lokalitách s horšou dostupnosťou a navyše ich údržba je náročnejšia ako pri byte. Najzaujímavejšími investičnými nehnuteľnosťami sú tak byty aspoň v krajských mestách.

Nad čím premýšľať pri výbere investičnej nehnuteľnosti

Prvoradým predpokladom investovania do nehnuteľnosti neurčenej na vlastné bývanie formou hypotéky je dostatočný príjem. Mnohí si takéto hlavne byty kupujú z vlastných peňazí, kedy je toto rozhodnutie jednoznačne ideálne, pretože ich cena pravdepodobne z dlhodobého hľadiska neklesne, práve naopak, bude stúpať. Veľká časť týchto investorov síce hypotéku potrebuje. Ale u tých, ktorí ju potrebujú,  je dôležité mať na ňu dostatočné príjmy, aby im hypotéka v banke bola schválená. Ďalším dôležitým faktorom je lokalita kupovanej nehnuteľnosti. Najvýhodnejšími sú veľké mestá, v ktorých je vybudovaná bohatá infraštruktúra, veľké firmy a v neposlednom rade vysoké školy, pretože značnú časť investičných bytov si prenajímajú práve študenti.

Výhody a nevýhody hypotéky na investičnú nehnuteľnosť

Pokiaľ sa máme zamyslieť nad kúpou investičnej nehnuteľnosti na hypotéku, treba zvážiť aj jej zhodnotenie do budúcnosti. Mnohí ľudia kupujú ďalšie byty ako investíciu pre svoje deti a kým sú ešte malé, prenajímajú ich. Výhodou v tomto prípade je to, že príjmy z prenájmu pokrývajú splátku hypotéky. Samozrejme, čím sú úroky nižšie, tým sú nižšie aj splátky a vtedy je táto investícia výhodná. Sú aj takí, ktorí predovšetkým byty kupujú výlučne na účely prenájmu, čiže príjmy z prenájmov tak majú zabezpečené prakticky navždy. Investovanie do nehnuteľnosti na hypotéku má tak vo všeobecnosti viac výhod ako nevýhod. Nevýhodou môže byť výber nehnuteľnosti v lokalite s nízkou zamestnanosťou, nedostatkom pracovných príležitostí a nedostatkom vysokých škôl. Veľmi dôležité je aj vybrať si serióznych nájomníkov, ktorí obývaný byt alebo dom neznehodnotia.

Ako má ideálna investičná nehnuteľnosť vyzerať

Ako sme už spomenuli vyššie, je dôležité na účely prenájmu vybrať nehnuteľnosť tak, aby sa to oplatilo. Najdôležitejšia je teda jej lokalita. Ideálnymi na prenájom sú byty v centrách veľkých miest. Toto zabezpečí, že ich nájomcovia nebudú mať ďaleko do práce alebo do školy. Bez ohľadu na výmeru bytu je potrebné vybaviť ho štandardným, ale nie zbytočne drahým nábytkom a funkčnými spotrebičmi. Významnú úlohu pri výbere nehnuteľnosti ako investície zohrávajú aj možnosti parkovania a dostupnosť služieb a obchodov. Keďže nie je možné vopred si nových nájomníkov overiť, vždy odporúčame prenajímanú nehnuteľnosť dobre poistiť. Nie len pre požiadavky banky, ale je dôležité mať kvalitne poistenú domácnosť a zodpovednosť z držby nehnuteľnosti. Je to obzvlášť dôležité pri nehnuteľnostiach, ktoré sú prenajímané príležitostne a krátkodobo, napríklad turistom.

Investícia do nehnuteľnosti v zahraničí

V posledných rokoch sa rozmohol nový trend – investovanie do nehnuteľností v zahraničí. Ľudia kupujú domy, byty alebo apartmány hlavne v známych prímorských letoviskách, kde dobre funguje cestovný ruch. Tieto nehnuteľnosti prenajímajú buď celoročne alebo prichádzajúcim turistom na krátke obdobia. Ich financovanie formou hypotéky na Slovensku je ale náročnejšie, pretože zobrať si úverna takúto nehnuteľnosť je možné jedine formou bezúčelovej hypotéky so založením vhodnej nehnuteľnosti na území Slovenska.

e-book zdarma: Americká hypotéka od A po Z

  • Na čo všetko môžete americkú hypotéku použiť?
  • Aké sú obmedzenia americkej hypotéky?
  • Ako a za akých podmienok získate americkú hypotéku?

Stiahnete si náš e-book, kde získate odpovede na tieto otázky a ďalšie užitočné tipy na jednom mieste.

Pozrite si e-book zdarma

Zhrnutie

Je pravdou, že časy rekordne lacných hypoték, kedy sa výrazne oplatilo investovať do kúpy ďalších nehnuteľností sú za nami, byty a domy stále patria k zaujímavej a výhodnej investičnej príležitosti. Pritom stále platí pravidlo, že čím sú nižšie splátky na hypotéke, tým viac vlastník nehnuteľnosti môže na prenájme zarobiť, samozrejme s ohľadom na výšku samotného prenájmu. So stúpajúcimi úrokovými sadzbami a splátkami hypoték bude výhodnosť investovania do nehnuteľnosti na hypotéku klesať. Tieto trendy ale pravdepodobne vyženú zase ceny prenájmov nahor. Jednak preto, že samotní vlastníci, ktorí si pred časom pobrali lacné hypotéky, budú mať na nich vyššie splátky, ale aj preto, že o prenájmy môže stúpnuť záujem z dôvodu, že značná časť ľudí nebude mať na schválenie hypotéky dostatočné príjmy.

naše odporúčania

Ak už splácate hypotéku alebo ich máte aj viac, prípadne máte kúpu investičnej nehnuteľnosti v pláne, pomôžeme vám s jej najvýhodnejším nastavením. Naši hypotekárni špecialisti majú bohaté skúsenosti so všetkými typmi úverov a nájdu pre vás vždy tie najlepšie a najlacnejšie riešenia. Dohodnite si stretnutie s našimi odborníkmi už dnes, lebo zajtra môžu byť hypotéky a poplatky s nimi súvisiace opäť o niečo drahšie.