fbpx

Hypotéka a úrokové sadzby v bankách v roku 2019

Úrokové sadzby hypoték sú v súčasnosti na najnižšej úrovni od čias, ako slovenské banky začali úvery na bývanie vôbec poskytovať. Na začiatku éry hypoték neboli 7%-né úrokové sadzby žiadnou výnimkou. Postupne ale začali klesať, až kým sa nedostali na historické dno v roku 2017. V minulom roku banky poskytovali úvery na bývanie s úrokmi v niektorých prípadoch aj pod 1%.

Úrokové sadzby hypoték v bankách v roku 2019 by sa mali zatiaľ držať na podobných úrovniach. Keď ale porovnáme podmienky bánk detailne, zistíme, že slovenskí žiadatelia o hypotéku už nedostanú najnižšie úroky za každých okolností.

Úrokové sadzby na hypotéke a hodnota LTV

Banky poskytujú najnižšie úrokové sadzby na hypotékach do 70% alebo do 80% LTV, čiže hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Pri kratších fixáciách sú úroky nižšie, čím dlhšia je fixácia, tým sú sadzby vyššie. Najviac využívané sú 3-, 4- a 5-ročná fixácia. Pri 3-ročnej fixácií banky ponúkajú úrokové sadzby približne od 1%, pri 5-ročnej fixácií sú na hranici od 1,2%.

Podmienky najnižších úrokov na hypotékach

Najnižšie úrokové sadzby v bankách sú väčšinou podmienené poistením úveru alebo minimálne vedením bežného účtu v banke, v niektorých prípadoch aj jeho aktívnym využívaním. Keď ale chcete práve tú najnižšiu sadzbu s poistením úveru, počítajte s tým, že samotné poistenie niečo stojí. Výhodou je ale zabezpečenie splácania úveru pri neočakávaných udalostiach. O výhodách a možnostiach poistenia hypotéky sa môžete dočítať tu.

Úrokové sadzby hypoték v bankách a LTV prirážky

Pri hypotékach nad 80% z hodnoty nehnuteľnosti majú banky úrokové prirážky, ktoré sú približne 0,5%, niekde už aj viac. Tzn. že pri takomto úvere sú sadzby na hranici od 1,7%. Banky majú LTV (loan to value – pomer výšky úveru k hodnote založenej nehnuteľnosti) prirážky preto, lebo tieto typy hypoték môžu byť rizikovejšie vzhľadom k možnosti poklesu cien nehnuteľností na trhu.

Vývoj úrokových sadzieb v roku 2019 a v blízkej budúcnosti

Bankoví analytici avizujú zatiaľ ustálenú výšku úrokových sadzieb, nikto ale nevie, dokedy. ECB predpokladá udržanie kľúčovej úrokovej sadzby vo výške 0% minimálne do leta 2019. Od tej sa totiž odvíjajú úrokové sadzby či už na hypotékach ako aj na depozitných produktoch bánk, ktorými sú napríklad termínované vklady. Od jesene tohto roka sa predpokladá mierny vzostup úrokových sadzieb, ale ich nárast by nemal presiahnuť niekoľko desatín percentuálneho bodu.

Samozrejme, tieto prognózy nie sú zárukou toho, že úrokové sadzby na hypotékach sa budú naozaj týmto smerom v takýchto termínoch pohybovať. Ich výšku určuje veľa faktorov, ktoré nikto vopred s istotou nedokáže predpovedať ani priamo ovplyvňovať.

Naše odporúčania

Vzhľadom k pretrvávajúcim nízkym úrokovým sadzbám na hypotékach v slovenských bankách je v súčasnosti určite výhodné požiadať o hypotéku a riešiť nové bývanie práve teraz. Aj napriek tomu, že ceny nehnuteľností neustále stúpajú. Zároveň je výhodné pri takýchto nízkych sadzbách nastaviť hypotéku na čo najdlhšiu fixáciu pri ešte čo najnižšej úrokovej sadzbe.

Ak máte na pláne kúpiť si nehnuteľnosť alebo ju chcete zrekonštruovať formou hypotéky, prípadne už hypotéku splácate a chcete vedieť, ako si zabezpečiť stále najvýhodnejšie podmienky Vášho úveru, neváhajte obrátiť sa na našich hypotekárnych špecialistov. Majú dlhoročné skúsenosti a sú pripravení pomôcť Vám s nastavením najvýhodnejšieho financovania Vášho bývania. Dohodnite si s nami stretnutie a žite bez stresov aj s nutnosťou splácania úveru na bývanie.

Ušetrite 2 891 Eur a 70 hodín svojho času pri vybavovaní hypotéky