fbpx

Čo všetko budete a nebudete musieť vybaviť spolu s hypotékou?

Hypotéka je zložitý finančný produkt a s jej vybavovaním súvisí množstvo krokov a niekoľko ďalších produktov. Hypotéka nie je len nízka úroková sadzba a dobrá splátka. Je to aj poistenie nehnuteľnosti prípadne poistenie úveru a dobrý výber bankového účtu. Aby ste mali na celý proces vybavenia hypotéky komplexný pohľad, prinášame vám prehľad jednotlivých úkonov a ďalších produktov, ktorých vybavenie a vhodný výber tiež ovplyvní celkovú cenu a komfort splácania vášho nového úveru.

1. Znalecký posudok

Súčasťou žiadosti o hypotéku je okrem iných potrebných dokumentov aj znalecký posudok na nehnuteľnosť, ktorú budete zakladať. To znamená, že jeho vypracovanie je jedným z prvých krokov, ktoré budete musieť absolvovať. Prakticky to prebieha tak, že nehnuteľnosť príde obhliadnuť znalec, ktorý potom vypracuje znalecký posudok. Pre znalca je vždy k obhliadke potrebné zabezpečiť potrebné dokumenty, ktorých zoznam Vám vopred oznámi. Dokumenty potrebné k vypracovaniu znaleckého posudku sú rôzne podľa toho, či sa jedná o byt alebo rodinný dom a poskytujú ho buď vlastníci nehnuteľnosti alebo v prípade kúpy nehnuteľnosti cez realitnú kanceláriu jej makléri. Ak nepoznáte znalca, ktorý Vám posudok vypracuje, väčšina našich hypotekárnych špecialistov má kontakty na spoľahlivých znalcov, ktorých Vám vedia odporučiť.

Interné ocenenie nehnuteľnosti bankou

Niektoré banky majú možnosť oceniť nehnuteľnosť aj interným spôsobom, v tomto prípade ale znalecký posudok do ruky nedostanete a pri internom ocenení býva hodnota nehnuteľnosti niekedy nižšia, ako by ste potrebovali. Interné ocenenia odporúčame vtedy, ak budete žiadať o hypotéku s nižším % financovania (nižším LTV).

2. Bankový účet

Väčšina bánk požaduje od klientov, ktorí budú mať v nej hypotéku, aj vedenie účtu. Tento účet a jeho aktívne využívanie býva niekedy zároveň aj podmienkou najnižšej úrokovej sadzby, preto sa oplatí, aby ste si ho v banke zriadili. Keďže niektoré banky majú v ponuke aj viac typov účtov s rôznymi službami a za rôzne ceny, našim klientom vieme poradiť, ktorý účet pre nich bude najvhodnejší. Zároveň vždy klientom odporúčame otvorenie účtu až pri podpise úverovej zmluvy. Skôr to nemá význam, pretože sa môže stať, že z nejakého dôvodu v danej banke hypotéku nenačerpajú a môžu mať s nevyužívaným účtom len zbytočné „naťahovačky“. Samozrejme, iná je situácia, ak klient vo vybranej banke účet už dávnejšie využíva. V tomto prípade nie je potrebné otvárať nový účet. Existencia osobného účtu pri schvaľovaní hypotéky nemá vplyv na jej schválenie, dôležité je splniť túto podmienku až k jej čerpaniu, ak ju banka požaduje.

3. Poistenie nehnuteľnosti

Poistenie nehnuteľnosti a vinkulácia poistného plnenia v prípade znehodnotenia zakladaného bytu alebo domu je podmienkou hypotéky v každej banke. Jedná sa o ďalší spôsob zabezpečenia spolu zo založením nehnuteľnosti. Ak by sa nehnuteľnosť znehodnotila napríklad požiarom, povodňou, víchricou alebo iným prírodným živlom, stratila by sa podstata hypotéky, pretože by nebola založená nehnuteľnosťou s dostatočnou hodnotou. Na tento účel slúži vinkulácia poistného plnenia z poisťovne. Znamená to, že poisťovňa by uhradila plnenie z poistenia priamo banke a tým by sa úver stal vyplateným poisťovňou.

Poistenie nehnuteľnosti a vinkulácia pre banku

Súčasťou úverovej dokumentácie sú teda aj vinkulačné tlačivá, ktoré podpisuje klient a akceptáciu vinkulácie v prospech banky potvrdzuje poisťovňa. Do banky treba k čerpaniu hypotéky k vinkulačným tlačivám doložiť aj platnú poistnú zmluvu. Aby ste nemuseli behať ani po poisťovniach a hľadať najvýhodnejšie poistenie nehnuteľnosti, naši hypotekárni špecialisti Vám vedia v rámci kompletného hypotekárneho servisu navrhnúť a zabezpečiť aj poistenie nehnuteľnosti vrátane vybavenia vinkulácie vo Vami vybranej poisťovni.

4. Poistenie schopnosti splácať hypotéku

Dnes už nepovinnou, ale vhodnou zložkou splácania hypotéky bez stresu je aj rizikové poistenie – teda poistenie Vášho života a zdravia. Ponúkajú ho aj banky formou bankopoistenia, ktoré môže byť ale príliš šablónovité, všeobecné a nezohľadňuje individuálne požiadavky, možnosti a priority klientov. Vieme, že tento typ poistenia je pre našich klientov investíciou navyše, ale už sme žiaľ videli, ako klientom a ich rodinám pomohlo prekonať nepredvídateľné a hlavne nepríjemné životné situácie. Aj keď je rizikové poistenie dobrovoľné, môže byť pre Vás užitočné.

Keďže sledujeme hlavne Váš záujem, našou zásadou je, že poistenie rizík nenavrhujeme kombinovať so sporiacou zložkou, aby bolo dosiahnuté čo najvyššie poistné, ako sa to na trhu často robí. Cena nami navrhnutého poistenia býva minimálna a nezaťaží Vás. Náš špecialista Vám vie v rámci kompletného hypotekárneho servisu navrhnúť a zabezpečiť aj najlacnejší variant tohto rizikového poistenia.

Zhrnutie a naše odporúčania

Naši hypotekárni špecialisti Vám okrem toho najdôležitejšieho – výhodného a práve pre Vás vhodného typu hypotéky pomôžu aj s výberom dobrého účtu a optimálne nastaveného poistenia nehnuteľnosti, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou každého úveru na bývanie. A ak si ceníte svoju rodinu a chcete ju ochrániť, tak v prípade Vášho záujmu Vám nájdeme aj najlacnejšie a zároveň aj najefektívnejšie zabezpečenie Vás a Vašej rodiny, ak by ste prišli o možnosť pracovať a stratili tak schopnosť pohodlne splácať Váš úver.

Ušetrite 2 891 Eur a 70 hodín svojho času pri vybavovaní hypotéky