Rozhodli ste sa kúpiť si byt alebo dom a plánujete jeho kúpu prostredníctvom hypotéky? Chodíte na jednu obhliadku za druhou a vaše konečné rozhodnutie je už „na spadnutie“? Ale máte istotu, že vaša hypotéka bude schválená?
Ak už ste si našli vaše nové bývanie, obyčajne prvým krokom je podpis rezervačnej zmluvy. Na základe našich skúseností sa ukazuje, že 90% nehnuteľností sa predáva cez realitné kancelárie. Je to väčšinou aj výhoda. Pretože realitná kancelária vám zabezpečí právny servis, čo nie je nezanedbateľná pridaná hodnota jej služieb. Pretože hlavne v prípade komplikovanejších stavov nehnuteľnosti alebo okolností pri jej predaji pôvodnými majiteľmi môže byť vypracovanie zmlúv a zabezpečenie postupu jej predaja náročnejšie.
Aby ste mali istotu, že nehnuteľnosť realitná kancelária neponúkne a nesľúbi aj iným záujemcom, namieste je jej rezervácia. Rezervácia sa robí na základe rezervačnej zmluvy a jej zavŕšením je uhradenie rezervačného poplatku, ktorý je neraz vlastne aj odmenou za služby realitného makléra a kancelárie, ktorá ho zastrešuje.
Vo väčšine prípadov je ale rezervačná zmluva nastavená tak, že ak od budúcej kúpy z akéhokoľvek dôvodu odstúpite, rezervačná záloha je nevratná. V niektorých realitných kanceláriách sa stretávame aj s takou možnosťou, že ak záujemcovi o nehnuteľnosť nebude schválená hypotéka, rezervačnú zálohu realitná kancelária v tomto prípade vráti, pretože za schválenie hypotéky samotný záujemca, teda budúci kupujúci, často ani nemôže a nevie ho ovplyvniť.
Čo ale ak zaplatíte rezervačnú zálohu a nakoniec vám naozaj banka hypotéku neschváli? A vaše tisíce eur, ktoré ste zaplatili pri rezervácií nehnuteľnosti, sú nenávratne preč? Dá sa tomuto stavu predísť?
Ešte skôr, ako si nájdete vhodnú nehnuteľnosť, vybavte si v banke prísľub, že vám hypotéka bude schválená. Niektoré banky vám už aj predtým, ako si nájdete byt alebo dom vedia schváliť hypotéku, ktorá vám zabezpečí, že vaša hypotéka zamietnutá nebude. Ale tu pozor! Banka vie preveriť vašu bonitu, overiť váš príjem, úverový register, a či máte vysporiadané daňové a odvodové povinnosti, ale potom už všetko závisí od vhodnosti kupovanej a zakladanej nehnuteľnosti. To znamená, že nehnuteľnosť, ktorú si plánujete kúpiť, musí byť v poriadku.
Ešte predtým, ako sa rozhodnete vybraný byt alebo dom si zarezervovať, preverte si túto nehnuteľnosť od „základov až po komín“. Je namieste overiť si list vlastníctva, či na nehnuteľnosti nie sú exekúcie alebo či nie je v dražbe. Preverte si, či sú (týka sa to hlavne rodinných domov) vysporiadané prístupové cesty, či na pozemkoch neviaznu vecné bremená, ktoré by v budúcnosti mohli významne ovplyvňovať užívanie vašej nehnuteľnosti a v neposlednom rade si poriadne preverte technický stav nehnuteľnosti, ktorú chcete kúpiť. Môže sa stať, že má také skryté chyby a nedostatky, ktorých odstránenie by vás stálo veľa námahy, času aj peňazí. Tiež si overte, či k nehnuteľnosti je k dispozícií kompletná dokumentácia vrátane nadobúdacích zmlúv prípadne povolení, ak došlo k jej zmenám po kolaudácií.
Aby ste teda neprišli zbytočne o peniaze ešte predtým, ako rozbehnete celý proces kúpy vašej novej nehnuteľnosti vrátane vybavovania hypotéky, odporúčame vám tieto dva základné kroky:
Banka vám môže schváliť tzv. „hypotéku naopak“, prípadne na základe samotnej žiadosti preveriť vašu bonitu a určiť, do akej výšky vám môže byť na základe vašich príjmov a ostatných záväzkov hypotéka schválená. Už tento prvý krok môže byť zásadný, pretože získate veľkú istotu, že ste vhodným žiadateľom o úver. Ak chcete vedieť, v ktorých bankách máte tieto možnosti, nechajte si poradiť napríklad od našich hypotekárnych špecialistov.
A až keď získate istotu, že byt alebo rodinný dom je vhodný či už na bývanie a zároveň aj pre banku akceptovateľný ako predmet zabezpečenia hypotéky, môžete bez obáv podpísať rezervačnú zmluvu a zaplatiť rezervačnú zálohu. Ak by sa predsa len po tomto kroku objavili skutočnosti, o ktorých ste nevedeli a neboli ste zo strany realitnej kancelárie alebo majiteľa nehnuteľnosti s nimi oboznámení, k odstúpeniu od rezervačnej zmluvy by nedošlo z dôvodu vášho nezáujmu, ale z dôvodu jej porušenia ďalšími stranami, čiže RK alebo predávajúcimi.
Ako sa hovorí, „dôveruj ale preveruj“. Realita je taká, že v drvivej väčšine prípadov kúpa nehnuteľnosti a vybavenie hypotéky prebiehajú bez vážnejších komplikácií. Je ale dobré, ak ste opatrní a myslíte vždy aj na prípadné problémy. Tieto je ale takmer vždy možné vyriešiť.
alebo ak ste pracovne vyťažení, takže nemáte čas obiehať jednotlivé banky, je komplexné riešenie financovania vášho nového bývania s pomocou našich skúsených hypotekárnych špecialistov výborná voľba. Ochotne vám poradia, ako máte postupovať a sú pripravení sprevádzať vás na ceste k novému bývaniu od momentu vášho rozhodnutia až kým si nezačnete vaše nové bývanie užívať.