Aká je budúcnosť zamestnania na pozícií bankára?

Práca v banke na pozícií či už univerzálneho alebo hypotekárneho poradcu je určite zaujímavá. Samozrejme, ak spĺňaš základné predpoklady takéhoto pracovníka. K nim patria pozitívny vzťah k práci s ľuďmi, analytické myslenie, flexibilita, ale aj odolnosť voči stresu a schopnosť asertívneho správania. Či už k nadriadeným alebo klientom. A samozrejme odbornosť, ovládanie produktov banky a jej systémov.

Práca v banke ako istota zamestnania

Byť zamestnaným v banke môže byť výhodné. Hlavne pre tých, ktorých k hlavným hodnotám patrí istota. Istota, že ti príde načas výplata, že máš nárok na platenú dovolenku, že aj za sviatok dostaneš zaplatené, prípadne že Ti banka ako Tvoj zamestnávateľ prispieva na dovolenku alebo regeneráciu formou rôznych poukážok. Je ale táto istota trvalá?

Nadbytočnosť a reorganizácia

Môže sa totiž stať čokoľvek. Banku niekto kúpi alebo sa zlúči s iným subjektom. V takom prípade sa môže stať, že nové podmienky už nebudú také výhodné. Možno Ti len vymenia šéfa. Ale ak Tvojho nadriadeného, s ktorým si už roky jedna ruka, dôverujete si a viete, čo od seba môžete očakávať, z dôvodu reorganizácie vymenia za kamaráta kamaráta alebo priateľku iného šéfa, môže sa situácia poriadne zamotať. A môžeš sa stať „obeťou“ nadbytočnosti práve Ty.

A čo nové technológie?

Banky potrebujú zarábať, tak sa môže stať, že budú optimalizovať počty alebo stavy pobočiek. Ďalším dnes dosť zaužívaným fenoménom sú moderné technológie. Mnoho bánk má svoje systémy už tak sofistikované a prepracované, že klienti stále viac svojich potrieb a bežných úkonov vybavia cez rôzne mobilné aplikácie alebo len pár klikmi na svojich počítačoch alebo tabletoch. A Teba a pár Tvojich ďalších kolegov už Tvoj chlebodarca viac potrebovať nebude.

Zníženie platu alebo úprava odmeňovacieho systému

V lepšom prípade o prácu neprídeš. Ale banka, v ktorej pracuješ, zmení spôsob odmeňovania. Netreba veľa a o pár mesiacov možno namiesto 900 zarobíš len 700 Eur. Nemusí na to ani prísť kríza. Banky sú zamerané na zisky. Mnohí bankári zažili už niekoľko znižovaní platov. Základný plat Ti asi neznížia, ale aby si sa dostal/a na súčasný priemer, budeš musieť začať predávať ďalšie produkty alebo objem tých súčasných budeš musieť minimálne zdvojnásobiť. A ešte k tomu Ti pridajú zoznam s ďalšími 300 menami klientov, ktorých budeš musieť každý mesiac obvolávať. Lebo budeš mať stále vyššie plány.

Plány, plány, plány

Asi najväčší strašiak práce v banke. Niekomu sa darí plniť ich už v časovom predstihu, iným to až tak nejde. Lebo sa napríklad nevedia stotožniť s ponúkanými produktmi alebo radšej ponúkajú sporenie a spotrebné úvery ako investičné produkty alebo poistenie. Možno pracuješ v takej banke, ktorá Ti odmeny vyplatí len za podmienky splnenia plánov bez ohľadu na to, že Ti chýba do potrebného % už len jedna predaná kreditná karta.

Máš viac ako 40?

Aj keď sa všetci tvárime, že veková diskriminácia neexistuje a je zakázaná, realita vyzerá trochu inak. Stále si veľa mladých ľudí myslí, že zrelí ľudia už v mladom kolektíve nemajú čo robiť. Lebo sú nudní, nerozumejú moderným technológiám alebo nechápu mladšie generácie. A potom sa môžeš začať cítiť vyraďovaná/ý z partie kolegov alebo považovaná/ý za outsidera. Rozhodneš sa zmeniť pobočku alebo rovno banku a nadobudneš ten istý pocit. A nie každému sa podarí v zrelom veku nájsť si lepšiu prácu. Aj keď je dokázané, že ľudia v zrelom veku majú také profesijné kvality, na ktoré mladí ľudia ešte nemali možnosť dospieť, mladá riaditeľka na Teba niekedy môže pozerať inými očami ako na svojich rovesníkov.

Pozri sa, čo môžeš získať u nás

Nechceme spochybňovať prácu Vás, bankárov. Mnohí z nás vzišli práve z radov Tvojich kolegov, dokonca Vás stále potrebujeme. Ste dôležitou súčasťou našej práce, pretože ak chceme našim klientom poskytnúť kvalitné služby, potrebujeme zároveň aj Vaše kvality. Tento fakt je nesporný. Môžeš sa mať ale lepšie u nás. Nebolo by príjemné už nemusieť dodržiavať prísny pracovný čas, plniť často naddimenzované plány, nechať na seba kričať od naštvaných klientov za niečo, čo nemáš možnosť ovplyvniť alebo sa obávať, že na budúci mesiac dostaneš zase mizernú výplatu, hoci si splnil/a plán na 90%?

Vymeň istoty zvonka na istotu znútra

Vieme, že prirodzenou potrebou človeka je istota. Istota svojho uplatnenia, istoty vyplývajúce z pracovného pomeru, istota pravidelného príjmu na zabezpečenie svojich základných potrieb. Stále ale práca v banke je istotou, ktorú Ti dáva niekto iný.

Môžeš si vytvoriť istoty prameniace z vlastných rozhodnutí. Iste, vyžaduje to veľa práce, odhodlania, ešte viac vzdelávania a flexibility. Môžeš ale získať oveľa viac ako to, čo Ti poskytne niekto iný. Môžeš získať svoju vlastnú značku, slobodu rozhodovania a čo je veľmi dôležité, nikto Ti nebude stanovovať plány, príchod a odchod z práce ani limitovať Tvoje príjmy. Ak Ťa inšpirovali príbehy našich kolegov, pridaj sa k nim. Ak sme Ťa inšpirovali našimi článkami, poď sa s nami porozprávať o Tvojej budúcnosti.

S nami budete plniť sny o bývaní!

 

Štítky:
  • Najnovšie články na blogu
  • e-book: 10 najdrahších chýb

    Získajte zdarma prehľad tých najdrahších chýb, ktoré môžete urobiť, keď budete vybavovať hypotéku a tipy ako sa im vyhnete.

    e-book 10 najdrahších chýb pri vybavovaní hypotéky