fbpx

Aká je budúcnosť zamestnania na pozícií bankára?

Práca v banke na pozícií či už univerzálneho alebo hypotekárneho poradcu je určite zaujímavá. Samozrejme, ak spĺňate základné predpoklady takéhoto pracovníka. K nim patria pozitívny vzťah k práci s ľuďmi, analytické myslenie, flexibilita, ale aj odolnosť voči stresu a schopnosť asertívneho správania. Či už k nadriadeným alebo klientom. A samozrejme odbornosť, ovládanie produktov banky a jej systémov.

Práca v banke ako istota zamestnania

Byť zamestnaným v banke môže byť výhodné. Hlavne pre tých, ktorých k hlavným hodnotám patrí istota. Istota, že vám príde načas výplata, že máte nárok na platenú dovolenku, že aj za sviatok dostanete zaplatené, prípadne že vám banka ako váš zamestnávateľ prispieva na dovolenku alebo regeneráciu formou rôznych poukážok. Je ale táto istota trvalá?

Nadbytočnosť a reorganizácia

Môže sa totiž stať čokoľvek. Banku niekto kúpi alebo sa zlúči s iným subjektom. V takom prípade sa môže stať, že nové podmienky už nebudú také výhodné. Možno vám len vymenia šéfa. Ale ak vášho nadriadeného, s ktorým si už roky jedna ruka, dôverujete si a viete, čo od seba môžete očakávať, z dôvodu reorganizácie vymenia za kamaráta kamaráta alebo priateľku iného šéfa, môže sa situácia poriadne zamotať. A môžete sa stať „obeťou“ nadbytočnosti práve vy.

A čo nové technológie?

Banky potrebujú zarábať, tak sa môže stať, že budú optimalizovať počty alebo stavy pobočiek. Ďalším dnes dosť zaužívaným fenoménom sú moderné technológie. Mnoho bánk má svoje systémy už tak sofistikované a prepracované, že klienti stále viac svojich potrieb a bežných úkonov vybavia cez rôzne mobilné aplikácie alebo len pár klikmi na svojich počítačoch alebo tabletoch. A vás a pár vašich ďalších kolegov už váš chlebodarca viac potrebovať nebude.

Zníženie platu alebo úprava odmeňovacieho systému

V lepšom prípade o prácu neprídete. Ale banka, v ktorej pracujete, zmení spôsob odmeňovania. Netreba veľa a o pár mesiacov možno namiesto 900 zarobíte len 700 Eur. Nemusí na to ani prísť kríza. Banky sú zamerané na zisky. Mnohí bankári zažili už niekoľko znižovaní platov. Základný plat vám asi neznížia, ale aby ste sa dostali na súčasný priemer, budete musieť začať predávať ďalšie produkty alebo objem tých súčasných budete musieť minimálne zdvojnásobiť. A ešte k tomu vám pridajú zoznam s ďalšími 300 menami klientov, ktorých budete musieť každý mesiac obvolávať. Lebo budete mať stále vyššie plány.

Plány, plány, plány

Asi najväčší strašiak práce v banke. Niekomu sa darí plniť ich už v časovom predstihu, iným to až tak nejde. Lebo sa napríklad nevedia stotožniť s ponúkanými produktmi alebo radšej ponúkajú sporenie a spotrebné úvery ako investičné produkty alebo poistenie. Možno pracujete v takej banke, ktorá vám odmeny vyplatí len za podmienky splnenia plánov bez ohľadu na to, že vám chýba do potrebného % už len jedna predaná kreditná karta.

Máte viac ako 40?

Aj keď sa všetci tvárime, že veková diskriminácia neexistuje a je zakázaná, realita vyzerá trochu inak. Stále si veľa mladých ľudí myslí, že zrelí ľudia už v mladom kolektíve nemajú čo robiť. Lebo sú nudní, nerozumejú moderným technológiám alebo nechápu mladšie generácie. A potom sa môžete začať cítiť vyraďovaný z partie kolegov alebo považovaný za outsidera. Rozhodnete sa zmeniť pobočku alebo rovno banku a nadobudnete ten istý pocit. A nie každému sa podarí v zrelom veku nájsť si lepšiu prácu. Aj keď je dokázané, že ľudia v zrelom veku majú také profesijné kvality, na ktoré mladí ľudia ešte nemali možnosť dospieť, mladá riaditeľka na vás niekedy môže pozerať inými očami ako na svojich rovesníkov.

Pozrite sa, čo môžete získať u nás

Nechceme spochybňovať prácu vás, bankárov. Mnohí z nás vzišli práve z radov vašich kolegov, dokonca vás stále potrebujeme. Ste dôležitou súčasťou našej práce, pretože ak chceme našim klientom poskytnúť kvalitné služby, potrebujeme zároveň aj vaše kvality. Tento fakt je nesporný. Môžete sa mať ale lepšie u nás. Nebolo by príjemné už nemusieť dodržiavať prísny pracovný čas, plniť často naddimenzované plány, nechať na seba kričať od naštvaných klientov za niečo, čo nemáš možnosť ovplyvniť alebo sa obávať, že na budúci mesiac dostaneš zase mizernú výplatu, hoci ste splnili plán na 90%?

Vymeňte istoty zvonka na istotu znútra

Vieme, že prirodzenou potrebou človeka je istota. Istota svojho uplatnenia, istoty vyplývajúce z pracovného pomeru, istota pravidelného príjmu na zabezpečenie svojich základných potrieb. Stále ale práca v banke je istotou, ktorú vám dáva niekto iný.

Môžete si vytvoriť istoty prameniace z vlastných rozhodnutí. Iste, vyžaduje to veľa práce, odhodlania, ešte viac vzdelávania a flexibility. Môžete ale získať oveľa viac ako to, čo vám poskytne niekto iný. Môžete získať svoju vlastnú značku, slobodu rozhodovania a čo je veľmi dôležité, nikto vám nebude stanovovať plány, príchod a odchod z práce ani limitovať vaše príjmy. Ak vás inšpirovali príbehy našich kolegov, pridajte sa k nim. Ak sme vás inšpirovali našimi článkami, poďte sa s nami porozprávať o vašej budúcnosti.

S nami budete plniť ľuďom sny o bývaní.

 

Štítky: