fbpx

7 tipov ako sa správať, aby ste neprišli o strechu nad hlavou

Vo väčšine článkov sa zaoberáme spôsobmi, ako sa dostať k najvýhodnejšej hypotéke. Rozobrali sme všetky účely hypoték, podmienky bánk, prebrali sme typy nehnuteľností apod. Čo Vám ale ako platiteľom hypotéky môžeme poradiť, aby sa pre Vás tento druh záväzku nestal nočnou morou? Viete, ako sa máte správať, aby ste v prípade neočakávaných životných udalostí a náhlych zvratov vo Vašich životoch neprišli o strechu nad hlavou?

Prinášame Vám niekoľko tipov, čo urobiť alebo naopak neurobiť, aby ste následkom nemožnosti splácať hypotéku neprišli o bývanie:

1, Nezľaknite sa

Život je plný pekných i menej šťastných okamihov. Občas sa stane, že ochorieme, niekedy utrpíme úraz, iste sa Vám alebo niekomu z Vášho okolia stalo, že prišiel o prácu. Alebo sa Vám prestalo dariť v podnikaní. Už teraz viete, že Vaše príjmy klesnú a zľaknete sa, ako budete ďalej splácať svoje záväzky. Čo ak nebudete mať na splátky hypotéky a o pár mesiacov už nebudete mať kde bývať? Uvedomte si, že problémy má v živote občas každý človek. Nezľaknite sa. Hľadajte spôsoby, ako aj naďalej splácať svoje dlhy. Nájdite si hneď novú prácu, neľutujte sa, poraďte sa s rodinou, priateľmi.

2, Komunikujte s bankou

Základným predpokladom úspešného vyriešenia takmer každého problému je komunikácia. Prišli ste o prácu? Ostali ste na dlhodobej PN? Odrazu nemáte na zaplatenie splátky hypotéky? Nevypínajte telefón, neskrývajte sa, nezatajujte sa, ak Vám poštár prinesie zásielku alebo ak Vám zavolajú z banky. Toto je spôsob správania, aký Vám neodporúčame. Práve naopak. Spolupracujte, komunikujte s bankou, choďte na pobočku Vašej banky, informujte sa o Vašich možnostiach. V drvivej väčšine prípadov v banke ocenia Vašu snahu nájsť vhodné riešenie Vašej aktuálnej nepriaznivej situácie.

3, Nezadlžujte sa, ak to nie je nevyhnutné

Vieme, každý chceme bývať slušne a na úrovni. Potrebujeme priestor, ktorý nám bude poskytovať naplnenie našich základných životných potrieb – mať sa kde vyspať, umyť, najesť, relaxovať. Potrebujeme miesto, na ktorom budeme tráviť čas so svojimi blízkymi či venovať sa svojim koníčkom. Investujte ale do takého bývania, ktoré nebude s ohľadom na Vaše finančné možnosti nadštandardné. Ak ste sám, nepotrebujete 3-izbový byt, rodina s 2 deťmi nepotrebuje 8-izbový dom. Ak nepotrebujete, nečerpajte v banke predschválené úvery, odmietnite ponuku banky na vydanie kreditnej karty alebo zriadenie povoleného prečerpania na účte. Tieto produkty Vám banky ponúknu, lebo práve v tomto období sa Vám darí a máte vysoké obraty na účte.

4, Buďte zodpovední

Nemusíte svoj byt zrekonštruovať, pretože Vaša 5-ročná kuchyňa alebo kúpeľňa už nie je taká moderná, ako vtedy, keď ste si zariaďovali Váš nový byt. Radšej si voľte nadčasové riešenia Vášho interiéru. Túžite po exotickej dovolenke, ale na Vašom účte už nemáte toľko peňazí, aby ste ju zaplatili, tak vyčerpáte svoju kreditnú kartu? Zapáčil sa Vám najnovší model auta, ktoré si Vaši priatelia nevedia vynachváliť? Nemusíte utekať k najbližšiemu predajcovi a na leasing si ho zaobstarať a rovno v plnej výbave. Ľudia sa často zbytočne zadlžujú, pretože podľahnú dômyselne prešpekulovaným marketingovým ťahom šikovných výrobcov a predajcov spotrebného tovaru a služieb.

5, Myslite na úverový register

Aj napriek tomu, že Vaše dlhy máte pod kontrolou a Vaše príjmy sú nateraz dostatočné na ich splácanie, nezabúdajte splátky všetkých úverov splácať načas. Aj niekoľkodňové omeškanie sa môže evidovať v úverovom registri. Všetky seriózne finančné inštitúcie dnes poskytujú a čerpajú informácie o splácaní úverov z tohto registra. Nie len banky, ale aj nebankové inštitúcie, ako sú splátkové alebo leasingové spoločnosti. Je dobré mať všetky splátky splácané načas, pretože ak by ste chceli napríklad čo len refinancovať Vaše úvery hoci aj bez ďalšieho navýšenia do inej banky, Vaša žiadosť by mohla byť zamietnutá.

6, Sporte si

Ak máte čo len jednu možnosť, neplytvajte peniazmi. Poriadne si rozmyslite, či potrebujete naozaj všetko, za čo ich utrácate. Samozrejme, dlhy platiť musíme, aj jesť, aj sa obliecť. Potrebujeme byť čistí, chodiť v opratých veciach. Ale priznajme si: neraz nakupujeme kopy oblečenia, ktoré ani nevynosíme, nakupujeme spotrebný tovar, ktorý nám potom len stojí ako zbytočný kus nábytku alebo v šuflíkoch. Namiesto toho si sporte. Zriaďte si sporiaci účet, na ktorý si odkladajte peniaze, ktoré ste v daný mesiac neminuli. Alebo si ich odložte ešte skôr, ako sa vyberiete na nákupy zbytočností.

7, Poistite si svoj život

Je dobré pripustiť si, že aj Vy môžete ochorieť, prísť k úrazu alebo ešte horšie. Niečo z toho neprežiť. Máte ale rodinu, malé deti, ľudí, ktorí sú na Vašich príjmoch závislí. Čo ak ochoriete a budete musieť byť niekoľko mesiacov PN? Čo ak sa Vám stane autonehoda, po ktorej ostanete invalidní? Nedovoľte životu, aby Vás i Vašu rodinu pripravil o strechu nad hlavou. Poistite sa. V zlých situáciách sa budete mať kam obrátiť a poisťovňa sa o Vás postará. A Vaše dlhy budete mať z čoho aj naďalej splácať.

Ako vidíte, nie každé nešťastie môže byť príčinou nesplácania Vašich úverov. Vždy sú možnosti, ako sa popasovať s nepriazňou osudu. Treba si len priznať, že všetci sme si rovní a týka sa to aj nás. A byť voči sebe aj okoliu zodpovední.

Chcete vedieť, ako byť spokojný aj s hypotékou? A chcete mať zároveň najlacnejšiu hypotéku v každom momente jej splácania?

Prihláste sa na odber noviniek a majte k dispozícií vždy čerstvé novinky zo sveta hypoték.

Prípadne ak potrebujete pomôcť, dohodnite si stretnutie s našim hypotekárnym špecialistom. Naši skúsení kolegovia sú pripravení pomôcť Vám či už s novou hypotékou alebo sa radi postarajú aj o Vaše existujúce úvery.

Ušetrite 2 891 Eur a 70 hodín svojho času pri vybavovaní hypotéky