fbpx

5 faktorov, podľa ktorých spoznáte dobrú a výhodnú hypotéku

Ak ste ešte nikdy nemali hypotéku, bude pre Vás asi náročné rozpoznať, či je pre Vás naozaj výhodná. Výhodnú hypotéku charakterizuje niekoľko vlastností. K tým najviac skloňovaným patria úroková sadzba a výška splátky. Výhodnú hypotéku ale charakterizujú aj iné atribúty, ktoré Vám v tomto článku zhrnieme.

Poplatky súvisiace s výhodnou hypotékou sú čo najnižšie

Okrem toho, že Vám banka poskytne nízky úrok pri Vami vybranej fixácií, poplatky súvisiace s Vašou hypotékou nie sú nad rámec normálu. To znamená, že napríklad máte nulový poplatok za poskytnutie úveru a vedenie účtu máte možnosť mať bez poplatku. Vaša banka tiež nemá vysoké poplatky za prípadné zmeny v úverovej zmluve. Veľkou úsporou pre Vás môže byť preplatenie nákladov na predčasné splatenie už existujúcej hypotéky, ktorú ste sa rozhodli refinancovať alebo preplatenie znaleckého posudku alebo kolkov na kataster.

Dobrá hypotéka je schválená rýchlo a bez zbytočných prieťahov

Ďalším znakom výhodnej hypotéky je jej rýchle a jednoduché vybavenie. Občas sa stáva, že vybavenie hypotéky trvá dlhšie, ako potrebujete. Niekedy je to preto, že práve Vaša banka má kampaň a schvaľovatelia nestíhajú úvery schvaľovať. Dobu schválenia neviete ovplyvniť Vy, ani bankár, dokonca ani my, hypotekárni špecialisti. Vieme ale odhadnúť čas potrebný na schválenie dobrej hypotéky a vieme Vám ušetriť veľa času rýchlym jednaním v bankách a podporiť zabezpečenie všetkých podkladov k schváleniu.

Flexibilita realizácie mimoriadnych vkladov je dôležitá

Máme skúsenosti, že veľa našich klientov chce využívať možnosti mimoriadnych vkladov bez poplatku aj počas trvania fixácie. Každá banka má iné podmienky realizácie mimoriadnych vkladov bez poplatku. V niektorých bankách môžete urobiť mimoriadny vklad len raz ročne napríklad vo výročný deň, v iných sa môžete rozhodnúť pre vklady navyše bez obmedzení a rôznymi spôsobmi. Ak je pre Vás možnosť bezplatných mimoriadnych vkladov dôležitá, aj tento faktor môže urobiť Vašu hypotékou výhodnou.

Banka Vám nedáva náročné podmienky získania najnižšieho úroku

Výhodnú hypotéku robia aj podmienky získania najlepšej úrokovej sadzby. Niektoré banky žiadne podmienky klientom nekladú, väčšina bánk ale bude od Vás požadovať, aby ste hypotéku splácali z bežného účtu v nej vedeného, niektoré si dajú ako podmienku aj aktívne využívanie tohto účtu. Aktivitou sa zväčša rozumie zasielanie príjmu na účet, pravidelné platby ako trvalé príkazy alebo inkasá a využívanie platobnej karty. Niekedy sa ale oplatí využiť práve takú ponuku banky, lebo na splátkach a úroku môžete oproti iným bankám získať významné sumy peňazí. Treba si ale na plnenie týchto podmienok dávať pozor, lebo vo väčšine bánk Vám pri ich nesplnení môžu úrokovú sadzbu zvýšiť.

Na schválenie dobrej hypotéky nepotrebujete veľa dokumentov

Množstvo podkladov k schváleniu hypotéky závisí od konkrétnej banky, ale aj od jej účelu. Banky sa líšia aj množstvom podkladov potrebných k schváleniu úveru, ktorý potrebujete. Keďže majú rôzne nastavené jednotlivé produkty, na ten istý účel v jednej banke Vám môže stačiť omnoho menej podkladov ako v inej banke. Najviac rozdielov je napríklad pri dokladovaní príjmov z podnikania, pri výstavbe a rekonštrukcii nehnuteľnosti. Značné rozdiely v dokladovaní rôznych potvrdení a iných podkladov môžu byť ale aj pri iných účeloch a typoch príjmov. Aj množstvo administratívy ale môže mať veľký vplyv na vybavenie výhodnej hypotéky.

Zhrnutie a naše odporúčania

Okrem týchto piatich faktorov, ktoré robia dobrú a výhodnú hypotéku, existuje mnoho ďalších, s ktorými sa ale stretávame individuálne, pretože každý úverový prípad je iný a jedinečný. Mnohé z nich máme možnosť ovplyvniť aj my, hypotekárni špecialisti, pretože naše bohaté skúsenosti sú zdrojom pre vytváranie stále lepších riešení Vašich potrieb financovania bývania a získavania úverov. Ak plánujete riešiť Vaše nové bývanie alebo chcete mať stále najlepšie nastavenú hypotéku, obráťte sa na nás.

Ušetrite 2 891 Eur a 70 hodín svojho času pri vybavovaní hypotéky

Alebo sa zaregistrujte k odberu tipov z nášho blogu a začnite sa pripravovať na Vašu výhodnú hypotéku v dostatočnom predstihu.