fbpx

5 dôvodov, prečo si zobrať hypotéku už dnes

Dôležité životné rozhodnutia majú mať vždy správne načasovanie. Obzvlášť to platí pri rozhodnutiach, ktorých realizácia nám zmení životy od základov. Jedným z takých rozhodnutí je investícia do nového bývania. Jednak nám prinesie zmenu pobytu, často aj typu lokality, v ktorej sme sa rozhodli žiť, a ak potrebujeme nové bývanie financovať formou hypotéky, pribudne nám nový záväzok, ktorým sa stáva splátka hypotéky. Vývoj na realitnom i hypotekárnom trhu sa v posledných rokoch javí tak, že odkladanie rozhodnutia investovať do nového bývania sa veľmi vyplatiť nemusí. Ukazovatele vývoja cien nehnuteľností a úverov sú jasným signálom, že už nie je na čo čakať.

e-book zdarma: Ako čo najlepšie zvládnuť hypotéku

  • Čo si premyslieť ešte predtým, než požiadate o hypotéku?
  • Ako o ňu požiadať a ako si postrážiť, aby boli podmienky banky výhodné?
  • Pri riešení hypotéky môžete naraziť na úskalia a neočakávané situácie. Ukážeme vám, ako ich jednoducho prekonáte.
  • Máme pre vás 7 tipov priamo od hypotekárneho centra

Venujte hypotéke dostatok času ešte pred podaním žiadosti do banky. Položte si dôležité otázky - vďaka e-booku si na ne dokážete odpovedať.

Pozrite si e-book zdarma

Dôvody, prečo žiadať o hypotéku čo najskôr

Aby ste si nemysleli, že vás chceme čo najskôr „zahnať“ do hypotekárnej „pasce“, prinášame vám prehľad najzávažnejších argumentov, prečo je naozaj práve dnes vhodný čas na investíciu do nehnuteľnosti, prípadne na starostlivosť o existujúce dlhy:

Dôvod číslo 1 – rekordne nízke úrokové sadzby

Keď pred niekoľkými rokmi klesli úrokové sadzby na hypotékach pod 2%, všetci boli presvedčení, že už dosiahli svoje minimum a tešili sme sa z lacných úverov. Odrazu bolo možné refinancovaním ušetriť na mesačnej splátke aj desiatky eur, takže začala éra refinančných hypoték, dokonca mnohé banky začali preplácať klientom aj poplatok za prenos hypotéky z inej banky mimo obdobia fixácie. Úroky ale neustále klesali aj naďalej, takže už niekoľko mesiacov môžeme hovoriť, že dna úrokov sme sa dotkli až teraz. Nie je totiž výnimkou dostať na úveroch zabezpečených nehnuteľnosťou úrok aj pod 0,5%. Aj napriek tomu, že analytici nepredpovedajú vzostup úrokových sadzieb, v dnešných časoch plných neistoty nikto nevie, ako sa budú ekonomiky sveta vyvíjať ďalej a s nimi aj úrokové sadzby.

Dôvod číslo 2 – nedostatok voľných bytov

Ďalším dôvodom, prečo sa neoplatí čakať na ďalší vývoj, prípadne na výhodnejšiu kúpu nového bývania, je nedostatok bytov. Či už starších alebo aj novostavieb. Ešte stále si veľké množstvo ľudí kupuje staršie byty, pretože sú podstatne lacnejšie ako tie v novostavbách. Rozdiely v cenách medzi starými a novými bytmi sú rádovo aj v desiatkach % eur, takže niet divu, že stále evidujeme veľký záujem o kúpu aj starších nehnuteľností. Samozrejme, stále je záujem aj o byty v novostavbách, ale tých tiež nie je dostatok a ich prírastok nestíha pokryť dopyt. Trochu lepšia je situácia s dostupnosťou rodinných domov, ale opäť sa vrátil trend odchodu obyvateľov hlavne z väčších miest do „satelitov“, takže sa môže stať, že o chvíľu budeme svedkami aj nedostatku nových domov. Podobne ako pri vývoji úrokových sadzieb, nevieme, ako sa bude ekonomika vyvíjať, ale nedostatok bytov sa očakáva aj v najbližších rokoch.

Dôvod číslo 3 – tendencia vzostupu cien nehnuteľností

Následok nedostatku voľných nehnuteľností na bývanie spôsobuje ďalší fenomén a zároveň aj dôvod, prečo už nečakať, a tým je vzostup ich cien. Byty za posledný rok zdraželi o vyše 10%, výrazne stúpli aj ceny pozemkov. Vysoké ceny bytov a opatrenia súvisiace s pandémiou koronavírusu, hlavne zákaz vychádzania a tzv. „lockdown“ spôsobili, že ľudia začali mať záujem o viac životného priestoru za rozumnú cenu, takže stúpol počet záujemcov o kúpu rodinných domov. Často sa stretávame s klientmi, ktorí už svoje bývanie majú, ale kúpu ďalšej nehnuteľnosti považujú za výhodnú investíciu do budúcnosti, napr. už teraz myslia na to, aby mali kde bývať ich deti o desiatky rokov. Dnes nakúpia byt alebo dom za menej peňazí ako by zaň zaplatili v budúcnosti, navyše ak kúpu potrebujú financovať hypotékou, dnes ju budú mať výnimočne lacnú.

Dôvod číslo 4 – neistota podmienok bánk do budúcnosti

Už dávno poznáme pravidlo: istota neexistuje. To znamená, že ak sledujeme trendy a vývoj parametra, ktorý má ovplyvniť naše konanie a splnenie plánov a snov, je dobré konať podľa toho. Ak plánujete kúpu nehnuteľnosti, ďalším dôvodom, prečo nečakať, je skutočnosť, že nikto nevie predpovedať, či budú súčasné trendy pokračovať alebo sa situácia zmení. Môže dôjsť k niekoľkým scenárom a ich následky si nikto nedovolí odhadnúť. Môže dôjsť k veľkej ekonomickej kríze, kedy porastú úroky na úveroch, stavebné firmy sa dostanú do platobnej neschopnosti a nebudú vedieť dokončovať a stavať nové byty. Alebo praskne realitná bublina a ceny nehnuteľností klesnú zo dňa na deň. Vývoj nezastavíme, preto sa oplatí staviť na dnešné relatívne stabilné podmienky bánk a cien, za ktoré je možné nehnuteľnosti kupovať.

Dôvod číslo 5 – neustály rast cien nie len nehnuteľností

Ceny neustále rastú, toto pravidlo poznáme už z minulosti. Je pravdou, že okrem cien rastú aj príjmy obyvateľstva, ale ak sa na to pozrieme cez optiku dnešných dní ovplyvnených pandémiou, nevieme, ako sa budú vyvíjať príjmy, zamestnanosť, ale aj ceny základných komodít – energií. Od nich závisí vývoj cien tovarov a služieb, čiže kým dnes stojí materiál na stavbu štandardného domu cca 150.000 eur, o 5 rokov to môže byť 200.000 eur. Pritom naše príjmy pomerne k tomu vzrásť nemusia, lebo následkom súčasnej situácie môže dôjsť k veľkým zmenám v priemysle, službách, apod., takže dnešná cena nového domu môže byť v pomere k našim príjmom oveľa nižšia ako v budúcnosti.

Byť v správnom čase na správnom mieste

Všetko so všetkým súvisí a v dnešnom svete rýchlych procesov, neustálych zmien a prílevu informácií zo všetkých smerov, je niekedy naozaj náročné robiť efektívne a správne rozhodnutia, hlavne s ohľadom na následky v budúcnosti. Ak ale plánujete investovať do nového bývania a ešte k tomu ho financovať úverom, myslíme si, že dnes sú na to podmienky lepšie ako boli kedykoľvek predtým. Je preto namieste stanoviť si priority a smer, akým sa každý z nás chceme uberať. Je preto dôležité svoje životné kroky a v rámci nich aj svoje investície starostlivo plánovať. To isté platí aj pre tých, ktorí už hypotéku splácajú, je vhodný čas sa o svoje úvery postarať, lebo stále aj dnes stretávame klientov, ktorí ešte zďaleka nemajú svoje úvery pod kontrolou a mohli by splácať oveľa nižšie splátky a ušetriť tak na úrokoch značné sumy svojich príjmov.

Naše odporúčania

Naše bohaté skúsenosti s prácou s našimi klientmi sú zdrojom našich nových pohľadov, potreby neustáleho ďalšieho vzdelávania a hlavne sledovania trendov v oblasti finančného plánovania. Ak sa chystáte investovať do nového bývania, naši odborníci vám vedia poradiť, kde treba začať i ako je potrebné rozložiť vaše príjmy a výdavky, pretože našim poslaním nie je len poslať vás do banky na podpis zmluvy k hypotéke, ale hlavne pripraviť vás na nové životné obdobie, ktorým je splácanie hypotéky neraz aj na pol produktívneho života. Našou prácou je ukázať vám, ako treba nie len splácať najvýhodnejšiu hypotéku, ale zároveň sa starať o to, aby ste nikdy nezaplatili viac, ako je nutné a zároveň aby sa vám nikdy nestalo, že v prípade nepriazne osudu ostanete bez vášho vysnívaného domova. Dohodnite si stretnutie s našimi špecialistami a presvedčte sa o našej odbornosti a profesionalite. A k tomu vám pridáme ešte niečo naviac – pochopenie a ľudský prístup.