fbpx

Z čoho financovať zariadenie nehnuteľnosti?

Nové bývanie nie je len kúpa domu alebo bytu. Novú nehnuteľnosť treba aj zariadiť a určite sa nejedná o lacný špás. Tak ako na kúpu nehnuteľnosti väčšina ľudí dnes nemá vlastné peniaze, mnohí potrebujú aj zariadenie do domu či bytu financovať z požičaných peňazí.

Ideálna situácia – zariadenie nehnuteľnosti z vlastných zdrojov

Najlepším riešením je mať toľko vlastných prostriedkov, aby ste si mohli novú kúpenú nehnuteľnosť zariadiť bez úveru. Väčšina našich klientov pri výbere nového bývania vlastné úspory už má, minimálne v takej výške, že z nich vedia kúpiť zariadenie. Ak majú napríklad len 20% z kúpnej ceny bytu alebo domu, vždy im odporúčame, aby si tie peniaze nechali na zariadenie a k hypotéke požiadali o úver na dofinancovanie. Pretože je ľahšie získať úver na dofinancovanie kúpy k hypotéke, keďže banky a stavebné sporiteľne majú na tento účel neraz výhodnejšie podmienky a dokladovanie takého financovania je jednoduchšie.

Kúpa zariadenej nehnuteľnosti

Ďalšou, v dnešnej dobe už dosť žiadanou možnosťou je kúpa zariadenej nehnuteľnosti. Na trhu je veľa ponúk domov a bytov, ktoré nie sú novostavbami a majitelia ich predávajú aj so zariadením. Nie je to síce variant pre náročných, ale na štart to väčšinou postačuje. Neskôr, keď si opäť našetríte,  jednoducho zariadenie vymeníte za novšie a vám vyhovujúcejšie. Často ľudia predávajú nehnuteľnosti s novým, moderným, veľmi vkusným vybavením a zariadením. Je pravdou, že ich cena je o niečo vyššia ako keby ste ich kupovali prázdne, ale je možné výhodne dohodnúť podmienky kúpy nehnuteľnosti aj so zariadením a zároveň získať aj výhodné financovanie formou úveru.

Financovanie úverom

Čo ale ak potrebujete peniaze aj na kúpu vybavenia a zariadenia domácnosti, pretože nemáte takmer žiadne peniaze navyše? Základným predpokladom financovania zariadenia bytu alebo domu je mať dostatočné príjmy na splácanie viacerých druhov úverov, čo je dnes trochu zložitejšie ako v období pred sprísnením podmienok poskytovania úverov. Ak ale máte dostatočné príjmy, máte viac možností dofinancovania kúpy zariadenia a vybavenia domácnosti:

  • spotrebný úver – takmer všetky banky vám vedia poskytnúť spotrebný úver k hypotéke, ktorý nemusí slúžiť len na dofinancovanie kúpnej ceny ale aj na iný účel súvisiaci s investíciou do domácnosti. Ak nemáte žiadne úspory, bol by to vlastne tretí úver, ktorý budete potrebovať. Prvým úverom je hypotéka, druhým úverom je dofinancovanie do 100% kúpnej ceny a tretím úverom je práve spotrebný úver na zariadenie. Môžete oň požiadať aj ako o bezúčelový spotrebný úver, ktorého použitie nemusíte banke dokladovať. Kombinácia týchto troch úverov je ale najdrahšia a preto je pre tých žiadateľov, ktorí majú vyššie príjmy.
  • úver založený nehnuteľnosťou – naopak najlacnejšou možnosťou je financovanie zariadenia domácnosti formou úveru založeného aj ďalšou nehnuteľnosťou. Odkedy banky zrušili 100% hypotéky a obmedzili aj poskytovanie hypoték nad LTV 80%, mnohí klienti zakladajú pri kúpe novej nehnuteľnosti aj ďalší byt alebo dom. Zväčša sa jedná o ich vlastné nehnuteľnosti alebo nehnuteľnosti ich rodičov. Táto varianta je výhodná v tom, že ak založíte dve nehnuteľnosti s postačujúcimi hodnotami, môžete žiadať o sumu aj vyššiu ako je len kúpna cena vašej novej nehnuteľnosti. Lebo ak sa zmestíte do 80% LTV, za veľmi dobrých podmienok získate peniaze nie len na kúpu, ale aj zariadenie vášho nového bývania a navyše, všetko budete mať v jednej splátke.
  • medziúver zo stavebnej sporiteľne – na zariadenie domácnosti môžete získať úver nie len v banke so splatnosťou 8 rokov, ale môžete oň požiadať aj v stavebnej sporiteľni. Túto alternatívu považujeme za stredne výhodnú, pretože na jednej strane je maximálna splatnosť medziúverov zo stavebnej sporiteľne bez založenia nehnuteľnosti až 30 rokov, čiže vaše splátky úveru na zariadenie bývania budú nižšie ako pri 8-ročnom spotrebnom úvere, ale po zohľadnení poplatkov sa jedná o drahšiu možnosť. Navyše, pri medziúvere zo stavebnej sporiteľne musíte použitie požičaných peňazí dokladovať vždy a to podľa presných pravidiel.

Kedy je ktorý typ úveru na kúpu zariadenia domácnosti najvýhodnejší?

Z vyššie spomenutých možností financovania zariadenia nehnuteľnosti úverom sú svojim spôsobom výhodné všetky tri. Pre každého je ale vhodný iný typ financovania, pretože niekto chce mať úvery splatené čo najskôr, iný si zase nemôže dovoliť vysoké splátky. No a založiť k hypotéke na kúpu ďalšiu nehnuteľnosť má možnosť naozaj málo klientov. Preto je dôležité venovať výberu najvýhodnejšieho financovania nie len kúpy, ale aj zariadenia vašej novej nehnuteľnosti, zvýšenú pozornosť.

Naše odporúčania

Vzhľadom k tomu, že naši hypotekárni špecialisti majú možnosť ponúknuť vám alternatívy financovania všetkých bánk i stavebných sporiteľní, vložte do nich svoju dôveru a nechajte si poradiť. Ak potrebujete okrem hypotéky peniaze aj na zariadenie vášho nového bývania, urobia vám presné návrhy všetkých možností, ktoré máte. Nielenže vám pomôžu správne sa rozhodnúť, takmer všetko, čo s vybavením všetkých úverov súvisí, bezplatne vybavia za vás. Či už plánujete kúpiť nehnuteľnosť alebo potrebujete riešiť financovanie akýchkoľvek potrieb súvisiacich s bývaním, neváhajte. Kontaktujte nás a staňte sa ďalším z našich spokojných klientov. Urobíme všetko pre to, aby sme vám pomohli ušetriť vaše peniaze, čas i energiu.