fbpx

Vývoj úrokových sadzieb na hypotékach: na akej hranici sa zastavia?

Od marca 2022 sme svedkami postupného nárastu cien hypoték, ktorého dôvodom sú ekonomické a politické faktory globálneho meradla. Hlavnými príčinami sú už dávnejšie sľubované zvyšovanie kľúčových sadzieb centrálnych bánk, ale aj extrémne vysoká inflácia, ktorej hlavným spúšťačom sa stal konflikt na Ukrajine, ktorý svetovému dianiu dominuje od konca februára. Je možné, že aj bez neho by úrokové sadzby začali postupne rásť podobne ako vzostup zaznamenali okolité krajiny už od roku 2020. Na Slovensku sa ale ešte stále úspešne držali až do tohtoročnej jari, čo bol dôvod obrovského záujmu o financovanie nehnuteľností, ktoré pri nízkych sadzbách boli aj napriek nárastu ich cien ešte pre mnohých Slovákov dostupné.

Aktuálne úrokové sadzby na hypotékach

Aktuálne úrovne úrokových sadzieb nám ukazujú ďalší neúprosný nárast. Niektoré banky ešte nejaký čas držali ceny hypoték pod priemerom ostatných, ale v posledných týždňoch priemerné úroky dorovnali už takmer všetky. Pri 3-ročnej fixácií naše banky ponúkajú úroky od 2,2%, pričom túto sadzbu má len jedna banka. Ďalšie dve slovenské banky majú sadzby ešte do 3%, ostatné už pri tejto krátkej fixácií pokorili úroveň 3%. Pri 5-ročnej fixácií sú sadzby ešte vyššie, žiadatelia môžu dostať úrok v rozpätí od 2,7%, ktorý ponúka tiež len jedna banka, v ostatných bankách pri spomínanom fixe žiadatelia dostanú úrok v rozpätí od 2,95% až do 3,99%. Dlhšie fixácie (7 až 10-ročné) sú ešte drahšie, ponuky bánk sú od 3% a končia aj nad 4%, takže o ne záujem značne klesol.

e-book zdarma: Ako čo najlepšie zvládnuť hypotéku

  • Čo si premyslieť ešte predtým, než požiadate o hypotéku?
  • Ako o ňu požiadať a ako si postrážiť, aby boli podmienky banky výhodné?
  • Pri riešení hypotéky môžete naraziť na úskalia a neočakávané situácie. Ukážeme vám, ako ich jednoducho prekonáte.
  • Máme pre vás 7 tipov priamo od hypotekárneho centra

Venujte hypotéke dostatok času ešte pred podaním žiadosti do banky. Položte si dôležité otázky - vďaka e-booku si na ne dokážete odpovedať.

Pozrite si e-book zdarma

Prognózy vývoja úrokov v budúcnosti

Dnes sa odlišujú banky vo výške ponúkaných úrokových sadzieb viac ako kedykoľvek predtým, čo je následkom rôzneho ponímania súčasnej situácie tej ktorej banky a bankových analytikov. Nedávno sme mali možnosť stretnúť sa so zástupcami viacerých bánk a bolo zaujímavé počúvať ich mierne odlišné názory. Kým jedni tvrdia, že nárast úrokov na hypotékach podľa nich dosiahne úrovne 7 až 8%, iní sú optimistickejší a podľa nich sa tento rast zastaví pri hranici od 4 do 5%. Úrokové sadzby jednotlivých bánk sa zároveň odvíjajú aj od ochoty hypotekárne úvery poskytovať a v akej miere, pretože od vývoja sadzieb sa bude odvíjať aj záujem a schopnosť žiadateľov tak vysoké ceny úverov akceptovať. Ani na otázku, ktorý typ fixácie je lepšie si vybrať, bankoví analytici nemajú jednotný názor. Jedni odporúčajú fixácie okolo 5 rokov, iní veria v priebehu niekoľkých rokov zlepšenie a navrhujú kratšie fixácie v horizonte 3 rokov.

Vplyv úrokových sadzieb na ceny nehnuteľností

Od cien úverov sa takto dostávame aj k cenám nehnuteľností. Už dnes sa realitní makléri vyjadrujú, že trh s nehnuteľnosťami mierne stagnuje. Opäť začínajú pribúdať nehnuteľnosti na predaj, pretože kým ešte na začiatku roka si určité skupiny ľudí bez problémov mali možnosť siahnuť na hypotéku aj na drahší dom alebo byt, dnes už nie každému v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami na potrebnú výšku hypotéky ich príjmy postačia. Táto skutočnosť bude mať, resp. už aj má za následok stagnáciu cien nehnuteľností, dokonca aj v lokalitách, kde predtým ceny rástli najviac, čiže v Bratislave alebo iných veľkých mestách. Možno teraz sa niektorí rozhodli s kúpou bývania čakať s nádejou, že ceny realít klesnú, my si ale myslíme, že v lokalitách s dobre vyvinutou infraštruktúrou a zamestnanosťou sa to nestane. Možno nehnuteľnosti na cene rásť tak rýchlo nebudú, ale pravdepodobne v najbližšom období k poklesu nedôjde.

Predpoklad ďalšieho vývoja na hypotekárnom trhu

Na základe informácií, ktoré od bánk priebežne dostávame a hlavne s upozornením, že všetky prognózy sú len odhadom a realita nakoniec môže byť celkom iná, ich zástupcovia majú predsa len určité očakávania. Predpokladá sa, že vzhľadom k nárastu úrokových sadzieb na hypotékach, mnohí už nebudú ochotní platiť tak vysoké úroky a niektorí zase z dôvodu nedostatočných príjmov nebudú mať možnosť získať potrebnú výšku hypotéky. Tým pádom banky očakávajú pokles množstva poskytnutých hypoték. Niektoré banky to odhadujú na približne 20%, iné predpokladajú až 40% prepad počtu schválených a načerpaných úverov. Táto prognóza sa vzťahuje na obdobie približne do konca roka 2023.

Zhrnutie

Naša spoločnosť ako maklér na trhu poskytovania hypoték nepociťuje znížený počet klientov, ktorí potrebujú riešiť svoje bývanie, refinancovať a konsolidovať existujúce úvery alebo financovať iné potreby. To znamená, že aj napriek nie celkom priaznivým predpovediam finančných inštitúcií, sme pripravení čeliť zmenám, ktoré si banky pre našich klientov pripravili. Vieme, že stále veľké množstvo ľudí bude potrebovať financovanie svojich nehnuteľností aj napriek rastúcim cenám. Sme pripravení na to, že aj napriek tomu, že pre niektorých sa stávajú hypotéky menej dostupnými, vždy ostanú finančným produktom, ktorý bude mať nezastupiteľné miesto pri riešení nového bývania jednotlivcov alebo rodín akýchkoľvek vekových skupín.

a naše odporúčania

Ak máte v pláne kúpiť si novú nehnuteľnosť, postaviť rodinný dom, refinancovať vaše súčasné úvery alebo financovať svoje iné potreby, odporúčame vám už dlhšie nečakať. Úroky na hypotékach rastú z mesiaca na mesiac, preto je ideálne začať svoju novú hypotéku riešiť čo najskôr. Možno práve dnes je ten správny čas, lebo zajtra vám už výška úveru, ktorý potrebujete, nemusí z dôvodu vyššej sadzby a tým pádom aj splátky, z vašich príjmov už nevyjsť. My ale máme pre vás pripravených hneď niekoľko spôsobov riešenia vašich potrieb. Dohodnite si stretnutie s našimi hypotekárnymi špecialistami, ktorým na vás nesmierne záleží a nestrácajte drahocenný čas.