fbpx

Sporiace produkty pre deti

Kým v minulosti rodičia svoje deti mali možnosť zabezpečiť podstatne lepšie ako dnes, napríklad kúpou bývania, úsporami na štúdium alebo vstup do manželstva, dnes je doba náročnejšia a väčšina mladých ľudí si musí na svoje štúdium zarábať, mnohí si dokonca musia aj vlastné svadby financovať sami. Aj napriek tomu ale rodičia chcú pre svoje deti čo najlepšiu budúcnosť a záujem o ich finančné zabezpečenie pretrváva aj naďalej. Väčšina rodičov tak hľadá najvhodnejšie spôsoby a produkty pre svoje deti, samozrejme s ohľadom na ich finančné možnosti.

Hlavné zásady vhodného výberu produktu pre dieťa

Každý rodič má iné predstavy o tom, ako by chcel svoje deti do budúcnosti finančne zabezpečiť, niekto chce nasporiť peniaze na ich štúdium, iný zase aspoň na časť nového bývania, niektorí rodičia zase chcú dať svojim deťom peniaze na osamostatnenie sa. Aby každý rodič našiel ten správny spôsob sporenia pre svoje deti, navrhujeme dodržať niekoľko zásad:

  • na budúcnosť svojich detí treba začať sporiť čo najskôr, pretože čím dlhšie akýkoľvek sporiaci resp. investičný produkt trvá, tým je väčšia pravdepodobnosť jeho vysokého zhodnotenia
  • ideálne je nájsť taký produkt, ktorý má predpoklady čo najvyššieho zhodnotenia
  • odporúčame investovať do sporenia detí takú sumu, ktorá nezaťaží rodinný rozpočet ani v prípade poklesu príjmov
  • vhodná je kombinácia aj viacerých produktov, ktorých účel a výkonnosť sa budú vzájomne dopĺňať
  • pri výbere sporiaceho produktu treba zohľadniť jeho splatnosť, poplatky, flexibilitu, ale aj možnosti mimoriadnych vkladov alebo naopak predaja pre prípad potreby

Najvyužívanejšie druhy sporiacich produktov

K často využívaným hlavne v minulosti patrili bankové produkty, ktoré bolo možné zriadiť na pobočkách komerčných bánk. Patria k produktom, ktoré veľa nestoja, ale zároveň ani nedávajú možnosti vysokých výnosov.

Detská vkladná knižka

Ide o cenný papier, ktorý bol vydávaný v papierovej podobe. Tento produkt ako jediný bolo možné zriadiť priamo na meno dieťaťa. V minulosti boli detské vkladné knižky výhodne úročené a vzhľadom k tomu, že mali dlhodobý charakter, banky ešte pripisovali na účty vkladov aj rôzne bonusy. V dnešnej dobe s príchodom moderného bankovníctva už banky tento produkt neponúkajú. Okrem toho, že úrokové sadzby by boli na nich takmer nulové, správa a evidencia vkladnej knižky ako cenného papiera bola nákladná.

Sporiaci účet

Iná situácia je dnes už na poli sporiacich účtov. Napriek tomu, že na sporiacich účtoch dnes sú tiež veľmi nízke úrokové sadzby, väčšinou až nulové, je to jedna z foriem ukladania peňazí bokom. Niektoré banky síce ponúkajú sporiace účty aj s vyššou úrokovou sadzbou, ale na dlhodobé sporenie pre deti určite nie sú celkom vhodné. Môžu ale slúžiť ako doplnok k inému typu sporenia pre deti. Tu musíme podotknúť, že sporiaci účet nie je možné uzavrieť na meno dieťaťa.

Termínovaný vklad

Termínované vklady tiež patria k spôsobu sporenia, patria ale ku krátkodobým produktom zhodnotenia peňazí. No a vzhľadom k tomu, že žijeme dobu nízkych úrokov, ani na termínovanom účte nie je možné získať vysoké výnosy. Ako uloženie peňazí mimo rozpočtu na pár rokov poslúžiť môžu, tiež dnes ale nepatria k odporúčaným formám zhodnotenia peňazí či už pre seba ale deti.

Detské produkty stavebných sporiteľní

Pre deti je možné sporiť aj v stavebných sporiteľniach. Tu je už možné zriadiť účet stavebného sporenia aj priamo na dieťa. Zmluva stavebného sporenia môže trvať od narodenia napríklad až do dovŕšenia dospelosti a sporitelia majú možnosť získať po celú dobu rôzne výhody. Detské zmluvy stavebného sporenia sú napríklad oslobodené od poplatkov za vedenie účtu, sú úročené vyššou úrokovou sadzbou ako napr. sporiace účty a ešte stále je možné získať štátnu prémiu, aj keď už oveľa nižšiu, ako to bolo v minulosti. Stavebné sporenie môže byť výhodným produktom pri zaobstaraní vlastného štartovacieho bývania pre mladých ľudí.

Poistné produkty pre deti

Koncom minulého storočia bolo takmer pravidlom, že už v pôrodnici mamičky oslovovali hlavne „poisťováčky“ neraz aj z radov personálu a už malé bábätká odchádzali domov s uzatvorenou poistnou zmluvou. Po 18. narodeninách sa všetci tešili, že dostali peniaze z „poistky“. V tej dobe boli tieto produkty dosť chudobné a väčšinou sa plnili len detské úrazy. Dnes sú už poistné produkty pre deti vyšperkované rôznymi pripoisteniami, ktoré sú ale často pre samotné deti bezvýznamné. Možno nie je na škodu dieťa poistiť na riziko úrazu, predovšetkým ak je napríklad športovo aktívne. Poistenie dieťaťa ale nemôžeme zaradiť k výnosným produktom z hľadiska investovania, ktorý by mu z dlhodobého hľadiska zarábal peniaze. A už určite nie s investičnou zložkou, pretože investičné životné poistenie sa ukazuje ako nie najvýhodnejšia forma sporenia.

Investičné produkty ako ideálna forma zabezpečenia detí

Investovanie do fondov sa v posledných rokoch javí ako jedna z najvýnosnejších foriem zhodnotenia peňazí. Je možné investovať jednorázovo, ale z dlhodobého hľadiska je oveľa výhodnejšie investovať peniaze postupne, napríklad mesačnými vkladmi. Pri tejto forme sporenia pre deti vzniká veľká pravdepodobnosť zaujímavého zisku. Ak rodič bude investovať do svojho dieťaťa napríklad 50 eur mesačne po dobu 20 rokov, na konci tohto obdobia môže byť hodnota investičného produktu aj niekoľkonásobne vyššia ako bola suma samotných vkladov. Investovať sa určite oplatí aj keď po menších čiastkach, ale hlavne pravidelne. Sporiť v rámci investičných produktov je dnes možné do podielových fondov alebo to tzv. ETF. Podielové fondy sú hlavne akciové fondy, ktoré nie sú obchodované na burze, ETF sú spravidla indexové fondy, ktoré sú zároveň obchodovateľné na burze a sú tak výnosnejšie, likvidnejšie a sčasti aj bezpečnejšie ako podielové fondy.

Sporenie a investícia do zlata

Za sporenie alebo investovanie aj pre naše deti môžeme považovať aj nákup zlata, ktoré im neskôr odovzdáme. V rámci portfólia produktov našej spoločnosti sme sa nedávno „obohatili“ aj o ponuku investovania do neho, pretože aj investícia do zlata môže zabezpečiť finančnú budúcnosť detí. Zlato nie je len jednorazový nákup x-gramov alebo uncí zlatých tehličiek, ale aj možnosť sporenia naň, čiže jeho postupného nákupu. Keďže cena zlata odzrkadľuje hodnotu peňazí a stav ekonomiky celého sveta, je veľmi dobrým zabezpečením nášho majetku a ochranou peňazí. Sporenie do zlata pre deti je určite zaujímavou možnosťou, ako im do budúcnosti odovzdať hodnoty. Či už vo forme zlatých odliatkov alebo aj rovno šperkov.

Zhrnutie

Z nášho stručného prehľadu produktov, ktoré sú vhodné na zabezpečenie detí je zrejmé, že je ich dosť, ale dôležité je vybrať si ten pravý, prípadne vhodnú kombináciu aj viacerých z nich. Vždy ale platí základné pravidlo: bez ohľadu na výšku investície, čím skôr svojim deťom začnete sporiť, tým viac im môžu peniaze zarobiť. Našťastie aj napriek nízkym úrokom existuje veľa možností, ako nasporiť svojim deťom a na štart do života ich zabezpečiť veľmi zaujímavými a výnosnými spôsobmi.

a naše odporúčania

Ak máte deti alebo dokonca už aj vnúčatá a uvažujete nad tým, ako im nasporiť na štúdium, svadbu alebo aj bývanie, prípadne im len poskytnúť finančnú hotovosť na vstup do života dospelých, budeme radi, ak sa obrátite na nás. Profesionáli z oddelenia našich finančných služieb vám ochotne poradia a poskytnú odborné informácie a zároveň aj pomôžu s realizáciou akéhokoľvek produktu, ktorý bude pre vašich potomkov najvhodnejší. Dohodnite si bezplatnú konzultáciu, sľubujeme vám, že odídete spokojní a s pocitom, že vaše deti dostanú od vás aj po finančnej stránke to najlepšie.