fbpx

Rozchod partnerov: rozdelenie spoločnej hypotéky

Veľa mladých ľudí v dnešnej dobe žije tzv. „nadivoko“. Či sa to niekomu páči alebo nie je to fakt. V prvom kroku si väčšinou mladí ľudia riešia bývanie podnájmom. Ak sa rozhodnú posunúť svoje spolunažívanie na tzv. vyšší level, začínajú hľadať riešenie ako sa dopracovať k vysnívanému vlastnému bývaniu.

Je to však možné? Nie je to komplikované? Ak to je možné, koľko ma to bude stáť? Budem to zvládať? To sú základne otázky, ktoré ich najviac zamestnávajú.

Samozrejme, že to je možné a nie je to vôbec komplikované. Banky posudzujú takýchto klientov ako druha a družku (s malými rozdielmi ako manželov) a nie je problém poskytnúť im hypotéku, samozrejme, ak splnia podmienky banky.

Nastáva krásne obdobie sťahovania, maľovania, zariaďovania a užívania si vlastného bytu alebo rodinného domu.

Ako sa hovorí, po hodoch prichádzajú bolesti brucha. Takáto situácia je pomerne častá a môže vyústiť do rozchodu partnerov. A tým pádom sa rieši otázka čo s nehnuteľnosťou a v neposlednom rade, čo s úverom? Sú viaceré možnosti ako túto nepríjemnú situáciu vyriešiť. Predaj nehnuteľnosti, vyplatenie bývalého partnera …

Mám konkrétnu skúsenosť s touto situáciou.

V mojom prípade bol stav rozchodu ideálny, pretože si bývalí partneri vychádzali max. v ústrety a nerobili si žiadne problémy.

Po konzultáciách v bankách sme spoločne prišli na tri možnosti ako vyriešiť túto situáciu:

1, vypustenie dlžníka na existujúcom úvere (spracovanie je podobné ako nová hypotéka)

2,výmena dlžníka (spracovanie podobne ako vypustenie dlžníka)

3, prefinancovanie úveru iba jedným z partnerov (prefinancovaním úveru sa dá aj dobre ušetriť, keďže úverová zmluva bude nová, t. z., že podmienky budú nové a v súčasnosti s veľmi nízkymi úrokovými sadzbami).

Nedávno som riešil podobnú dilemu, čo s takýmto klientom. Mali sme schválené vypustenie dlžníka a aj refinančný úver v inej banke. Prešli sme si schválené možnosti a klient sa  rozhodol pre nový úver, kde napokon ušetril mesačne až 50 EUR na splátke a poplatok za predčasné splatenie úveru v pôvodnej banke mu dodatočne uhradila nová banka (poplatok je max. 1,00% zo zostatku úveru, čo bolo v jeho prípade viac ako 1500 EUR).

Klient si so svojou bývalou partnerkou spísali kúpnu zmluvu, ktorú odniesli na kataster a už je pár mesiacov jediným „majiteľom úveru“, ale najmä nehnuteľnosti.

Ako vidíte, veľmi veľa veci sa dá v bankách vyriešiť, len je potrebná komunikácia a človek, ktorý vám s tým pomôže, či už na pobočke priamo alebo finančný poradca, ktorý ma väčší prehľad, keďže spolupracuje s viacerými bankami súčasne.

Ak mate podobný problém, neváhajte ma kontaktovať. Rád vám s tým pomôžem.

Mgr. Ladislav Kuruc
hypotekárny špecialista
Kontaktujte ma