fbpx

Hypotéka a strata zamestnania: Ako klienti neprišli o strechu nad hlavou

V rámci našej praxe a bohatých skúseností s rôznymi situáciami, ktoré naši klienti prežívajú je nutné skonštatovať, že každý úverový prípad je jedinečný a neopakovateľný. Veľmi často stretávame so zložitými prípadmi, pri riešení ktorých musíme zapojiť svoje skúsenosti, vedomosti, ale neraz aj dôvtip a fantáziu, aby sme vedeli klientom v náročných situáciách čo najlepšie poradiť a pomôcť im. Samozrejme ale, že so zachovaním ich dôstojnosti, pravidiel etiky a podmienok bánk, pretože serióznosť je jednou z našich základných hodnôt, ktoré ctíme. A v dnešnom článku sa s vami radi podelíme o ďalší z takýchto príbehov:

Strata zamestnania – neočakávaný problém

Stretla som sa so zúfalou klientkou, ktorá už nevedela, ako ďalej. S manželom žili výborným manželským životom, vychovali dvoch synov, ktorí sú dnes už dospelí a sebestační. Keďže život prináša so sebou zmeny a neraz aj nepríjemné, manžel klientky prišiel po 25 rokoch zamestnania o dobre platenú prácu vo finančnom sektore. Keďže tento pár patrí k zrelým päťdesiatnikom, nebolo pre neho ľahké nájsť si novú a rovnakú výbornú prácu. Po dlhom zvažovaní sa manžel nakoniec rozhodol, že sa pustí do podnikania. Rovnako ako jeho manželka, ktorá úspešne podniká v oblasti architektúry.

checklist zdarma: Ako získať hypotéku na bývanie pre podnikateľov

  • Informuje vás o všetkých dôležitých dokumentoch, ktoré od vás môže banka pri žiadosti o hypotéku dopytovať..
  • Získajte prehľad o tom, ako banka vypočíta váš mesačný príjem.

Ak vaše príjmy plynú z podnikania, môžete sa stretnúť s viacerými obmedzeniami. Na otázky, komu banky neposkytnú úver alebo kedy úver neschvália, nájdete odpovede v checkliste.

Pozrite si checklist zdarma

Komplikácie pri splácaní hypotéky a iných úverov

Situácia manželov sa ale nevyvíjala podľa ich očakávaní. Keďže už pred rokmi si kúpili byt na hypotéku, stále im ostávalo menej peňazí na jej splácanie ako aj na bežné výdavky. Tak sa im postupne začali nabaľovať ďalšie spotrebné úvery, kreditné karty, do toho bolo potrebné nové auto na leasing. Odrazu ale naša klientka zistila, že všetky splátky, nájomné i chod celej domácnosti ťahá sama zo svojich príjmov. Manžel sa jej bál povedať, že sa mu nedarí zarábať dostatok peňazí a že nestíha splácať ich spoločné záväzky. Tak sa stalo, že niektoré spoločné záväzky manželov neboli načas splácané a bolo to zjavné aj v ich úverových registroch.

Klientka odrazu nevedela, čo má robiť

Manželia nový úver na konsolidáciu svojich záväzkov kvôli negatívnym záznamom v úverovom registri už dostať nemohli. Začali sa tak točiť v špirále, ktorá mohla skončiť v bode dražby ich bytu. Našťastie v spoločnej domácnosti s nimi ešte býval ich slobodný syn, ktorý sa zároveň podieľal na chode firmy klientky. Vedel o finančných problémoch svojich rodičov a rozhodol sa im pomôcť. Našťastie ešte pred časom predvídavá matka prepísala svoju úspešnú firmu na svojho syna, takže bol jediným, kto mohol rodičom pomôcť. Zároveň sa stal zamestnancom vo svojej firme s dobrým príjmom.

Vyriešenie problému – nová hypotéka a úspora 940 eur mesačne

Situácia manželov bola veľmi náročná. Okrem toho, že na niektorých úveroch svietili v úverovom registri negatívne záznamy, mesačne musela naša klienta splácať na splátkach úverov 1.350 eur. Bolo to veľmi veľa vzhľadom k tomu, že musela takpovediac živiť aj svojho manžela a preplácať vysoké sumy na úrokoch toľkých úverov. Rodina sa napokon dohodla, že rodičia predajú svoj byt synovi, stane sa vlastníkom ich bytu, ale záväzky budú splácať oni. Dohodli sa na solídnej kúpnej cene vo výške 120.000 eur, pričom ich syn požiadal o hypotéku na kúpu rodičovského bytu. Keďže mladý pán bol výborným klientom, schválenie hypotéky so splatnosťou 30 rokov a splátkou vo výške 410 eur bolo jednoduché. Z kúpnej ceny rodičia vyplatili nevýhodné úvery, získali oveľa nižšiu splátku jednej hypotéky, ktorú splácajú za syna a šťastná matka urobí všetko pre to, aby synov záväzok bol splatený čo najskôr.

Vieme, je tu priestor na niekoľko polemík

Čo ak si syn bude chcieť zobrať po čase vlastnú hypotéku? Nebude jeho úverové zaťaženie v budúcnosti prekážať jeho prípadnej partnerke? Čo ak jeho rodičia prestanú úver splácať a jeho dostanú do problémov kvôli nesplácaniu hypotéky? Život je ale okrem nepríjemných životných udalostí plný aj pozitívnych momentov. Aj napriek problémom spomínaná rodina pôsobila silným dojmom a medzi jej členmi panujú zdravé rodinné putá. Život je aj o tom, že ľudia si majú navzájom pomáhať. Raz pomáhajú rodičia deťom, inokedy deti rodičom. A okrem toho, tak ako plynie čas, situácie sa vyvíjajú rôznymi smermi a prinášajú stále nové okolnosti.

Zhrnutie a naše odporúčania

Pre týchto klientov bolo aj napriek netradičnému prístupu spomínané riešenie ich finančnej situácie najmenej bolestivé. Pretože ak by svoje dlhy nechali prehlbovať ďalej, za nejaký čas ozaj mohli prísť všetci o strechu nad hlavou. Prostredníctvom našich skúseností a služieb, ktoré sme im zabezpečili, dostali opäť možnosť začať odznova a trochu inak. Ak sa aj vy nachádzate v komplikovanej situácií, radi vám pomôžeme. Hypotekárni špecialisti pracujúci v našej spoločnosti sú tu preto, aby uplatnením svojich vedomostí, skúseností, ľudského prístupu a pochopenia vyriešili aj ťažké životné situácie. Neodkladajte riešenie svojich problémov a dohodnite si stretnutie s našimi kolegami už dnes.