Hypotéka a strata zamestnania: Ako klienti neprišli o strechu nad hlavou

V rámci našej praxe a bohatých skúseností s rôznymi situáciami, ktoré naši klienti prežívajú, musím skonštatovať, že každý úverový prípad je jedinečný a neopakovateľný. V dnešnom článku sa s Vami rada podelím o ďalší z takýchto príbehov:

Strata zamestnania – neočakávaný problém

Stretla som sa so zúfalou klientkou, ktorá už nevedela, ako ďalej. S manželom žili výborným manželským životom, vychovali dvoch synov, ktorí sú dnes už dospelí a sebestační. Keďže život prináša so sebou zmeny a neraz aj nepríjemné, manžel klientky prišiel po 25 rokoch zamestnania o dobre platenú prácu vo finančnom sektore. Keďže tento pár patrí k zrelým päťdesiatnikom, nebolo pre neho ľahké  nájsť si novú a rovnakú výbornú prácu. Tak sa manžel rozhodol, že sa pustí do podnikania. Rovnako ako jeho manželka, ktorá úspešne podniká v oblasti architektúry.

Situácia manželov sa ale nevyvíjala podľa ich očakávaní. Keďže už pred rokmi si kúpili byt na hypotéku, stále im ostávalo menej peňazí na jej splácanie ako aj na bežné výdavky. Tak sa im postupne začali nabaľovať ďalšie spotrebné úvery, kreditné karty, do toho bolo potrebné nové auto na leasing. Odrazu ale moja klientka zistila, že všetky splátky, nájomné i chod celej domácnosti ťahá sama zo svojich príjmov. Manžel sa jej bál povedať, že sa mu nedarí zarábať peniaze a že nestíha splácať ich spoločné záväzky. Tak sa stalo, že niektoré spoločné záväzky manželov neboli načas splácané a bolo to zjavné aj v ich úverových registroch.

Naša klientka odrazu nevedela, čo má robiť.

Manželia nový úver na konsolidáciu svojich záväzkov dostať kvôli negatívnym záznamom v úverovom registri už nemohli, tak sa začali točiť v špirále, ktorá mohla skončiť v bode dražby ich bytu. V spoločnej domácnosti s nimi ešte býval ich slobodný syn, ktorý sa tiež podieľal na chode firmy klientky. Vedel o finančných problémoch svojich rodičov a rozhodol sa im pomôcť. Našťastie ešte pred časom predvídavá matka prepísala svoju úspešnú firmu na svojho syna, takže bol jediným, kto mohol rodičom pomôcť. Zároveň sa stal zamestnancom vo svojej firme s dobrým príjmom. Rodina sa dohodla, že rodičia predajú svoj byt synovi, stane sa vlastníkom ich bytu, ale záväzky budú splácať oni. Dohodli sa na solídnej kúpnej cene, pričom ich syn požiadal o hypotéku na kúpu rodičovského bytu. Keďže mladý pán bol výborným klientom, schválenie hypotéky bolo jednoduché. Z kúpnej ceny rodičia vyplatili nevýhodné úvery, získali oveľa nižšiu splátku jednej hypotéky, ktorú splácajú za syna a šťastná matka urobí všetko pre to, aby synov záväzok bol splatený čo najskôr.

Iste, je tu priestor na mnoho polemík:

Čo ak si syn bude chcieť zobrať po čase vlastnú hypotéku? Nebude jeho úverové zaťaženie v budúcnosti prekážať jeho prípadnej partnerke? Čo ak jeho rodičia prestanú úver splácať a jeho dostanú do problémov kvôli nesplácaniu hypotéky? Život je okrem nepríjemných životných udalostí plný aj pozitívnych momentov. Aj napriek problémom spomínaná rodina pôsobila silným dojmom a medzi jej členmi panujú zdravé rodinné putá. Život je aj o tom, že ľudia si majú navzájom pomáhať. Raz pomáhajú rodičia deťom, inokedy deti rodičom. A okrem toho, tak ako plynie čas, situácie sa vyvíjajú a prinášajú stále nové okolnosti.

Pre mojich klientov bolo práve spomínané riešenie ich finančnej situácie najmenej bolestné.

Pretože ak by svoje dlhy nechali prehlbovať ďalej, za nejaký čas ozaj mohli prísť všetci o strechu nad hlavou. S pomocou našich skúseností a služieb, ktoré som im zabezpečila, dostali opäť možnosť začať odznova a trochu inak. Ak sa aj Vy nachádzate v komplikovanej situácií, radi Vám pomôžeme. Hypotekárni špecialisti pracujúci v našej spoločnosti sú tu preto, aby uplatnením svojich vedomostí, skúseností, ľudského prístupu a pochopenia vyriešili aj ťažké životné situácie. Neodkladajte riešenie svojich problémov a dohodnite si stretnutie s našimi kolegami už dnes.

  • Najnovšie články na blogu
  • e-book: 10 najdrahších chýb

    Získajte zdarma prehľad tých najdrahších chýb, ktoré môžete urobiť, keď budete vybavovať hypotéku a tipy ako sa im vyhnete.

    e-book 10 najdrahších chýb pri vybavovaní hypotéky