fbpx

Pozor na nepoctivé praktiky

Niekedy sa nás obracajú klienti, ktorí sú doslova naštvaní. Je to tým, že sa stretli s niektorými z nepoctivých praktík v hypotekárnej branži. Tieto nepoctivé praktiky niektoré firmy a ich sprostredkovatelia uplatňujú, čo ale pre laika žiaľ nie je jednoduché dopredu odhaliť. Chceli by sme sa s Vami o tieto príbehy a skúsenosti podeliť, aby ste v nich mali lepší prehľad:

Lákanie klienta na veľmi nízke úroky:

Náhodne stretnete sprostredkovateľa, ktorý Vám bude sľubovať, že Vám vybaví v banke (možno až nápadne) veľmi nízky úrok, keď žiadosť o hypotéku podáte do banky práve s ním. Údajne to ,,má takto dohodnuté v bankách“. Čas plynie, Vy potrebujete stihnúť konkrétne termíny s ohľadom na kúpu nehnuteľnosti a čo sa nestane? Po schválení hypotéky dostanete od banky iný a samozrejme, oveľa vyšší úrok než Vám sprostredkovateľ na začiatku sľuboval. ,,To je ale nepríjemné, to sa mi ešte nestalo“, povie Vám sprostredkovateľ. Ale Vy ste už vložili energiu do celého vybavovania, termíny utekajú a Vy si poviete, že to nie je zase tak zlé. A celé to absolvovať odznova? To už nechcete a pokračujete ďalej. A práve na tom je táto praktika založená. Jedná sa o úmyselný podvod na klienta s cieľom pripútať  si ho k sebe. Túto praktiku zvyčajne uplatňujú niektoré firmy a ich sprostredkovatelia, ktorí sa zaoberajú ,,kompletne všetkými finančnými produktmi“.

Prehadzovanie hypotéky z banky do banky:

Niektoré firmy a ich sprostredkovatelia sa živia hlavne tým, že stále prefinancovávajú  hypotéky svojich klientov  po čase do inej banky, aby za to zakaždým mohli mať zaplatené. A takto to s klientom robia stále dokola – my tieto praktiky nazývame úverovou turistikou. Aj tieto nenásytné firmy sa väčšinou zaoberajú ,,kompletne všetkými finančnými produktmi“ a majú prepracované predajné a prezentačné techniky, vďaka ktorým sa Vám bude zdať, že keď meníte banku, robíte dobre. Ale nie je to tak. Toto jednanie Vás poškodzuje, žiaľ často o tom ako klient ani neviete. Netvrdíme, že prefinancovanie hypotéky je principiálne zlá vec, ale ide o výhodnosť tejto transakcie pre klienta a tiež o frekvenciu prechodov medzi bankami. Ak chcete pokojne spávať aj s hypotékou, vybavte ju so špecialistom zameraným len na hypotéky, ktorý bude pozerať skôr na ekonomickú výhodnosť zmeny Vašej banky než na vlastný zisk. Aj takto to na trhu žiaľ, chodí…..

Neprofesionalita makléra:

Náhodne stretnete sympatického makléra alebo šarmantnú mladú sprostredkovateľku, ktorá Vám „vybaví“ najlepšie podmienky na Vašej hypotéke. Horko – ťažko sa dopracujete k úspešnému koncu a ste radi, že to máte za sebou. Po nejakom čase ale potrebujete informácie o Vašej hypotéke, potrebujete poradiť, lebo plánujete na hypotéke zmenu. Na telefónnom čísle sprostredkovateľa, s ktorým ste úver riešili, je ale stále odkazovač a na maily neodpovedá. Proste záhadne zmizne a s hypotékami už nepracuje. A Vám neostáva nič iné, len ísť na najbližšiu pobočku Vašej banky a čakať, kým sa novonastúpený hypotekárny špecialista vráti z mesačného školenia. U nás sa tejto situácie nemusíte obávať. Pracujú s nami väčšinou dlhoroční kolegovia, ktorí Vás nenechajú v štichu ani v budúcnosti. A ak by sa náhodou aj rozhodli zmeniť povolanie, máme zabezpečený firemný klientsky servis, na ktorý sa môžete kedykoľvek obrátiť.

Nepružnosť alebo neschopnosť pri riešení problémov:

Stretnete odborníka na hypotéky, ktorý Vám hneď na prvom stretnutí povie, čo všetko treba k žiadosti o hypotéku podať do banky. Vy už máte vyhliadnutý byt a rýchlo v ňom chcete bývať. Dáte si znalcovi vypracovať znalecký posudok, za ktorý zaplatíte rádovo stovky eur. V realitnej kancelárií zaplatíte rezervačný poplatok, ktorý je v 90% už nevratný. Všetky podklady sú v banke na schvaľovaní a Vy spokojne čakáte. Ale smola! Váš úver bol zamietnutý. Môže byť na to viac dôvodov – Vaše nízke príjmy, omeškané splátky, nevyhovujúca nehnuteľnosť alebo iné dôvody. Váš sprostredkovateľ ale nemá pre Vás žiadny „plán B“. Dostávate sa do patovej situácie, kedy neviete, čo bude ďalej. A ste o niekoľko tisíc eur ľahší a v strese. S nami sa nemusíte týchto stresov obávať. Naši odborníci sú vždy pripravení a vedia pohotovo reagovať na prípadné problémy. A nedovolia, aby ste mali už pred schválením úveru výdavky, ktoré môžu odísť „do stratena“.

Nepoctivosť pri hľadaní a výbere riešenia:

Stretli ste sa so sprostredkovateľom, ktorý Vám odporučil ,,najlepšiu hypotéku v najlepšej banke“. Ale po jej vyčerpaní dodatočne zistíte, že kamarát si vybavil podobnú hypotéku ako Vy v inej banke a za lepších podmienok. Nemusí napríklad platiť vysoký poplatok za vedenie účtu, alebo nemusí spĺňať x podmienok k získaniu dobrého úroku. Ako sa toto mohlo stať? Sprostredkovateľ Vám poradil riešenie v banke, v ktorej za sprostredkovanie dostal najvyššiu províziu. Banky totiž platia za sprostredkovanie provízie v rôznej výške. Naši špecialisti majú inú prioritu – ste ňou Vy a Vaša spokojnosť. Odporučia Vám hypotéku v tej banke, ktorá bude vhodná pre Vás. My vieme, že keď budete s našimi službami spokojní, dáte telefónne číslo na nášho hypotekárneho špecialistu aj ďalším ľuďom a odporučíte nás. A nebudeme mať len jedného (nespokojného) klienta, ale viac a viac spokojných klientov. Nepozeráme sa na vzťah s klientom krátkozrako, ale orientujeme sa na budúcnosť.