fbpx

Na čo si dať pozor pri hľadaní hypotéky

Niekedy sa nás obracajú ľudia, ktorí sú naštvaní a vystresovaní z priebehu riešenia svojej hypotéky. Je to preto, že sa ocitli v nepríjemnej situácií alebo sa stretli s neprofesionálnym alebo nepoctivým sprostredkovateľom. Žiaľ pre laika to nie je jednoduché dopredu odhaliť. Chceli by sme sa s Vami o ich skúsenosti podeliť, aby ste získali lepší prehľad:

Zavádzanie klienta alebo neodbornosť:

Obeháte si banky sami a nakoniec sa aj rozhodnete pre niektorú z nich. Od bankového pracovníka ale dostanete nesprávne informácie, prípadne Vám mnoho informácií vopred nepovie. Niekedy aj na rôznych pobočkách rovnakej banky Vám tvrdia niečo iné, to sa bežne stáva. A pri podpise úveru sa dozviete, že na získanie schválenej úrokovej sadzby alebo aby Vám bol vôbec úver poskytnutý, musíte mať napríklad vedený drahý osobný účet, alebo že vopred musíte zaplatiť poplatok za poskytnutie úveru, prípadne musíte splniť množstvo ďalších podmienok. Termíny súvisiace s nehnuteľnosťou sa blížia a Vy sa dostávate do stresu. Treba sa teda pýtať na všetky podmienky danej úrokovej sadzby a poskytnutia úveru.

Zneužívanie situácie klienta:

Na trhu sa žiaľ vyskytujú aj ,,odborníci“ na vybavenie úverov, ktorí od Vás budú za vybavenie úveru alebo hypotéky pýtať peniaze. Sú za to síce zaplatení bankou, ale majú ešte tú drzosť si od Vás ako klienta nechať tiež ešte zaplatiť. Čím komplikovanejšia je Vaša situácia, tým viac k tomu môžete byť naklonení. Chceme ale, aby ste vedeli, že existujú poctivé firmy, v ktorých sa s takýmto jednaním nestretnete.

Nekompetentnosť sprostredkovateľa:

Stretnete sa so sprostredkovateľom, ktorý Vám bude sľubovať, že Vám hypotéku na 100% vybaví bez toho, aby zistil, aké sú Vaše skutočné príjmy, výdavky, aké máte splátky a na aký účel budete chcieť hypotéku. Seriózny odborník sa zaujíma o Vašu bonitu a situáciu, Vaše plány a zámery, vypracuje s Vami podrobnú analýzu týkajúcu sa všetkých aspektov Vašej bonity a zámeru. Odborník na hypotéky vie, na aké úskalia a problémy môžete naraziť a vopred Vás o nich informuje.

Zbytočné a drahé poistenie:

Stretnete sprostredkovateľa na hypotéky, ktorý Vám už na prvom stretnutí bude tvrdiť, že bez dostatočne vysokého poistenia hypotéku nedostanete. Uzavrie Vám poistenie, prípadne aj pre celú Vašu rodinu a potom sa Vám bude sotva ozývať. Vybavenie hypotéky, za účelom ktorého ste sa s ním stretli, je v nedohľadne. Zrejme ste natrafili na sprostredkovateľa, ktorý chcel zarobiť rýchle peniaze sprostredkovaním poistenia, ale o hypotékach skoro nič nevie. Sú žiaľ na trhu aj takíto ,,odborníci“. Pozor na nich, ak ich stretnete, môžete mať problém. Žiadna banka nemá v základných podmienkach nutnosť uzavretia životného poistenia. Rizikové životné poistenie je dobrá vec, ale ako Vaša ochrana na dobrovoľnej báze. Ak máte záujem o hypotéku, riešte ju v prvom rade. Len ak ste spokojný s vybavením hypotéky, s daným sprostredkovateľom riešte následne životné poistenie.

Zbytočné naťahovanie procesu vybavovania:

Stretnete sprostredkovateľa na vybavenie hypotéky, ktorý Vám urobí výborné ponuky. Vyberiete si banku a spíšete žiadosť o úver. Proces schvaľovania sa začne. Váš sprostredkovateľ si ale nezistil všetky podklady, ktoré budete potrebovať a každý druhý deň Vám zavolá, že do banky ešte treba ďalšie potvrdenie alebo dokument. Vy tak chodíte na stretnutia s ním ako „na klavír“. Schválenie hypotéky ale takto bude trvať mesiace. Podklady k čerpaniu budete tiež naháňať po jednom. Dávajte pozor, ak Vám sprostredkovateľ nedá vopred kompletný zoznam podkladov.

Tlačenie klienta do ,,najlepšej“ banky:

Stretnete sprostredkovateľa, je zhovorčivý a tvári sa, že s jeho službami budete nadmieru spokojní. Samozrejme, nikdy neviete, koho stretnete a prvý dojem môže byť klamlivý. Ale toto neovplyvníme. Vypracuje s Vami analýzu a na ďalšom stretnutí Vám rovno oznámi banku, do ktorej Vám úver sprostredkuje. Nemáte v tomto prípade na výber, ale keďže je vyškolený na tento spôsob prezentácie ,,najvýhodnejšieho“ riešenia, a navyše si získal Vašu dôveru, zveríte sa mu do rúk. Úver podá do banky, ale žiaľ, schválenie nedopadne dobre. Táto konkrétna banka Vám neschválila potrebnú výšku úveru. Čo ďalej? Trochu ste si na stránkach bánk medzitým zisťovali, či bolo Vaše rozhodnutie správne a odrazu máte pocit, že z Vašej hypotéky a nového bývania nebude nič. S niektorým typom sprostredkovateľov sa to môže stať. Spolupracujú totiž len 2-3 bankami a náhodou ani v jednej z nich nie ste práve Vy riešiteľní. Dávajte teda pozor, ak nedostanete vopred na výber z dostatočne veľkého počtu bánk a riešenie s Vami nebude konzultované.

S nami teda toto nezažijete 🙂

Ušetrite 2 891 Eur a 70 hodín svojho času pri vybavovaní hypotéky