fbpx

Hypotekárne kalkulačky a ich dôveryhodnosť

Internet je plný informácií, nájdeme na ňom všetko, na čo si len spomenieme. Takže nie je problémom nájsť informácie aj o úveroch, hypotékach, spôsoboch financovania bývania vrátane možností prepočtov splátok. Na webstránke každej banky, nebankovej spoločnosti alebo mnohých sprostredkovateľských spoločností, neraz aj na iných typoch webov, je možné vypočítať si splátku hypotéky v úverovej kalkulačke. Do akej miery sú ale tieto kalkulačky dôveryhodné a smerodajné, aby bolo možné ich použiť v rámci uskutočnenia závažných rozhodnutí?

Čo je hypotekárna kalkulačka

Pre každého hypotekárna kalkulačka znamená niečo iné. Laikovi, ktorý nemá s úvermi žiadne skúsenosti, postačí jej základný model, ktorý obsahuje primárne parametre ako výška úveru, doba splatnosti a úroková sadzba. Do kvalitnej hypotekárnej kalkulačky by ale mali vstupovať aj ďalšie údaje, akými sú vek klienta, záväzky, účel financovania, fixácia, zakladaná nehnuteľnosť a jej hodnota prípadne lokality, poplatky apod. V opačnom prípade nie je možné použitím len základnej kalkulačky nájsť to najvýhodnejšie riešenie financovania bývania.

Kde možno hypotekárne kalkulačky nájsť

Okrem spomínaných webov bánk a maklérskych spoločností je možné kalkulačky nájsť aj na internetových stránkach splátkových a leasingových spoločností, na rôznych finančných portáloch alebo weboch jednotlivých hypotekárnych špecialistov. Ak by sme mali porovnať kvalitu kalkulačiek, nie je to možné, pretože sú veľmi jednoduché a nedávajú návštevníkovi webstránky žiadne informácie, ktoré by mu mohli byť akokoľvek nápomocné. Po detailnejšom prehľade sa zdá, že najviac sa realite približujú kalkulačky na prepočet leasingov niektorých finančných domov.

e-book zdarma: Ako čo najlepšie zvládnuť hypotéku

  • Čo si premyslieť ešte predtým, než požiadate o hypotéku?
  • Ako o ňu požiadať a ako si postrážiť, aby boli podmienky banky výhodné?
  • Pri riešení hypotéky môžete naraziť na úskalia a neočakávané situácie. Ukážeme vám, ako ich jednoducho prekonáte.
  • Máme pre vás 7 tipov priamo od hypotekárneho centra

Venujte hypotéke dostatok času ešte pred podaním žiadosti do banky. Položte si dôležité otázky - vďaka e-booku si na ne dokážete odpovedať.

Pozrite si e-book zdarma

Funkcie hypotekárnych kalkulačiek na internete

Ak úverové kalkulačky, ktoré môžeme nájsť na internete, nemajú reálnu využiteľnú hodnotu, na čo vlastne slúžia? Väčšinou majú dvojaké využitie: buď sú len marketingovým nástrojom alebo sú určené na orientačný výpočet splátky hypotéky, spotrebného úveru alebo splátky leasingu. Mnohé webstránky finančných maklérov majú umiestnené kalkulačky, do ktorých návštevníci webu musia vložiť rôzne údaje, k výsledku sa ale nedopátrajú a ak oň stoja, musia vyplniť kontaktný formulár. Druhou formou je kalkulačka s výpočtom splátok, záujemca o daný úver ale stále nevie, či sa čísla z kalkulačky vzťahujú aj na jeho prípad. V oboch prípadoch je hypotekárna kalkulačka alebo kalkulačka na prepočet iného typu úveru len marketingovým prostriedkom, takže návštevník webstránky je aj tak napokon odkázaný na individuálnu konzultáciu.

Porovnávače bánk

Niektoré maklérske spoločnosti alebo finančné portály majú na svojich stránkach zase porovnávače podmienok bánk, ktoré obsahujú napríklad základné informácie o úrokových sadzbách v jednotlivých bankách, prepočty splátok, typy ponúkaných fixácií alebo poplatky. Tieto porovnávače často obsahujú zaujímavé informácie, ktoré môžu byť pre záujemcov o hypotéku užitočné, pretože im dokážu načrtnúť potrebné údaje. V nich sú ale väčšinou uvedené najnižšie úrokové sadzby hypoték, takže tiež nie je možné sa celkom na ne spoľahnúť, keďže mnoho bánk má úrokové sadzby „od“.

Aplikácie určené na výber najvýhodnejšej hypotéky

Súčasné technológie umožňujú už aj sofistikovanejšie spôsoby porovnania hypoték, ktorými sú špeciálne aplikácie na výber najlacnejšieho riešenia. Dnes takéto programy zatiaľ využívajú hlavne poisťovne na výber najvýhodnejšieho poistenia pre klientov, sú ale určené hlavne pre tých technicky zdatnejších. Neustále pribúdajú spoločnosti, ktoré sú ochotné investovať do programu, ktorý je schopný navrhnúť optimálne riešenie financovania bývania, vývoj takýchto aplikácií ale nie je jednoduchý, pretože do skutočne správneho návrhu riešenia hypotéky vstupujú desiatky údajov.

Ktorá hypotekárna kalkulačka je najlepšia?

Keď zhodnotíme jednotlivé pomôcky k prepočtom hypoték na internete, prídeme na to, že ani jedna nie je schopná dať návštevníkovi webstránky komplexné a ideálne riešenie jeho potrieb. Žiadna z nich nenahradí individuálnu konzultáciu s odborníkom, ktorý vie presne vyhodnotiť údaje, ktoré do nastavenia najlepšej hypotéky vstupujú. Azda najkvalitnejšie hypotekárne kalkulačky majú samotné banky, ale ani tie nedajú klientovi záväzné informácie o jeho splátkach a cene hypotéky. Konečné slovo má aj tak nakoniec v každej banke samotný schvaľovateľ úveru, ktorý rozhodne o tom, koľko bude ktorého žiadateľa jeho úver a za akých podmienok stáť.

Zhrnutie

Sme si vedomí, že niektoré naše konkurenčné spoločnosti sa môžu v mnohých prípadoch pochváliť pekne spracovanými kalkulačkami na prepočet splátok, v konečnom dôsledku ale nemajú žiadnu výpovednú hodnotu. Keď sme už aj v minulosti pri plánovaní našich webstránok uvažovali nad pomôckou pre našich klientov, dospeli sme k názoru, že nevieme umiestniť na našu internetovú stránku takú kalkulačku, ktorá by bola tak kvalitná, aby mohla poskytnúť návštevníkom nášho webu informácie a výstup, ktorý by bol plnohodnotný a záväzný. Nakoniec sme sa rozhodli, že o žiadnu hypotekárnu kalkulačku sa zatiaľ snažiť určite nebudeme.

a naše odporúčania

Dôkladne a detailne sme zhodnotili klady a zápory rôznych internetových kalkulačiek a porovnávačov hypoték a dospeli sme k názoru, že žiadny prostriedok ani online – pomôcka nenahradí osobné stretnutie s klientom. Sme si istí, že bez detailnej analýzy klientových potrieb, plánov a možností nie je možné sa ani zďaleka priblížiť tomu správnemu návrhu riešenia hypotéky. Určite je dobré, keď má klient aspoň približnú predstavu o splátke, ktorá ho čaká ďalších 30 rokov, našim cieľom je ale hneď od začiatku o našich klientoch vedieť čo najviac a ich požiadavky riešiť na základne detailných informácií. Ak plánujete financovať svoje bývanie alebo potrebujete získať čo najvyššiu úsporu na svojich existujúcich úveroch, zbytočne budete vypĺňať rôzne hypotekárne kalkulačky. Správne čísla sa nedozviete. Radšej si dohodnite stretnutie s niektorým z našich odborníkov a bezplatne získajte presné informácie o vašich možnostiach.