Hypotéka na kúpu nehnuteľnosti v dražbe – na čo sa pripraviť?

Žiaľ, na trhu nehnuteľností sú na predaj byty a domy, ktoré sa z rôznych dôvodov, či už pre nesplácanie hypotéky alebo exekučných konaní uvalených na ich majiteľov, ocitnú v dražbe.

Dražbou sa rozumie jedna z možností uspokojenia dlhu v prospech veriteľa, teda osoby, ktorej niečo dlhujeme. V prípade nesplácania záväzkov v tomto prípade banka, súd alebo exekútor uplatní záložné právo alebo vymáhanie dlhu a posunie nehnuteľnosť, ktorá je zaťažená dlhmi dražobnej spoločnosti.

Proces dražby upravuje zákon a právne predpisy a preto nie je jednoduché a rýchle nadobudnúť nehnuteľnosť v dražbe.

Úskalia hypotéky na kúpu bytu alebo domu v dražbe

V prípade, že nájdete a chcete kúpiť nehnuteľnosť, ktorá je v dražbe a takúto kúpu chcete financovať z hypotekárneho úveru a zároveň touto nehnuteľnosť aj ručiť, nie je to možné. Žiadna banka neakceptuje založenie hypotéky nehnuteľnosťou, ktorá je v procese dražby. Dôvodom je, že nemáte istotu, že draženú nehnuteľnosť sa podarí kúpiť práve Vám, pretože obvykle sa na samotnej dražbe zúčastňuje viac záujemcov a zároveň aj v prípade, že by ste práve Vy na dražbe uspeli, zo zákona existuje 3-mesačná lehota, v ktorej sa môže pôvodný vlastník už vydraženej nehnuteľnosti odvolať.

Hypotéka a dočasné založenie inej nehnuteľnosti

V prípade kúpy vydraženej nehnuteľnosti máte možnosť získať hypotéku jedine tak, že požiadate o úver a založíte inú nehnuteľnosť. Po uplynutí zákonnej lehoty na odvolanie sa stane takáto nehnuteľnosť voľná a máte možnosť v banke požiadať o zmenu predmetu zabezpečenia. V niektorých bankách môžete preniesť záložné právo na nehnuteľnosť získanú v dražbe už po 3 mesiacoch, v iných až po 6 mesiacoch po právoplatnej realizácií dražby a uplynutí lehoty na odvolanie. Ak banka byt alebo dom po dražbe bude akceptovať, za poplatok v banke a na katastri uvoľníte pôvodnú nehnuteľnosť a založíte novú.

Naše odporúčanie z pohľadu hypotekárneho špecialistu

Neraz sa byty alebo domy kúpené formou dražby zdajú lacnejšie ako pri štandardnej kúpe, ale buďte pri nadobúdaní nehnuteľnosti v dražbe obzvlášť opatrní. V mnohých prípadoch sú tieto nehnuteľnosti v zlom stave a ich rekonštrukcia alebo ozdravenie Vás môže vyjsť poriadne draho. Ak neviete, ako získať hypotéku na kúpu bytu alebo domu v dražbe, obráťte sa na našich hypošpecialistov, ktorí majú skúsenosti s financovaním nehnuteľností v dražbe na hypotéku.

Ušetrite 2 891 Eur a 70 hodín svojho času pri vybavovaní hypotéky

A ak Vás táto téma zaujala a chcete vedieť viac o možnostiach poskytovania hypoték, prihláste sa na odber noviniek z blogu a buďte v problematike hypoték stále v obraze.

 

  • Najnovšie články na blogu
  • e-book: 10 najdrahších chýb

    Získajte zdarma prehľad tých najdrahších chýb, ktoré môžete urobiť, keď budete vybavovať hypotéku a tipy ako sa im vyhnete.

    e-book 10 najdrahších chýb pri vybavovaní hypotéky