fbpx

Hypotéka na kúpu nehnuteľnosti v dražbe – na čo sa pripraviť?

Na trhu nehnuteľností sú na predaj aj byty a domy, ktoré sa z rôznych dôvodov, či už pre nesplácanie hypotéky alebo exekučných konaní uvalených na ich majiteľov, ocitnú v dražbe.

Dražbou sa rozumie jedna z možností uspokojenia dlhu v prospech veriteľa, teda osoby, ktorej niečo dlhujeme. V prípade nesplácania záväzkov v tomto prípade banka, súd alebo exekútor uplatní záložné právo alebo vymáhanie dlhu a posunie nehnuteľnosť, ktorá je zaťažená dlhmi, dražobnej spoločnosti. Keď dražobná spoločnosť nehnuteľnosť predá, po odpočítaní jej nákladov je zvyšná suma použitá na vyplatenie dlhov dlžníka.

Proces dražby ale nie je možné uskutočniť svojvoľne, upravuje ho zákon a rôzne právne predpisy. Preto nie je tak jednoduché  nadobudnúť nehnuteľnosť, ktorá je v dražbe.

Úskalia hypotéky na kúpu bytu alebo domu v dražbe

Ak si nájdete nehnuteľnosť, ktorá je v dražbe a takúto kúpu chcete financovať z hypotekárneho úveru a zároveň  túto nehnuteľnosť aj založiť, nie je to možné. Žiadna banka neakceptuje založenie hypotéky nehnuteľnosťou, ktorá je v procese dražby. Dôvodov je viac:

  • keďže dražby sa obvykle zúčastňuje viac záujemcov, nemáte istotu, že draženú nehnuteľnosť sa podarí kúpiť práve vám.
  • v prípade, že by ste práve vy na dražbe uspeli, zo zákona existuje 3-mesačná lehota, v ktorej sa môže pôvodný vlastník už vydraženej nehnuteľnosti odvolať.
  • nehnuteľnosť v dražbe je vždy riziková, lebo aj počas samotného procesu jej draženia, sa môžu ozvať ďalší veritelia, ktorí si budú chcieť uplatniť svoje práva voči dlžníkovi.

e-book zdarma: Ako čo najlepšie zvládnuť hypotéku

  • Čo si premyslieť ešte predtým, než požiadate o hypotéku?
  • Ako o ňu požiadať a ako si postrážiť, aby boli podmienky banky výhodné?
  • Pri riešení hypotéky môžete naraziť na úskalia a neočakávané situácie. Ukážeme vám, ako ich jednoducho prekonáte.
  • Máme pre vás 7 tipov priamo od hypotekárneho centra

Venujte hypotéke dostatok času ešte pred podaním žiadosti do banky. Položte si dôležité otázky - vďaka e-booku si na ne dokážete odpovedať.

Pozrite si e-book zdarma

Riešenie hypotéky – dočasné založenie inej nehnuteľnosti

V prípade kúpy nehnuteľnosti v dražbe máte možnosť získať hypotéku jedine tak, že požiadate o úver a založíte inú nehnuteľnosť. Ideálnym typom je bezúčelová hypotéka, kedy nie je nutné banke preukázať účel použitia požičaných peňazí. Našim klientom ale navrhujeme vybrať si takú banku, ktorá má na bezúčelových hypotékach výhodné podmienky, či už z hľadiska ceny, maximálneho LTV alebo doby splatnosti.

Možnosť založenia vydraženej nehnuteľnosti

Zásadným rizikom kúpy vydraženej nehnuteľnosti je pre nového vlastníka 3-mesačná lehota na odvolanie, kedy je možné zo strany pôvodného vlastníka ešte dražbu zvrátiť. Až po uplynutí zákonnej lehoty na odvolanie sa stane takáto nehnuteľnosť voľná a máte možnosť v banke požiadať o zmenu predmetu zabezpečenia. V niektorých bankách môžete preniesť záložné právo na nehnuteľnosť získanú v dražbe už po 3 mesiacoch, v iných až po 6 mesiacoch po právoplatnej realizácií dražby a uplynutí lehoty na odvolanie. Ak banka nehnuteľnosť po dražbe bude akceptovať, za poplatok v banke a na katastri dá súhlas na uvoľnenie ťarchy na pôvodnej nehnuteľnosti a umožní založiť nový, už „ozdravený“ byt alebo dom.

Naše odporúčanie z pohľadu hypotekárneho špecialistu

Neraz sa byty alebo domy kúpené formou dražby zdajú lacnejšie ako pri štandardnej kúpe, ale je dôležité byť pri nadobúdaní nehnuteľnosti v dražbe obzvlášť opatrní. V mnohých prípadoch sú tieto nehnuteľnosti v zlom stave a ich rekonštrukcia alebo ozdravenie vás môže vyjsť poriadne draho. Ak neviete, ako získať hypotéku na kúpu bytu alebo domu v dražbe, obráťte sa na našich hypošpecialistov, ktorí majú skúsenosti s financovaním nehnuteľností a riešením hypotéky aj za takýchto okolností.

A ak vás táto téma zaujala a chcete vedieť viac o možnostiach poskytovania hypoték, prihláste sa na odber noviniek z blogu a buďte v problematike hypoték neustále v obraze.