Ak hľadáte bývanie, máte viac možností. Môžete si kúpiť dom alebo byt, ktorých je v ponukách na rôznych portáloch s nehnuteľnosťami nespočetné množstvo. Ale čo bude pre Vás výhodnejšie? Kúpa staršieho alebo nového bytu prípadne domu? V dnešnom článku by sme sa radi venovali hlavne bytom, pretože väčšina našich klientov kupuje práve byty. Bývanie v byte je pre aktívnych ľudí pohodlnejšie, pretože jeho údržba je z časového aj finančného hľadiska jednoduchšia. A tu sa dostávame k hlavnej téme: uprednostníte kúpu staršieho bytu alebo bytu v novostavbe?
Ak sa rozhodnete pre kúpu bytu v novostavbe, určite neurobíte zlý krok. Už len z jedného dôvodu určite: budete mať novú nehnuteľnosť, ktorá má pred sebou dlhú životnosť. Na Slovensku hlavne vo väčších mestách, či u okresných alebo krajských (a samozrejme v Bratislave) stále pribúdajú novostavby. Niektoré sú vo fáze ukončenia, iné sa ešte len stavajú. Ako ale na hypotéku na kúpu bytu v novostavbe?
Väčšina bytových komplexov je zastrešená bankami, pretože aj pre staviteľov – developerov je výhodnejšie si na výstavbu takého komplexu požičať peniaze od banky. Následne počas výstavby developeri po dohode s jednou alebo aj viacerými bankami umožnia záujemcom o kúpu bytu v novostavbe financovať ju prostredníctvom hypotéky. Hypotéka, formou ktorej si budete kupovať byt v novostavbe a ktorá je už vopred nastavená v bankách, sa volá developerská hypotéka.
Developerská hypotéka má veľa výhod. V niektorých bankách dostanete za to, že žiadate developerskú hypotéku, zľavu z úrokovej sadzby. Ďalšou výhodou je jej jednoduchší proces vybavenia. K žiadosti Vám postačia okrem klasických dokladov ako sú doklady totožnosti a v prípade potreby potvrdenie o príjme len podpísaná rezervačná zmluva s developerom. Nemusíte sa starať o znalecký posudok, pretože jednotlivé byt sú už vopred po dohode banky s developerom ocenené. Takto Vám banka jednoducho schváli hypotéku na kúpu bytu v developerskom projekte aj vopred, čiže keď ešte nie je stavba dokončená a skolaudovaná. Máte ale schválenú hypotéku spolu s podpísanou úverovou zmluvou a čakáte na jej dokončenie.
Aj keď ešte Váš budúci byt nie je dokončený, nevadí. Kým nebude skolaudovaný, nemáte naň žiadne náklady, nemusíte nič splácať. Štandardne je ďalší postup taký, že keď je novostavba dokončená, banka sa dohodne s developerom a s jeho zástupcom sa stretnete v banke pri podpise záložnej zmluvy. Po jej podaní na katastri a zápise plomby banka predávajúcej firme vyplatí kúpnu cenu, čiže sumu z Vašej hypotéky a Vy si môžete byt prevziať. Ak je už pripravený na bývanie, môžete sa do neho nasťahovať. Hypotéku začnete splácať až po tomto momente.
V prípade, že sa rozhodnete pre kúpu bytu v novostavbe, ktorá je ešte len vo fáze výstavby, developer môže od Vás požadovať zálohu. Výška tejto zálohy sa môže pohybovať až do 15% kúpnej ceny. Je dobre, ak máte k dispozícií už nejakú čiastku z vlastných zdrojov, aby ste si nemuseli od banky požičiavať drahý spotrebný úver. Ak Vám to ale Vaše príjmy umožnia a nemáte vlastné úspory, je možné aj to. Niektoré banky ale vedia v rámci hypotéky uvoľniť časť z hypotéky už aj na zálohu a zvyšnú sumu hypotéky načerpajú po kolaudácií. Väčšinou to robia formou spotrebného úveru, ktorý sa potom refinancuje do hypotéky po dokončení bytu alebo sa táto prvá časť považuje za prvú tranžu hypotéky. Platobné podmienky v tomto prípade sú rôzne podľa nastavenia toho konkrétneho developerského projektu.
Developerské spoločnosti majú ponuky bytov na realitných portáloch, ale takmer všetky majú aj svoje vlastné webstránky, kde nájdete o projekte všetko. Ponuku voľných bytov, cenníky, pôdorysy. Informácie o developerských projektoch sú dostupné aj na stránkach jednotlivých bánk.
Financovanie prostredníctvom hypotéky majú predajcovia novostavieb nastavené v jednej alebo viacerých bankách a Vám ostáva nájsť si ešte tú najvhodnejšiu hypotéku. Keďže naši hypotekárni špecialisti majú bohaté skúsenosti so sprostredkovaním hypoték aj na developerské projekty, vedia Vám kvalifikovane poradiť najvýhodnejší hypotekárny úver pre Vás. Zároveň Vám s vybavením hypotéky aj pomôžu.
Vzhľadom k tomu, že byty v novostavbách sú drahšie ako staršie byty, často je dobré nechať si poradiť. Navyše aj medzi developermi sú výrazné rozdiely. Developerské hypotéky môžu byť na jednotlivé nehnuteľnosti nastavené s inými parametrami, pretože banky si preverujú aj samotné firmy, ktoré ich predávajú. Inak nastavujú hypotéky pre známe developerské spoločnosti s dlhoročnou tradíciou, inak sa pozerajú na mladšie firmy. To sa potom odráža aj napríklad na spôsoboch spracovania a čerpania hypotéky na takéto byty.
Ak ste sa rozhodli pre kúpu bytu v novostavbe a budete mať väčšiu istotu, ak Vás jej financovaním prevedie skúsený odborník, obráťte sa na našich hypotekárnych špecialistov. Dohodnite si s nimi stretnutie, radi Vám s tým pomôžu.