Čo môžete urobiť, ak splácate hypotéku s vysokým úrokom?

V posledných rokoch začali úroky na hypotékach výrazne klesať a v roku 2016 banky prehodnocovali úrokové sadzby aj niektorých existujúcich klientov (z dôvodu zníženia sankcie za predčasné splatenie na 1% zo zostatku úveru). Je to výborná správa. Ale čo ak práve Vy splácate hypotéku, na ktorej máte úrok ešte z tých vyšších? Máte niekoľko možností, ako znížiť úrok na Vašom úvere.

Môžete ísť do Vašej banky a požiadať o prehodnotenie úrokovej sadzby:

Teda o zníženie úroku na Vašom úvere požiadať aj počas trvania fixácie. Ak ste dobrým klientom a hypotéku a prípadné ostatné úvery splácate načas, je dosť pravdepodobné, že Vám Vaša banka úrok zníži bez akýchkoľvek podmienok. Môže nastať aj situácia, že od Vás v banke budú chcieť, aby ste splnili nejaké dodatočné podmienky, napríklad poistenie úveru. V tomto prípade si poriadne rozmyslite, prípadne sa poraďte o výhodnosti tohto kroku, nemusí to vždy znamenať, že nižší úrok rovná sa úspora. Zníženie sadzby vo Vašej banke môže prebehnúť dvoma spôsobmi: buď Vám úrok upravia s platnosťou do konca aktuálnej fixácie alebo budete mať od zníženia úroku platnú novú fixáciu. Za zníženie úrokovej sadzby si banky väčšinou inkasujú poplatok podľa sadzobníka, pretože sa jedná o spoplatnený úkon banky, prípadne aj o zmenu v úverovej zmluvy. Banky majú tento poplatok rôzny, ale rádovo sa môže pohybovať v sumách 100 € až 150 €. Takže si tiež premyslite, v akom čase riešite zníženie úroku. Či napríklad už nie ste pred koncom fixácie na úvere alebo či nemáte tak nízky zostatok úveru, kedy Vám splátka aj po znížení sadzby klesne o tak nízku sumu, že poplatok za zmenu bude v konečnom dôsledku vyšší ako úspora na splátkach do konca fixácie.

Iná situácia môže nastať v čase konca fixácie úroku na Vašej hypotéke:

Vtedy Vám Vaša banka pošle 2 mesiace pred zmenou úroku list s oznámením novej úrokovej sadzby. Môžete prijať ponuku banky, prípadne ísť do banky a ešte vyjednávať o ďalšom znížení alebo svoju hypotéku prefinancujete do inej banky. Neraz našim klientom pri konci fixácie pomáhame tak, že im urobíme ponuky ostatných bánk a s nimi ich pošleme do aktuálnej banky, kde ponuky môžu použiť ako prostriedok na vyjednávanie lepších podmienok. Nie vždy Vám ale banka môže úrok dorovnať a vtedy sa Vám môže oplatiť preniesť hypotéku do banky, ktorá má pre Vás práve najlepšie podmienky. V čase konca fixácie za vyplatenie hypotéky v pôvodnej banke nič nezaplatíte, vo väčšine bánk pri prenose nezaplatíte ani poplatok za poskytnutie novej hypotéky. V súvislosti s refinancovaním môžete mať ešte náklady na nový znalecký posudok a na vklad do katastra novej záložnej zmluvy vo výške 66 €. Dnes Vám ale vieme nájsť banky, kde aj na týchto poplatkoch viete ušetriť.

Refinancovanie Vašej hypotéky počas trvania fixácie do inej banky:

Túto tému považujem za osobitnú kapitolu, pretože sa môže spájať s nekalými praktikami niektorých sprostredkovateľov, ktorým nejde o Vaše blaho, ale predovšetkým o ich províziu, ktorú od novej banky za prenesenie Vašej hypotéky dostanú. Je fakt, že z provízií za sprostredkovanie úverov žijeme aj my, ale patríme k hypošpecialistom, ktorí tak nežijú na Váš úkor.
Takže: refinancovanie hypotéky počas trvania fixácie je krok, ktorý Vám môžem odporučiť jedine v tom prípade, ak Vám Vaša banka nezníži aktuálny úrok natoľko, aby sa Vám oplatilo v nej ostať. A zároveň na novej hypotéke ušetríte takú sumu, že keď od nej odpočítate aj transakčné náklady, stále budete v pluse. Nenechajte sa uhovoriť za každú cenu na nižšiu splátku úveru, nezabúdajte, že za týmto procesom stoja okrem poplatku na kataster, znalecký posudok ešte aj poplatok za predčasné splatenie pôvodnej hypotéky a poplatok za vyčíslenie zostatku. Obzvlášť si dávajte pozor na refinancovanie hypotéky s príspevkom pre mladých, ktorú splácate menej ako 4 roky. Poplatok za predčasné splatenie síce nezaplatíte, ale musíte vrátiť príspevok, ktorý ste doteraz dostali a navyše, pri novej hypotéke už príspevok nebudete mať, aj keby ste splnili základné podmienky. Banky totiž na účel refinancovania príspevok pre mladých zo zákona neposkytujú.

Neznížila Vám banka úrok a chcete mať istotu v tom, čo je najlepšie v danom okamihu a fáze Vašej hypotéky robiť? Môžete sa obrátiť na našich hypošpecialistov, ktorí majú skúsenosti, vedomosti a dostupné prostriedky na prepočet výhodnosti refinancovania Vašej hypotéky do inej banky.

Akú máte skúsenosť Vy? Napíšte nám to napríklad sem do komentára:

Komentáre
 1. Hambalek píše:

  Dobrý den. 29.9.2015 som za pomoci pana Belka refinancoval hypoteku zo slovenskej do CSOB banky . Novy uver 34 tis. s 2,15% urokom fixáciou v r .2020 . No banka po roku znizila mesacnu splatku z 334 na 223 , nakolko som maximalne vyuzival a budem , mimoriadne splátky . Uver bol dohodnuty na 10 rokov no pocitam o 3 roky vyplatenie.
  Neviem ci sa oplati co to riesit .

 2. Michal Matušek píše:

  Dobrý deň, mám hypotéku vo VÚB banke zostatok je 44000 tis. Úrok 2.3% dá sa znížiť úroková sadzba a splátka fixáciu mám ešte 2 roky. Splacam pravidelne žiadne omeškanie. Splátka je 176eur na 30 rokov. Ďakujem

  • Viera Schleifová píše:

   Dobrý deň, ozve sa Vám náš hypotekárny špecialista a poradí Vám, aké máte možnosti zníženia úrokovej sadzby. Pekný deň.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • eBook ZDARMA

  Získajte 7 tipov od hypotekárneho centra, ktoré by ste mali vedieť, aby Vaša žiadosť o hypotéku bola úspěšná a podmienky od banky čo najvýhodnejšie.

  Ebook Ako vybaviť hypotéku rozumne

 • Najnovšie príspevky
 • Kategórie príspevkov