fbpx

Ceny nehnuteľností 2021 a ich vývoj

Keby sme sa vrátili k prognózam vývoja cien nehnuteľností o taký rok späť, zistili by sme zaujímavé fakty. Niektorí odborníci z radov analytikov v oblasti realít predpovedali mierny pokles cien bytov i domov. Samozrejme, s ohľadom na lokalitu, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza. K poklesu malo dôjsť z dôvodu zlyhávania splácania úverov a následnej zvýšenej ponuky nehnuteľností na trhu. Malo sa tak stať následkom problémov s príjmami niektorých skupín obyvateľov, ktorých postihla kríza v súvislosti s pandémiou COVID-19. Opak sa ale stal realitou, ceny nehnuteľností aj napriek predpokladom opäť stúpajú, ale tentokrát z iných dôvodov.

Stavebné materiály a ich vplyv na vývoj cien nehnuteľnosti

Pandémia, ktorá ovládla dianie na celom svete, mala okrem toho, že mnoho ľudí prišlo o prácu a pravidelný zdroj príjmov v mnohých sektoroch, aj ďalšie negatívne vplyvy. Jedným z nich bol zánik tisícov výrobných prevádzok, následkom čoho vznikol významný nedostatok materiálov a stavebných segmentov, čo viedlo k prudkému nárastu cien samotných materiálov a v konečnom dôsledku aj nehnuteľností. Ako sa prejavil nedostatok a nárast cien stavebných materiálov na ceny jednotlivých typoch nehnuteľností?

1, Vzostup cien nových domov a bytov

Sami sme boli svedkami, kedy ceny hlavne rozostavaných rodinných domov začali stúpať z týždňa na týždeň aj o 10%. Príkladom je prípad klientov, ktorí boli v procese prípravy rezervačnej zmluvy na stavbu domu za 175.000 eur. Kým sa za približne 3 týždne rozhodli rezervačnú zmluvu podpísať, predávajúci zdvihol cenu domu na 199.000 eur. Na jednej strane môžeme povedať, že prístup stavebníka bol neseriózny, jeho argument bol ale jasný: náklady na stavbu domu práve z dôvodu nárastu cien materiálov ho donútili cenu za novostavbu domu zvýšiť. Práve preto zase ďalší stavebník nateraz prestal ponúkať na predaj rozostavané rodinné domy v časovom predstihu, ako to bolo zvykom ešte donedávna. Rozhodol sa radšej celý projekt dostavať a až potom ho ponúkať na predaj za ceny zohľadňujúce komplikovanú situáciu so stavebnými materiálmi.

2, Vývoj cien starších nehnuteľností

Nárast cien novostavieb, či už domov alebo bytov spôsobil zvyšovanie cien aj starších nehnuteľností. Tento nárast je prirodzenou reakciou vývoja na realitnom trhu, akcia si vyžiadala reakciu. Keďže neustále sledujeme vývoj cien nehnuteľností, vidíme, že ich pohyb sa odráža aj vo výške hypoték, o ktoré naši klienti žiadajú. Kým ešte pred rokom stál v Bratislave 2-izbový byt s rozlohou okolo 55 m2 približne 160.000 eur, dnes sa už predáva za 180.000 eur a viac.

3, Náklady na rekonštrukcie nehnuteľností

Na vzostupe cien domov a bytov sa podieľa nie len kopírovanie nárastu cien novostavieb, ich trhové ceny navyšujú aj náklady na rekonštrukciu starších nehnuteľností. Nedostatok niektorých druhov stavebných materiálov, často aj tých základných a prudký nárast ich cien spôsobili, že sa výrazne zvýšili aj náklady na rekonštrukcie nehnuteľností. Aj tento fakt má tak na svedomí zvyšovanie finančných požiadaviek na obstaranie bývania ako takého.

Hypotéka a jej výška v roku 2021

S nárastom cien materiálov, energií a práce aj napriek prognózam spred roka alebo dvoch ceny nehnuteľností na bývanie stále rastú a s nimi sa zvyšujú aj priemerné výšky hypoték. Kým napríklad pred 4 rokmi klienti žiadali o hypotéku na kúpu novostavby rodinného domu v okolí Bratislavy približne vo výške 160.000 eur, dnes nie sú hypotéky nad sumu 200.000 eur žiadnou výnimkou. Našťastie ale už mnohí mladí ľudia vedia, že bez vlastných peňazí sa k bývaniu nedostanú a začínajú si viac uvedomovať význam sporenia.

e-book zdarma: Ako čo najlepšie zvládnuť hypotéku

  • Čo si premyslieť ešte predtým, než požiadate o hypotéku?
  • Ako o ňu požiadať a ako si postrážiť, aby boli podmienky banky výhodné?
  • Pri riešení hypotéky môžete naraziť na úskalia a neočakávané situácie. Ukážeme vám, ako ich jednoducho prekonáte.
  • Máme pre vás 7 tipov priamo od hypotekárneho centra

Venujte hypotéke dostatok času ešte pred podaním žiadosti do banky. Položte si dôležité otázky - vďaka e-booku si na ne dokážete odpovedať.

Pozrite si e-book zdarma

Prognózy vývoja cien nehnuteľností do budúcnosti

Po skúsenostiach z minulosti si dnes už asi nikto netrúfne vyslovovať ani len odhady, ako sa budú ceny nehnuteľnosti vyvíjať. Ako sme už zistili, môžu mať na ne vplyv celkom neočakávané udalosti a faktory, akými sú dnes okrem iného práve dostupnosť a ceny samotných materiálov. V budúcnosti sa zase môžu objaviť nové a ďalšie okolnosti, ktoré ovplyvnia vývoj na trhu realít, financií apod. Na výrazný vzostup cien nehnuteľností ale v posledných obdobiach pravidelne reagujú banky, a to tak, že starostlivo kontrolujú a prehodnocujú znalecké posudky v rámci schvaľovania nových hypoték. Preto sa často stáva, že žiadatelia o hypotéku nakoniec dostanú nižší úver ako pôvodne žiadali.

Prirodzená ochrana – samoregulácia cien nehnuteľností

Tendencie korigovať ceny nehnuteľností vidíme aj priamo u znalcov, ktorí posudky na nehnuteľnosti k hypotékam vypracovávajú. Aj oni vo svojich radoch raz za čas dostávajú pokyny, aby ohodnotenie nehnuteľnosti bolo napríklad o 10% nižšie ako sú trhové ceny. Takto našťastie aspoň sčasti existujú mechanizmy, ktoré zabraňujú rastu cien nehnuteľností na bývanie do nekontrolovateľných výšok. Aj keď sa to často hlavne žiadateľom o hypotéku nepáči, takáto regulácia chráni nie len banky, ale aj samotných vlastníkov bytov a domov ako dlžníkov na hypotékach pre prípad „prasknutia realitnej bubliny“.

Zhrnutie

Aj napriek tomu, že sa neradíme k analytikom v sektore trhu s nehnuteľnosťami, vývoj ich cien nás núti neustále sa zamýšľať a sledovať trendy v realitách. Práve týmto si rozširujeme svoje obzory a získané informácie nám pomáhajú byť našim klientom ešte viac osožnými. Znalosť problematiky aj v ostatných sektoroch nám dáva predpoklad byť odborníkmi v tom, čo je prioritou a hlavným záujmom našej spoločnosti – v oblasti hypoték.

a naše odporúčania

Naši hypotekárni špecialisti vám vždy poradia a pomôžu nájsť pre vás tie najvýhodnejšie riešenia financovania vášho bývania. A nie len to, našim cieľom je poskytnúť vám kompletný servis služieb, ktoré s bývaním ako takým súvisia. Okrem toho, že pre vás vždy budeme mať poruke najvýhodnejšiu hypotéku, postaráme sa o to, aby ste ju mali z čoho splácať a aby ste s hypotékou mohli žiť bez zbytočných stresov aj napriek tomu, že je záväzkom na dlhé desaťročia. A zároveň ak bude treba, pomôžeme vám predať nehnuteľnosť, ktorú si už nebudete chcieť ponechať a to za výhodnejších podmienok, ako keby ste ju predávali s niekým iným, pretože našim klientom máme možnosť poskytnúť zľavy z provízie za realitné služby.