fbpx

Ako sa správať, aby hypotéka nebola záťažou?

Uvažujete o hypotéke alebo už hypotéku splácate? Máte zo záväzku, ktorý môže trvať aj 30 rokov, obavy? Ak budete mať hypotéku správne nastavenú a budete sa riadiť nasledovnými radami alebo odporúčaniami, po čase si na jej splácanie zvyknete. Aj v prípade mimoriadnych situácií znemožňujúcich zabezpečiť si dostatočný príjem o strechu nad hlavou neprídete a váš životný štandard ostane zachovaný.

Vhodná výška hypotéky

Berte ohľad na svoje príjmy, nezaťažujte sa enormne vysokou hypotékou. Dnes sú ceny nehnuteľností vysoké a bývať niekde musíte. Pri výbere bývania ale myslite na to, koľko reálne zarábate, koľko peňazí potrebujete na stravu, oblečenie, dovolenky či na celkový bežný život vás či vašej rodiny. A myslite aj na to, že v živote nejde vždy všetko podľa našich predstáv a plánov a vaše dnes hoci aj nadštandardné príjmy raz môžu klesnúť. Aj keď je dnes už úverové zaťaženie každého žiadateľa o úver limitované 8-násobkom čistého ročného príjmu, je dobré myslieť na prípadný pokles rodinného rozpočtu a žiadať o takú výšku hypotéky, ktorá váš rozpočet nezaťaží natoľko, aby ste napríklad v čase PN tento pokles cítili.

e-book zdarma: Ako čo najlepšie zvládnuť hypotéku

  • Čo si premyslieť ešte predtým, než požiadate o hypotéku?
  • Ako o ňu požiadať a ako si postrážiť, aby boli podmienky banky výhodné?
  • Pri riešení hypotéky môžete naraziť na úskalia a neočakávané situácie. Ukážeme vám, ako ich jednoducho prekonáte.
  • Máme pre vás 7 tipov priamo od hypotekárneho centra

Venujte hypotéke dostatok času ešte pred podaním žiadosti do banky. Položte si dôležité otázky - vďaka e-booku si na ne dokážete odpovedať.

Pozrite si e-book zdarma

Doba splácania

Iste, všetci chceme mať hypotéku splatenú čo najskôr. Ale narodí sa vám dieťa, ochoriete a ostanete práceneschopný, prídete o prácu a v novej budete mať nižší príjem. A odrazu zistíte, že vaša splátka hypotéky pri krátkej dobe splatnosti je vysoká a jej splácanie je pre vás náročné. Nastavte si hypotéku na čo najdlhšiu dobu s ohľadom na jej výšku a vaše príjmy a pritom si peniaze navyše šetrite. V každej banke máte zo zákona možnosť 1-krát ročne bezplatne vyplatiť až 20% zo zostatku úveru a takto si viete prirodzene a dobrovoľne skrátiť dobu splácania a ušetriť aj na úrokoch.

Nasporené finančné prostriedky už vopred

Sporte si peniaze už aj pred riešením hypotéky. Banky dnes poskytujú hypotéky vo výške 80%, výnimočne 90% z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti a dofinancovanie do 100% vám nemusí z príjmov vyjsť a je zároveň aj drahšie ako hypotéka. Ak viete sporiť, vytvárate si tým ochranu pred zlyhaním vášho splácania. Nie je to len ochrana pre banky. Ak sa vám stane počas splácania hypotéky nečakaná udalosť, na následky ktorej prídete o časť príjmov, nemusíte prísť o bývanie. Lebo určite nie je súčasťou vašich životných plánov nútený predaj vašej nehnuteľnosti a prípadné nedobrovoľné presťahovanie sa do malého lacného bytu.

Sporenie počas splácania hypotéky

Zoberte si takú výšku hypotéky, aby vám z vašich príjmov ostalo dosť nielen na bežné výdavky, ale aj na sporenie „na horšie časy“. Jednak máte na čo siahnuť, ak sa vám pokazí pračka či televízor, alebo ak sa vám narodí dieťa a vaša manželka ostane doma na materskej s príjmom pár sto eur. Aj keď to nie je príjemné, váš zamestnávateľ vám môže povedať, že nemá pre vás už uplatnenie a vtedy tiež budete mať rezervu, z ktorej môžete splácať hypotéku, kým sa vaša finančná situácia opäť nevráti do normálu. Hovorí sa, že by ste mali mať okamžite k dispozícií sumu vo výške aspoň 6-násobku vašej mesačnej spotreby.

Ďalšie zadlžovanie

Banky sa dnes predbiehajú v ponukách na spotrebné úvery, kreditné karty, vaša banka vám kedykoľvek predschváli na vašom účte povolené prečerpanie. Nie je problém vybaviť si spotrebný úver rovno cez internetbanking. A vždy sa nájde niečo, čo by sa vám zišlo: nové auto, nábytok, nové spotrebiče. Nie je našim cieľom diktovať vám, ako sa máte správať, ale úprimne vám odporúčame – nezadlžujte sa viac, ako je nutné.

Poistenie úveru

Živíme sa sprostredkovaním hypoték, takže vás neplánujeme zaťažovať ďalšími zbytočnými výdavkami. Dobre navrhnuté rizikové poistenie vám ale môže zachrániť viac, ako si myslíte. Na trhu je dnes veľa poistných produktov, ktoré sú navrhnuté špeciálne pre účely splácania hypotéky. Pokryjú vám nie len riziko smrti, ale aj úraz, práceneschopnosť, invaliditu, pobyt v nemocnici, kritické choroby a pod.

Zhrnutie

Hypotéka je záväzok na veľkú časť vášho života, preto je dobré myslieť na to, že život vám môže priniesť rôzne situácie, aj také, ktoré môžu mať za následok neschopnosť načas splácať vaše záväzky. Veľa z nich neovplyvníte len vy, ale môže ich ovplyvniť aj ekonomická či politická situácia v našej krajine. Preto sa o podmienky poskytovania hypoték stará aj Národná banka Slovenska, ktorá dáva bankám za úlohu požičiavať klientom peniaze tak, aby vedeli svoje záväzky splácať bez problémov. Ak plánujete riešiť svoje nové bývanie alebo máte už úvery, o ktoré sa chcete dobre postarať, obráťte sa na našich hypotekárnych špecialistov. Dohodnite si s nimi stretnutie, uvidíte, že vám ukážu vaše možnosti a pomôžu ušetriť peniaze, energiu i váš drahocenný čas.