Ako sa správať, aby hypotéka nebola záťažou?

Uvažujete o hypotéke alebo už hypotéku splácate? Máte zo záväzku, ktorý môže trvať aj 30 rokov, obavy? Ak budete mať hypotéku správne nastavenú a budete sa riadiť nasledovnými radami alebo odporúčaniami, po čase si na jej splácanie  zvyknete a aj v prípade mimoriadnych situácií znemožňujúcich zabezpečiť si dostatočný príjem, o strechu nad hlavou neprídete a Váš životný štandard ostane zachovaný.

Výška hypotéky

Berte ohľad na svoje príjmy, nezaťažujte sa enormne vysokou hypotékou. Dnes sú ceny nehnuteľností vysoké a bývať niekde musíte. Pri výbere bývania ale myslite na to, koľko reálne zarábate, koľko peňazí potrebujete na stravu, oblečenie, dovolenky či na celkový bežný život Vás či Vašej rodiny. A myslite aj na to, že v živote nejde vždy všetko podľa našich plánov a Vaše dnes hoci aj nadštandardné príjmy raz môžu klesnúť.

Doba splácania

Iste, všetci chceme mať hypotéku splatenú čo najskôr. Ale narodí sa Vám dieťa, ochoriete a ostanete PN, prídete o prácu a v novej budete mať nižší príjem. A odrazu zistíte, že Vaša splátka hypotéky pri krátkej dobe splatnosti je vysoká a nestíhate ju splácať. Nastavte si hypotéku na čo najdlhšiu dobu a pritom si peniaze navyše šetrite. V každej banke máte zo zákona možnosť 1-krát ročne bezplatne vyplatiť až 20% zo zostatku úveru a takto si viete prirodzene a dobrovoľne skrátiť dobu splácania a ušetriť aj na úrokoch.

Nasporené finančné prostriedky už vopred

Sporte si peniaze už aj pred hypotékou. Jednak banky budú poskytovať čím ďalej, tým nižší pomer úveru k hodnote nehnuteľnosti a je to zároveň Vaša ochrana pred zlyhaním Vášho splácania. Nie je to len ochrana pre banky. Ak sa Vám stane počas splácania hypotéky nečakaná udalosť, po ktorej prídete o časť príjmov, nemusíte prísť o bývanie. Krajným prípadom môže byť predaj súčasnej nehnuteľnosti a presťahovanie sa do menšej a lacnejšej.

Sporenie počas splácania hypotéky

Zoberte si takú výšku hypotéky, aby Vám ostalo dosť príjmov nielen na bežné výdavky, ale aj na sporenie „na horšie časy“.Jednak máte na čo siahnuť, ak sa Vám pokazí pračka alebo televízor, ale ak sa Vám narodí dieťa a Vaša manželka ostane na materskej, či Váš zamestnávateľ Vám povie, že nemá pre Vás už uplatnenie, máte rezervu, z ktorej môžete splácať hypotéku, kým sa Vaša finančná situácia opäť nevráti do normálu. Hovorí sa, že by ste mali mať k dispozícií sumu vo výške aspoň 6-násobku Vašej mesačnej spotreby.

Ďalšie zadlžovanie

Banky sa dnes predbiehajú v ponukách na spotrebné úvery, kreditné karty, Vaša banka Vám kedykoľvek predschváli na Vašom účte povolené prečerpanie. Nie je problém vybaviť si spotrebný úver rovno cez internet. A vždy sa nájde niečo, čo by sa Vám zišlo: nové auto, nábytok, nové spotrebiče. Nie je našim cieľom diktovať Vám, ako sa máte správať, ale úprimne Vám odporúčame – nezadlžujte sa viac, ako je nutné.

Poistenie úveru

živíme sa sprostredkovaním hypoték, takže Vás neplánujeme zaťažovať ďalšími zbytočnými výdavkami. Dobre navrhnuté poistenie Vám ale môže zachrániť viac, ako si myslíte. Na trhu je dnes veľa poistných produktov, ktoré sú navrhnuté špeciálne pre účely splácania hypotéky. Pokryjú Vám riziká ako úraz, PN, invaliditu, pobyt v nemocnici, kritické choroby a pod.

Záverom

Hypotéka je záväzok na veľkú časť Vášho života, preto je dobré myslieť na to, že život Vám môže priniesť rôzne situácie. Veľa z nich neovplyvníte len Vy, ale môže ho ovplyvniť aj ekonomická či politická situácia v našej krajine. Preto sa o podmienky poskytovania hypoték stará aj Národná banka Slovenska, ktorá dáva bankám za úlohu požičiavať klientom peniaze tak, aby vedeli svoje záväzky splácať bez problémov.

 

  • Najnovšie články na blogu
  • e-book: 10 najdrahších chýb

    Získajte zdarma prehľad tých najdrahších chýb, ktoré môžete urobiť, keď budete vybavovať hypotéku a tipy ako sa im vyhnete.

    e-book 10 najdrahších chýb pri vybavovaní hypotéky