fbpx

Ako rozpoznáte spoľahlivého hypotekárneho poradcu?

V oblasti sprostredkovania finančných produktov sa pohybuje veľa subjektov. Od poisťovákov, investičných maklérov až po hypotekárnych poradcov.  Tušíte, že by Vám taký hypotekárny poradca mohol pomôcť, ale počuli ste vo Vašom okolí nie vždy lichotivé informácie na adresu finančných poradcov. Bojíte sa, že sa dostanete do rúk sprostredkovateľa, ktorý nemá na mysli len Vaše blaho ale predovšetkým svoje? Alebo, že nemá dostatok skúseností?

Ponúkame Vám 5 vlastností, ktorými by mal Váš sprievodca vybavením hypotéky disponovať, aby ste túto etapu Vášho života zvládli čo najľahšie:

1. Správny hypotekárny poradca je v prvom rade špecializovaný odborník

Najlepšie Vám poradí skúsený a kreatívny sprostredkovateľ. Často sa necháme zlákať dobre vyzerajúcimi a štýlovo nahodenými dámami alebo mladými mužmi, ktorí vedia, ako si získajú náš záujem a pozornosť. Na všetky otázky nám budú prikyvovať, sľúbia nám aj nemožné. Ale pozor! Samozrejme, všetci dbáme o to, aby sme vyzerali na úrovni, ale nie všetci žijeme zo sladkých rečí. Pretože nakoniec príde na „lámanie chleba“ a zistíte, že pekné reči Vašu hypotéku nevybavia efektívne, rýchlo a bezproblémovo.

Pri výbere sprostredkovateľa hľadajte špecializovaného hypotekárneho poradcu  a sledujte jeho referencie. Hypotekárny poradca je špecialista hlavne na hypotéky. Jeho cieľom nie je klientovi nútiť ďalšie a ďalšie finančné produkty ako poistenia alebo investície.

2. Spoľahlivý hypotekárny poradca bude Vašou oporou

Jeho práca by nemala spočívať len vo vybavení jednotlivých krokov, ktorými sú podanie žiadosti a zozbieranie podkladov k nej. Hypotekárny špecialista zo skutočne spoľahlivého hypotekárneho centra Vám pomôže aj v prípade problémov. Vysvetlí Vám, ako predísť zamietnutiu úveru, poradí Vám, čo treba v ktorom štádiu vybavenia hypotéky urobiť. Je súčinný a komunikuje so všetkými zúčastnenými stranami, aby nedošlo k nesprávnym interpretáciám informácií či už zo strany banky, alebo v prípade kúpy nehnuteľnosti zo strany predávajúcich alebo realitnej kancelárie.

3. Ten pravý hypotekárny poradca je Vám stále k dispozícií

Neraz sa Vám môže stať, že Vám nezdvihne hneď telefón, pretože má naozaj veľa práce. Ale hneď ako sa uvoľní, odpovie Vám na mail alebo zavolá späť. Skrátka nenechá Vás čakať, lebo vie, v akej dôležitej životnej situácií sa práve nachádzate.

4. Ten pravý hypotekárny poradca je kompetentný

Ovláda produkty bánk, stále sa vzdeláva, má na správnych miestach správnych ľudí (overených bankárov a riaditeľov v bankách). Bude pri Vás stáť od prvého stretnutia až do načerpania hypotéky. Nezabúda, že aj po čerpaní úveru je potrebné v banke plniť dodatočné podmienky a poradí Vám, kde sa máte obrátiť v prípade problémov.

5. Spoľahlivý hypotekárny poradca je transparentný

Sprostredkovatelia majú uzatvorené zmluvy s viacerými bankami. Možno teraz neviete, že provízie z jednotlivých bánk môžu byť rôzne. Seriózneho hypošpecialistu spoznáte tak, že Vás vopred oboznámi s postupmi práce, vypracuje Vám ponuky všetkých bánk, s ktorými spolupracuje. Sledujte, či Vám objasní výhody a nevýhody každej ponuky.

Dobrý hypošpecialista Vám zároveň navrhne riešenie, o ktorom si myslí, že je pre Vás najefektívnejšie. Nebude Vám ponúkať len jednu alebo dve banky, ktoré mu zaplatia najvyššiu províziu, ale urobí Vám komplexnú analýzu možností, výhod a nevýhod a všetko Vám detailne vysvetlí. Spoľahlivému hypotekárnemu poradcovi v prvom rade ide o Vaše dobro.

Ako príklad Vám uvediem príbeh zo života:

Pán Klient, zhodou okolností brat mojej bývalej klientky, sa rozhodol kúpiť si byt. Na internetovom portáli s realitami si našiel vhodnú nehnuteľnosť a oslovil ma s požiadavkou vybavenia hypotéky, pretože nemal doteraz žiadne skúsenosti. Nevedel, kde má začať, čo je dôležité vedieť, aby dostal jednak najlepšie podmienky v banke a čo treba urobiť, aby jeho hypotéka bola vybavená včas a bez komplikácií. Navyše, mal jednu špeciálnu požiadavku, chcel hypotéku vo výške 100% z kúpnej ceny.

Ako prvé som mu v bankách pozisťovala, kde by mohol 100%-nú hypotéku dostať a či mu z príjmu požadovaná výška úveru vyjde. Keď som videla, že hypotéka bude pre neho priechodná, ale bez garancie 100%-ného financovania, dohodli sme sa, že podpíše rezervačnú zmluvu s realitnou kanceláriou. Na tento podpis som išla s klientom, aby som si mohla s realitným maklérom a predávajúcim už vopred odkonzultovať možnosti a požiadavky druhej strany, ako aj oboznámiť sa so stavom nehnuteľnosti a predpokladanými termínmi. Či už trvania rezervácie alebo potom aj odovzdania bytu. Medzitým som klientovi pomohla zabezpečiť znalecký posudok za veľmi dobrú cenu, ktorý bol zároveň aj veľmi rýchlo vypracovaný. Kým ho pán znalec vypracoval, pripravili sme všetky potrebné podklady, a podali sme žiadosť nie do jednej, ale rovno do dvoch bánk. Pretože sme vopred nevedeli, v ktorej banke klientovi schvália požadovanú výšku úveru a s akými podmienkami.

Keď som všetky podklady odniesla do bánk, nastalo pár dní ticha, lebo sme čakali na vyjadrenie schvaľovateľov. V tomto prípade klientovi obe banky schválili potrebnú výšku úveru, takže bolo treba rozhodnúť sa, v ktorej banke si klient nakoniec hypotéku zoberie. Spoločne sme prehodnotili podmienky oboch schválených úverov a poradila som klientovi, ktorá banka pre neho bude aj do budúcnosti výhodnejšia. Žiadosť o úver v druhej banke som potom zrušila, aby bolo všetko tak, ako má byť. Takto pracujeme.

Čo teraz?

Ak sa chcete presvedčiť, že sa o Vás naozaj dobre postaráme, môžete si prečítať príbehy a hodnotenia od klientov.

Špecializujeme sa výlučne na sprostredkovanie hypoték, takže sa nemusíte obávať, že Vám budeme ponúkať iné druhy finančných produktov. Našim cieľom je pochopiť Vaše očakávania a potreby, ušetriť Vám peniaze a čas a odbremeniť Vás od stresov pri vybavovaní Vašej hypotéky v bankách a ostatných úradoch.