fbpx

Ako postaviť dom bez úspor.

Bývať vo vlastnom dome je snom mnohých ľudí. Mať vlastný domček, malú či väčšiu záhradu s príjemným posedením na útulnej terase, možno s bazénom na záhrade…

No pre niektorých je to možno nesplniteľný sen, keďže nemajú  našetrené vlastné prostriedky. A tak  pri riešení vlastného bývania radšej zvolia jednoduchšiu cestu a kúpia si byt, na ktorý im banka vie požičať aj 100%.

Ale čo ak stále túžite po vlastnom dome?

Momentálna situácia na trhu je taká, že  buď  potrebujete nasporené vlastné finančné zdroje, alebo potrebujete mať inú nehnuteľnosť na zabezpečenie pre banku. Ani jedna banka Vám totiž neposkytne hypotéku na 100% pozemku a zároveň 100% sumy na celú  výstavbu domu.

Ponúkam vám príklad, ako sa to podarilo vyriešiť mne

Prišli za mnou klienti s požiadavkou, že bývajú v prenajatom byte a našli si vhodný pozemok, ktorý si plánujú kúpiť a postaviť na ňom svoj vysnívaný domček.

Štandardná situácia z mnohých stretnutí s klientmi. Ale tento prípad bol špecifický v tom, že oni mali navyše ešte niekoľko spotrebných úverov, ktoré splácali, žiadne vlastné prostriedky  na realizáciu svojho zámeru a takisto ani inú nehnuteľnosť na zabezpečenie. Keď som im objasnila, ako to momentálne funguje, že je problém celé to vyriešiť bez našetrených peňazí a ešte s limitujúcim príjmom, aby ich príjem vykryl terajšie aj budúce splátky…….no poviem vám, boli sklamaní.

Ale nakoniec nič nie je nemožné

Podarilo sa mi to nakombinovať tak, že si postupne kúpili aj pozemok, aj skonsolidovali spotrebné úvery, aj im ostala finančná rezerva na rozostavanie domu, čo je rozhodujúce pri ďalšom riešení hypotéky na výstavbu.

Najprv sme museli vyriešiť peniaze na kúpu pozemku a skonsolidovať úvery, aby nemali veľa nevýhodných splátok. Rozhodli sme sa to vyriešiť spotrebným úverom s 30- ročnou splatnosťou, aby splátka bola čo najnižšia, keďže sme museli počítať aj s budúcou hypotékou na výstavbu. Potom sme získali ďalšie prostriedky z banky a to tak, že sme sa za nich zaručili už nadobudnutým pozemkom.

Momentálne už máme za sebou aj financovanie výstavby – hypotéku na budúcu hodnotu domu. Dom už majú postavený  a zanedlho sa budú sťahovať.

Ak riešite podobnú situáciu, neváhajte sa na mňa obrátiť, rada vám s tým pomôžem.

Zuzana Gondorová
hypotekárny špecialista

adresa: Slovenskej jednoty 10, Košice
mobil: 0911939701