fbpx

6 krokov, ako sa dopracovať k najvýhodnejšej hypotéke

Uvažujete nad tým, ako sa dopracovať k najvýhodnejšej hypotéke? K hypotéke s najlepšou úrokovou sadzbou, najprehľadnejšími  podmienkami banky, najpohodlnejším splácaním a s minimom stresov a vybavovačiek?

6 základných faktorov, ktoré ovplyvnia výhodnosť hypotéky

1. Rozhodnite sa pre optimálnu výšku hypotéky

Hľadáte vhodnú nehnuteľnosť, chcete si postaviť dom alebo už existujúce bývanie zrekonštruovať a neviete, o akú sumu máte v banke požiadať? Naše odporúčanie znie – najnižšiu možnú. Hypotéka je záväzok na dlhé obdobie a treba myslieť na to, že život je ako hojdačka, raz ste hore, inokedy dole. Výška hypotéky je vždy v prvom rade závislá od vašich príjmov a výdajov. To znamená, že každá banka bude preverovať váš disponibilný príjem, teda sumu, ktorá vám ostane z príjmu po odpočítaní záväzkov.

e-book zdarma: 10 najdrahších chýb pri vybavovaní hypotéky

  • Zamerajte sa na dôležité body! Vďaka e-booku je dokážete identifikovať
  • Akých 10 chýb môžete urobiť, keď budete vybavovať hypotéku?
  • Koľko Vás môžu stáť peňazí?
  • Ako sa im dá ľahko vyhnúť?

Nielen, že vďaka ebooku budete na hypotéku pripravení, ale určite vám pomôže zorientovať sa v hypotekárnej problematike skôr, než sa stanete jej súčasťou.

Pozrite si e-book zdarma

2. K hypotéke založte vhodnú nehnuteľnosť

Viete, čo je LTV? Je to pomer výšky úveru k hodnote zabezpečenia, z angličtiny skratka pre „loan to value“. Banky poskytujú hypotéky do 80% z hodnoty nehnuteľnosti, za určitých podmienok môžete dostať hypotéku aj do 90% LTV. Platí ale pravidlo, že so stúpajúcim LTV je vyššia aj úroková sadzba. Znamená to, že na výhodnosť hypotéky vplýva aj kvalita zakladanej nehnuteľnosti, ktorá sa odráža v jej hodnote. Ak založíte vhodnú nehnuteľnosť, máte oveľa vyššiu šancu získať na hypotéke lepšie podmienky, hlavne nižšiu úrokovú sadzbu. Ak chcete hypotéku s najnižším možným úrokom, odporúčame vám žiadať maximálne o 80% z hodnoty nehnuteľnosti.

3. Preverte si detailné podmienky banky

Banky majú nastavené podmienky poskytovania hypoték rôzne. V niektorých dostane rovnakú úrokovú sadzbu každý klient bez ohľadu na bonitu, ale jeho hodnota sa odrazí v maximálnom LTV, teda v maximálnej výške úveru k hodnote zakladanej nehnuteľnosti, ktorú mu banka schváli. V iných bankách môžete dostať hypotéku aj do 90%, ale pri úveroch nad 80% LTV sú výrazné rozdiely v úrokových sadzbách. No a v neposlednom rade nemôžeme zabudnúť na samotné podmienky bánk, za akých vám najlepšiu sadzbu poskytnú. V každej banke je základným predpokladom vedenie účtu. Niektoré banky si kladú za podmienku najnižšieho úroku aj ďalšie služby, ktoré ste povinní využívať, ako napr. sporenie, zasielanie príjmov, poistenie nehnuteľnosti alebo schopnosti splácať úver. Ak sa vám to zdá komplikované, v podmienkach jednotlivých bánk vám ochotne pomôže zorientovať sa náš hypotekárny špecialista.

4. Zistite si požiadavky bánk na jednotlivé kroky pri vybavovaní hypotéky

Každá banka využíva v rámci spracovania hypoték iné procesy či už pri podaní žiadosti, počas schvaľovania alebo po čerpaní úveru. Celý proces vybavenia hypotéky závisí aj od účelu, na ktorý si hypotéku vybavujete. Pri kúpe musíte vždy v banke doložiť kúpnu zmluvu, pri bezúčelovej hypotéke nemusíte dokladovať žiadne faktúry ani zmluvy. Pri rekonštrukcii v niektorých bankách stačí doložiť čestné prehlásenie použitých prostriedkov, v iných bankách je potrebné doložiť fotodokumentáciu vašej zrekonštruovanej nehnuteľnosti. Pri výstavbe je tiež v každej banke spôsob zdokladovania výstavby rôzny, rozhodujúce sú ale podmienky, ktoré budete mať v úverovej zmluve. S našim hypotekárnym centrom získate čo najjednoduchším spôsobom hypotéku na to, čo naozaj potrebujete.

5. Informujte sa o službách a poplatkoch súvisiacich s hypotékou

Okrem úrokovej sadzby a výšky splátky hypotéky nezabúdajte aj na ďalšie faktory, ktoré môžu vašu hypotéku predražiť alebo naopak, znížiť jej cenu na minimum. Banky majú za poskytnutie hypotéky rôzne poplatky, niektoré vám zase preplatia poplatok za vklad na kataster alebo znalecký posudok. Zo zákona môžete v každej banke robiť mimoriadne vklady bez poplatku do 20% zo zostatku úveru, či už jednorázovo kedykoľvek alebo vo výročný deň, prípadne aj viackrát v roku. V niektorých bankách môžete ale tieto vklady robiť bezplatne aj nad rámec spomínaných 20%, čo je ďalšie pozitívum. Nezanedbateľný vplyv na výhodnosť hypotéky má aj výška mesačného poplatku za vedenie bežného účtu alebo poplatky za rôzne zmeny v zmluvných podmienkach.

6. Využite služby spoľahlivého hypotekárneho špecialistu

Vieme, že je náročné zorientovať sa v bohatej škále vyššie uvedených informácií. Preto sme tu pre vás my, hypotekárni špecialisti. Našou prácou je usmerniť vás a pomôcť vám vybrať hypotéku ušitú na mieru práve pre vás. Naše služby sú pre vás zdarma, pretože sme platení bankami. Využitím nášho hypotekárneho servisu navyše získate:

  • Komplexné vypracovanie ponúk všetkých bánk na základe detailnej analýzy vašich potrieb
  • Objasnenie celej úverovej problematiky, oboznámenie s vašimi možnosťami, detailné informácie o jednotlivých krokoch od momentu podania žiadosti až po schválenie hypotéky
  • Odborné vedenie a individuálny prístup
  • Dohliadnutie na včasné čerpanie hypotéky a osobnú podporu a pomoc pri plnení všetkých podmienok banky či už pred alebo po čerpaní hypotéky
  • Bezplatné zastupovanie v bankách a na úradoch
  • Vždy aktuálne a užitočné informácie potrebné pre úsporné a pohodlné splácanie hypotéky

Tip na záver

Ak len rozmýšľate nad vybavovaním hypotéky do budúcnosti,  aj tak je dobré mať informácie o tom, ako hypotéky fungujú a čo sa na hypotekárnom trhu aktuálne deje. Aby ste sa vedeli správne rozhodnúť, môžete z nášho blogu získavať rady, tipy a novinky zo sveta hypoték, aby vám už nič dôležité neuniklo. Ale nezabudnite, že detailné informácie vzťahujúce sa na vaše konkrétne potreby, sa dozviete len priamo od našich hypotekárnych špecialistov. Dohodnite si stretnutie s našimi odborníkmi a uvidíte, že svet úverov bude pre vás odrazu jednoduchší a príjemnejší.