fbpx

5 tajomstiev klientov, ktorí žijú spokojne aj s hypotékou

Hypotéka je záväzok takmer na celý život, lebo všetci niekde bývať musíme. Už to nie je ako kedysi, že sme podali žiadosť o „štátny byt“ a hneď nám ho pridelili, lebo sa vo veľkom stavalo na štátne náklady. Dnes na to máme developerov, ktorí robia veľký biznis a svoj tovar predávajú ako chlieb. Buď si byt za trhovú cenu kúpime alebo nie. Ak nie a nemáme vlastné bývanie, zaplatíme za prenájom ešte viac ako nás vyjde splátka hypotéky a energie.

Ostáva nám teda prijať tento fakt a zainvestovať do kúpy bytu alebo domu vysoké sumy, lebo tak to proste dnes chodí. A keďže na nehnuteľnosť len tak z výplat nenašetríme, jediným riešením ostáva hypotéka a jej pravidelné splácanie. Bez ohľadu na to, či nám klesá alebo stúpa príjem, bez ohľadu na to, či náhodou neochorieme, či sa nám nenarodí ďalšie dieťa, nepokazí auto, neopustí manžel s dobrým príjmom a tak ďalej.

Vyzerá to naozaj na jeden veľký 30-ročný stres. Ale nezúfajte, prezradíme vám niekoľko „tajomstiev“ – netajomstiev, ktoré poznajú naši klienti, ktorí aj napriek tomu, že splácajú hypotéku, žijú bez stresov navyše.

e-book zdarma: Ako čo najlepšie zvládnuť hypotéku

  • Čo si premyslieť ešte predtým, než požiadate o hypotéku?
  • Ako o ňu požiadať a ako si postrážiť, aby boli podmienky banky výhodné?
  • Pri riešení hypotéky môžete naraziť na úskalia a neočakávané situácie. Ukážeme vám, ako ich jednoducho prekonáte.
  • Máme pre vás 7 tipov priamo od hypotekárneho centra

Venujte hypotéke dostatok času ešte pred podaním žiadosti do banky. Položte si dôležité otázky - vďaka e-booku si na ne dokážete odpovedať.

Pozrite si e-book zdarma

1. Výška ich hypotéky je adekvátna k ich príjmom

Iste, všetci chceme bývať v krásnom veľkom byte alebo dome, ktorý je vybavený najmodernejším nábytkom a spotrebičmi. Dnes ale také bývanie stojí nemalé investície. Pokiaľ nemáte nadštandardné príjmy a istotu, že ich budete mať do konca života, je namieste ostať „pri zemi“ a nájsť si takú nehnuteľnosť, ktorá vám bude slúžiť a hlavne bude v takej cene, pri akej vám vyjde prijateľná splátka hypotéky. Naši spokojní klienti si našli nehnuteľnosť v optimálnej hodnote, pričom pri jej výbere brali ohľad aj na ďalšie náklady spojené s bývaním, napríklad mesačné platby za energie a podobne.

2. Nemíňajú peniaze na zbytočnosti

Poznáme to všetci. Keď sa nám v práci darí a máme dobré príjmy, občas si dovolíme kúpiť aj veci, ktoré až tak veľmi nepotrebujeme. Len si chceme urobiť radosť. Nie vždy je to ale tá správna cesta. Naši klienti, ktorí sú bez stresu aj s hypotékou, nenakupujú zbytočnosti, nerozhadzujú peniaze bezhlavo, ale sú voči sebe zodpovední.

3. Sporia na „horšie časy“

Veľa mladých ľudí vám dnes povie, že sporenie je zbytočnosť. Lebo majú málo životných skúseností a myslia si, že stále bude v živote dobre a ešte lepšie. My ale vieme, že to tak proste nie je. A pochopili to už aj naši klienti, pre ktorých hypotéka nie je bremenom. Naučili sa sporiť, lebo myslia aj na budúcnosť. Pripúšťajú, že v ich živote môžu nastať také okolnosti, ktoré zapríčinia zníženie alebo dokonca krátkodobú stratu ich príjmu, napríklad ich prekvapí choroba alebo strata zamestnania. Vtedy je dobre mať poruke rezervu, z ktorej pokryjú krátkodobé výpadky ich príjmov.

4. Majú poistenie úveru

Všetci vieme, že poistenie navyšuje náklady na splácanie hypotéky. Veľa našich klientov ale nechce riskovať, že v prípade komplikovanej životnej situácie nebude mať z čoho splácať mesačné splátky. Aj poistenie schopnosti splácať úver je jedným z faktorov, ktorý má vplyv na pokojnejšie splácanie hypotéky. Naši klienti myslia na to, že život môže mať aj tienisté stránky, či už je invalidita následkom úrazu alebo choroby, strata veľmi dobrej práce nie z vlastnej viny alebo žiaľ, aj smrť spoludlžníka. A práve v takýchto situáciách je poistenie úveru veľmi dobrým prostriedkom, ktorý tiež môže vašej duši zabezpečiť pokojnejší život s hypotékou.

5. Nezadlžujú sa ďalšími úvermi

Tak to už chodí. Splácate hypotéku a pokazí sa vám auto. Alebo potrebujete zaplatiť školné svojich detí. Alebo chcete ísť na cestu okolo sveta. Zafinancovať niektoré z týchto vecí je takmer nevyhnutnosť, ale niektorých snov sa môžete radšej vzdať. Alebo aj nemusíte. Ak nemáte finančnú rezervu na pokrytie pribúdajúcich finančných nárokov, môžete mať problém. A vtedy si požiadate o navýšenie hypotéky alebo o spotrebný úver. Neraz vám aj banka sama predschváli a ponúkne spotrebný úver na základe vašich obratov na účte. Ale v tomto prípade odporúčame veľkú opatrnosť. Naši klienti, ktorí si chcú zachovať svoj životný štandard aj pri takom záväzku, akým je hypotéka, sa nezadlžujú úvermi, ktoré by im mohli časom spôsobovať problémy so splácaním svojich záväzkov.

Zhrnutie

Pre väčšinu rodín je dnes už hypotéka takmer nutnosť. Ak ale budeme zodpovední voči sebe a vážiť si svoje zarobené peniaze, čiže tým pádom aj samých seba, vieme svoje správanie nasmerovať takým spôsobom, aby sme aj s hypotékou vedeli žiť bez stresov z jej splácania. Dnes je ešte viac ako kedykoľvek predtým namieste nie len mať záväzky do takej výšky, aby ste ich vedeli splácať, ale vytvárať si aj rezervy navyše, napríklad formou poistenia, sporenia alebo investícií. Ak chcete vedieť viac o hypotékach a horúcich novinkách na finančnom trhu, prihláste sa na odber noviniek. Radi sa s vami podelíme aj o naše ďalšie skúsenosti.

Alebo si dohodnite stretnutie s našim hypotekárnym špecialistom, ktorý vám ukáže vaše možnosti a nasmeruje vás na ceste k pokojnému splácaniu hypotéky na celé obdobie jej trvania.