5 tajomstiev klientov, ktorí žijú spokojne aj s hypotékou

Že hypotéka je náročný záväzok na celý život? Áno, je to pravda, ale všetci niekde bývať musíme. Už to nie je ako kedysi, že sme podali žiadosť o „štátny byt“ a hneď nám ho pridelili, lebo sa vo veľkom stavalo. A stavalo sa na štátne náklady. Dnes na to máme developerov, ktorí robia veľký biznis a svoj tovar predávajú ako chlieb. Buď si byt za trhovú cenu kúpime alebo nie. A ak nie a nemáme vlastné bývanie, zaplatíme za prenájom ešte viac ako za splátku hypotéky a energie.

Ostáva nám teda prijať tento fakt a zainvestovať do kúpy bytu alebo domu vysoké sumy, lebo tak to proste dnes chodí. A keďže na nehnuteľnosť len tak z výplat nenašetríme, jediným riešením ostáva hypotéka. A jej pravidelné splácanie. Bez ohľadu na to, či nám klesá alebo stúpa príjem, bez ohľadu na to, či náhodou neochorieme, či sa nám nenarodí ďalšie dieťa, nepokazí auto, neopustí manžel s dobrým príjmom a tak ďalej.

Vyzerá to naozaj na jeden veľký 30-ročný stres. Ale nezúfajte. Chcem Vám prezradiť niekoľko „tajomstiev“ – netajomstiev, ktoré majú naši klienti, ktorí aj napriek tomu, že splácajú hypotéku, žijú bez stresov navyše.

1. Výška ich hypotéky je adekvátna k ich príjmom

Iste, všetci chceme bývať v krásnom veľkom byte alebo dome, ktorý je vybavený najmodernejším nábytkom a spotrebičmi. Dnes ale také bývanie stojí nemalé investície. Pokiaľ nemáte nadštandardné príjmy a istotu, že ich budete mať do konca života, je namieste ostať „pri zemi“ a nájsť si takú nehnuteľnosť, ktorá Vám bude slúžiť a hlavne bude v takej cene, pri akej Vám vyjde prijateľná splátka hypotéky. Naši spokojní klienti si našli nehnuteľnosť v optimálnej hodnote, pričom pri jej výbere brali ohľad aj na ďalšie náklady spojené s bývaním, napríklad mesačné platby za energie a podobne.

2. Nemíňajú peniaze na zbytočnosti

Poznáme to všetci. Keď sa nám v práci darí a máme dobré príjmy, občas si dovolíme kúpiť si aj veci, ktoré až tak veľmi nepotrebujeme. Len si chceme urobiť radosť. Nie vždy je to ale tá správna cesta. Naši klienti, ktorí sú bez stresu aj s hypotékou, lebo nenakupujú zbytočnosti, nerozhadzujú peniaze bezhlavo, ale sú voči sebe zodpovední.

3. Sporia na „horšie časy“

Veľa mladých ľudí Vám dnes povie, že sporenie je zbytočnosť. Lebo majú málo životných skúseností a myslia si, že stále bude v živote dobre a ešte lepšie. My ale vieme, že to tak proste nie je. A pochopili to už aj naši klienti, pre ktorých hypotéka nie je bremenom. Naučili sa sporiť, lebo myslia aj na budúcnosť. Pripúšťajú, že v ich živote môžu nastať také okolnosti, ktoré zapríčinia zníženie alebo dokonca krátkodobú stratu ich príjmu, napríklad ich prekvapí choroba alebo strata zamestnania. Vtedy je dobre mať poruke rezervu, z ktorej pokryjú krátkodobé výpadky ich príjmov.

4. Majú poistenie úveru

Všetci vieme, že poistenie navyšuje náklady na splácanie hypotéky. Veľa našich klientov ale nechce riskovať, že v prípade komplikovanej životnej situácie nebude mať z čoho splácať mesačné splátky. Aj poistenie schopnosti splácať úver je jedným z faktorov, ktorý má vplyv na pokojnejšie splácanie hypotéky. Naši klienti myslia na to, že život môže mať aj tienisté stránky, či už je invalidita následkom úrazu alebo choroby, strata veľmi dobrej práce nie z vlastnej viny alebo žiaľ, aj smrť spoludlžníka. A práve v takýchto situáciách je poistenie úveru veľmi dobrým prostriedkom, ktorý tiež môže Vašej duši zabezpečiť pokojnejší život s hypotékou.

5. Nezadlžujú sa ďalšími úvermi

Tak to už chodí. Splácate hypotéku a pokazí sa Vám auto. Alebo potrebujete zaplatiť školné svojich detí. Alebo chcete ísť na cestu okolo sveta. Zafinancovať niektoré z týchto vecí je takmer nevyhnutnosť, ale niektorých snov sa môžete radšej vzdať. Alebo aj nemusíte. Ak nemáte finančnú rezervu na pokrytie pribúdajúcich finančných nárokov, môžete mať problém. A vtedy si požiadate o navýšenie hypotéky alebo o spotrebný úver. Neraz Vám aj banka sama predschváli a ponúkne spotrebný úver na základe Vašich obratov na účte. Ale v tomto prípade odporúčam veľkú opatrnosť. Naši klienti, ktorí si chcú zachovať svoj životný štandard aj pri takom záväzku, akým je hypotéka, sa nezadlžujú úvermi, ktoré by im mohli časom spôsobovať problémy so splácaním svojich záväzkov.

Ak chcete vedieť viac o hypotékach a horúcich novinkách na hypotekárnom trhu, prihláste sa na odber noviniek. Radi sa s Vami podelíme aj o naše ďalšie skúsenosti 🙂

Alebo sa stretnite s naším hypošpecialistom.

  • Najnovšie články na blogu
  • e-book: 10 najdrahších chýb

    Získajte zdarma prehľad tých najdrahších chýb, ktoré môžete urobiť, keď budete vybavovať hypotéku a tipy ako sa im vyhnete.

    e-book 10 najdrahších chýb pri vybavovaní hypotéky