fbpx

5 spôsobov, ako sa môžete nachytať pri výbere hypotéky

Dostať sa k skutočne najlepšej hypotéke nie je jednoduché. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že všetky hypotéky sú v každej banke na jedno kopyto, nie je to celkom tak. Nevhodným výberom banky alebo správneho typu úveru  a následkom neznalosti či neskúsenosti  sa môže stať, že sa ľahko chytíte do pasce problémov, ktoré neskôr bude náročné naprávať.

Čo všetko sa Vám pri vybavení hypotéky môže stať?

Prinášame Vám 5 najbežnejších nástrah, ktoré na Vás môžu číhať a ktorým sa oplatí vyvarovať:

1, Kúpa problémovej nehnuteľnosti

Často sa nám stáva, že klienti sa pri kúpe bytu alebo domu obávajú, že ich realitka alebo predávajúci budú chcieť oklamať. V médiách sa v minulosti časti písalo alebo hovorilo o tom, že ľudia kúpili nehnuteľnosť, ale narazili na podvodné konanie zo strany predávajúcich. Jednalo sa o rôzne typy podvodov, kedy neboli ošetrené kúpne zmluvy, vysporiadané pozemky, apod. Aj dnes na Váš môžu číhať rôzne nebezpečenstvá. Stalo sa, že klientka chcela kúpiť rodinný dom a nakoniec ju predávajúci chceli nahovoriť, aby do banky predložili jedno znenie kúpnej zmluvy, medzi sebou ale mali mať zmluvu v inom znení. Predávajúci totiž predávali dom s vecným bremenom, ktoré pred bankou „akože“ zanikne, ale reálne malo stále existovať. Samozrejme, klientka od kúpy domu odstúpila. Problémy môžu nastať aj vtedy, keď Vám predávajúci zatají informácie o skutočnom stave nehnuteľnosti.

Banka ako „detektor“ vhodnosti kupovanej nehnuteľnosti

Na tieto fakty treba naozaj dávať pozor, hoci tieto situácie sú dnes už ale málo pravdepodobné. Hlavne ak si beriete na kúpu nehnuteľnosti hypotéku. Banka je totiž najlepším strážcom a dozrie na to, či je byt alebo dom, ktorý kupujete, mimo ohrozenia podvodného konania, pretože nehnuteľnosť, ktorá bude zabezpečením úveru, musí byť 100%-ná. Nástrahou v tomto prípade môže byť to, že si vybavíte hypotéku, zaplatíte zálohu, vynaložíte ďalšie peniaze napríklad na znalecký posudok, stratíte množstvo času a z kúpy nič nebude. Prídete o peniaze aj o čas, ktoré Vám už nikto nevráti.

2, Nesprávny výber banky

Už viete, že potrebujete peniaze na financovanie kúpy nehnuteľnosti, na rekonštrukciu alebo na iný účel a rozhodli ste sa navštíviť banky. V každej z nich Vám ponúknu to najlepšie, čo pre Vás majú. Ako ale máte istotu, že sa rozhodnete pre tú správnu banku? Určite, máte niekoľko kritérií, ktoré tá správna banka musí splniť, aby ste sa dostali k najlepšej hypotéke. Ale čo ak Vám nakoniec neschvália hypotéku s takými podmienkami, aké potrebujete a očakávate? Áno, aj toto sa Vám môže stať. Keďže už peniaze rýchlo potrebujete, prijmete podmienky tak, ako Vám ich vo Vami vybranej banke schvália a necháte to tak. Nakoniec ale zistíte, že v inej banke ste mohli mať oveľa nižšiu splátku, nepotrebovali by ste toľko podkladov, nemuseli by ste dodatočne vybavovať množstvo vecí navyše.

3, Nesprávny výber typu úveru

Toto je ďalšia nástraha, ktorá na Vás číha. Pri tom nespočetnom množstve typov a nastavení úverov sa Vám ľahko môže stať, že požiadate o hypotéku s nesprávnym nastavením. Napríklad potrebujete peniaze na rekonštrukciu Vašej chaty, ale neviete ju zdokladovať. Preto požiadate o bezúčelovú – americkú hypotéku. V mnohých bankách je tento typ hypotéky drahší ako hypotéka na účel rekonštrukcie. Máte ale aj iné možnosti. Veľa bánk Vám vie poskytnúť hypotéku bez doloženia účelu aj s takými úrokmi ako účelový úver. Alebo potrebujete čo najviac prostriedkov na kúpu bytu alebo domu a zoberiete si hypotéku spolu so spotrebným úverov. Vaše splátky ale budú také vysoké, že ich budete splácať len „s odretými ušami“. Aj tu máte veľa možností, ako sa dostať k financovaniu napríklad na dlhšiu dobu a s nižšími splátkami.

4, Nedostatočná bonita

Rozhodli ste sa pre kúpu bytu či domu a viete, že Vaše príjmy Vám umožnia hypotéku bezproblémovo splácať. Zložíte v realitke zálohu a keď si nájdete tú najlepšiu banku, nastane problém. Odrazu si spomeniete, že ste spoludlžníkom na spotrebnom úvere niekomu blízkemu a splátka tohto úveru je dosť vysoká. Alebo ste zabudli, že Vám banka pred časom poskytla kreditnú kartu s vysokým úverovým limitom, ktorý ale neviete v súčasnosti vyrovnať a kartu zrušiť. Alebo splácate leasing na auto s ročnými platbami, pričom auto používate na Vaše podnikateľské účely. Viete, že na tú splátku peniaze budete mať, ale táto suma sa v banke delí 12 a to je ďalší výdavok. Isteže, väčšina z týchto záväzkov sa dá splatiť. Ale čo ak ste napríklad na splátky kreditnej karty zabudli? Často sa stretávame so zabudnutými hlavne práve kreditnými kartami, pričom ani nie tak v dávnej minulosti sa stali zosplatnenými. A tu už nastupuje vážny problém.

5, Neakceptovateľný zamestnávateľ

Máte skvelú prácu, vysoký príjem. Pracujete vo veľkej spoločnosti, ktorá Vás vie oceniť. Ale keď sa Vaša žiadosť dostane do rúk schvaľovateľom v banke, občas sa stane, že nastane veľká komplikácia. V banke zistia, že Váš zamestnávateľ má obrovské dlhy na daniach, odvodoch, dokonca občas sa príde aj na to, že neodvádza odvody nie len za firmu, ale aj za svojich zamestnancov. Žiaľ, v takomto prípade je hypotéka väčšinou zamietnutá. Stretli sme sa už aj s prípadmi, kedy bola takáto spoločnosť po reštrukturalizácií, čo znamená, že na základe rozhodnutia súdu za určitých podmienok a okolností tieto dlhy zanikajú. V tomto prípade ale banka môže požadovať doloženie takého súdneho rozhodnutia. Ale povedzme si otvorene, ktorá firma svojmu zamestnancovi tento dokument dá k dispozícií?

Zhrnutie a naše odporúčania

Ako vidíte, pri vybavení hypotéky na Vás číha množstvo rizík, ktoré môžu skomplikovať jej vybavenie, dokonca v danom čase aj úplne znemožniť. Väčšinu z nich je možné napraviť, správne odkomunikovať, doložiť dodatočnými podkladmi. Niektoré z nich sú pre banky ale tzv. „k.o. kritériom“, čo je dôvod na zamietnutie úveru. V budúcnosti ale máte možnosť sa týmto problémovým situáciám vyvarovať a môžete sa bez výrazných obmedzení k novému a lepšiemu bývaniu dopracovať.

Ak plánujete hypotéku a  chcete mať istotu, že nepadnete do pasce vyššie uvedeným alebo aj iným nástrahám, obráťte sa na nás. Naši hypotekárni špecialisti majú dostatok skúseností a vedomostí, takže budú pre Vás zárukou, že vybavenie Vašej hypotéky či už na kúpu nehnuteľnosti, stavbu domu, rekonštrukciu alebo na čokoľvek iné, bude pre Vás jednoduché a neprídete zbytočne o svoj čas alebo dokonca kopu peňazí. Kliknite sem a dohodnite si stretnutie s tými najlepšími.

Ušetrite 2 891 Eur a 70 hodín svojho času pri vybavovaní hypotéky