fbpx

Ako vybaviť hypotéku na dom a aký typ úveru zvoliť?

Hypotéka na dom alebo rekonštrukciu domu je jedným z najzložitejších bankových produktov a jej vybavenie nie je jednoduchá záležitosť. Tu nájdete praktické informácie a dozviete sa odpovede na Vaše otázky k týmto témam:

Podmienky hypotéky na dom; možnosti 100%-nej hypotéky; ako vybaviť hypotéku na dom; hypotéka na dom pre mladých;  hypotéka na kúpu domu a pozemku


Hypotéka na montovaný dom; hypotéka na "dom na kľúč"


Úver na dokončenie domu; úver na neskolaudovaný dom; úver na rozostavaný dom


Úver na kúpu domu a jeho rekonštrukciu; úver na prestavbu domu


e-book: 10 najdrahších chýb pri vybavovaní hypotéky

Ako vybaviť hypotéku na dom a aké sú podmienky úveru

Pri hypotéke na dom a pozemok je nutné splniť viac podmienok ako pri hypotéke na byt. Základnou podmienkou pri hypotéke na dom je jeho stav, z ktorého vyplýva jeho aktuálna hodnota. Pri výstavbe je dôležitým parametrom aj jeho budúca hodnota. Banka bude pri hypotéke na dom sledovať, či je vhodný ako zabezpečenie hypotéky. Najčastejšie vznikajú problémy v súvislosti s pozemkom, na ktorom dom stojí alebo bude stáť. Banka bude overovať vhodnosť pozemku, hlavne či má vysporiadané príjazdové cesty a či na ňom neviaznu nežiadúce vecné bremená.

Výška hypotéky na dom a pozemok môže byť aj do 100% z hodnoty domu s pozemkom, je to ešte možné - ale veľmi záleží na lokalite domu a jeho umiestnení v katastrálnej mape. Ak spĺňate podmienky získania štátneho príspevku, môžete mať aj na kúpu domu hypotéku pre mladých.

Postup, ako vybaviť hypotéku na hotový dom, nájdete na tejto stránke: Postup ako vybaviť hypotéku

V prípade výstavby rodinného domu navštívte túto stránku: hypotéka na výstavbu RD

Hypotéka na dom podľa typu jeho konštrukcie

Pri hypotéke na výstavbu domu všeobecne platí, že banka uvoľní prvé peniaze z hypotéky až v momente, keď je hrubú stavbu možné zapísať do katastra nehnuteľností. V prípade murovaného domu je to možné až vtedy, keď múry tohto domu sú postavené do výšky okolo  1,1 metra. Tento fakt je potrebné zohľadniť pri plánovaní financovania výstavby a vhodne kombinovať vlastné zdroje a financie z hypotéky na výstavbu domu.

Hypotéka na výstavbu montovaného domu

Pri hypotéke na montovaný dom je potrebné zobrať do úvahy jednu dôležitú vec, a to že hrubá stavba nevzniká ako pri murovanej konštrukcii postupne, ale je vytvorená de facto ihneď. V tomto prípade môže vzniknúť konflikt medzi potrebou zaplatiť stavebnej firme v zmysle jej platobných podmienok a podmienkou banky na uvoľnenie jednotlivých čerpaní z hypotéky. Existujú spôsoby, ako riešiť financovanie aj tohto typu domov a náš hypotekárny špecialista Vám poradí, ako je možné ho realizovať. 

Hypotéka na dom \"na kľúč\" a na ďalšie typy stavieb

Je možné získať aj hypotéku na dom \"na kľúč\". Funguje s miernymi odlišnosťami rovnako, ako pri výstavbe domu svojpomocne. Odlišnosti spočívajú hlavne v typoch dokladov, ktoré je potrebné do banky predložiť a v niektorých prípadoch v spôsobe a nastavení jednotlivých čerpaní úveru.

Pri výstavbe domu a zvlášť pri použití menej bežných stavebných konštrukcií odporúčame vždy sa najskôr poradiť s našim hypotekárnym špecialistom a odhaliť možné komplikácie pri jeho financovaní ešte skôr, ako sa objavia a vyriešiť ich už vopred.

Úver na dom v rôznych fázach výstavby

Niekedy sa stáva, že ľudia majú v pláne postaviť si dom z vlastných prostriedkov, ale v priebehu výstavby zistia, že im ešte chýbajú peniaze a že jeho dokončenie je potrebné riešiť pomocou úveru. Občas klienti postupujú inak, ako by bolo najvhodnejšie a postavia dom do polovice z vlastných prostriedkov a až potom chcú žiadať o úver na dostavbu domu. Je to samozrejme možné. Záleží od štádia dokončenosti domu a od neho vyplývajúcej výšky úveru, ktorý budete potrebovať. Vždy ale odporúčame nechať si vypracovať podrobný rozpočet výstavby, aby ste vedeli, či Vám Vaše zdroje skutočne postačia a ak nie, radšej hneď na začiatku požiadať o hypotéku na výstavbu domu. A vlastné finančné zdroje radšej investovať súčasne s hypotékou a tým sa vyhnúť situácií, kedy sa stav Vášho účtu zníži na nulu a odrazu nebudete vedieť, odkiaľ a ako rýchlo zohnať chýbajúce peniaze. Podľa výšky úveru a aktuálnej a budúcej hodnoty domu Vám náš hypotekárny špecialista pomôže zvoliť a nastaviť vhodný typ hypotéky a predovšetkým optimálne resp. minimálne zabezpečenie tohto úveru.

Ak plánujete kupovať dom, ktorý je vo fáze rozostavanosti, odporúčame byť zvlášť obozretní, čo sa týka jeho súčasného stavu a hlavne ako dlho v tomto stave stojí. Staršie stavby totiž už nemusia spĺňať súčasné technické normy, môže byť porušená statika takého domu a vplyvom poveternostných podmienok môže byť dlhodobo rozostavaný a nedokončený dom celkovo poškodený. Aj keby ste takýto dom dokončili, môžete mať problémy s jeho kolaudáciou alebo by ste museli do jeho sanácie investovať ešte viac peňazí ako do výstavby úplne nového domu.

Úver na kúpu domu a jeho rekonštrukciu alebo prestavbu súčasne

Je možné financovať kúpu staršieho domu a zároveň ho aj zrekonštruovať? Áno, je to možné. Pri financovaní kombinácie týchto dvoch zámerov bude záležať od budúcej hodnoty domu po jeho rekonštrukcii a od rozdielu medzi budúcou hodnotou a aktuálnou kúpnou cenou. Rozhodujúcimi sú aj vek a stav domu a rozsah plánovanej rekonštrukcie.

Jedná sa vo Vašej situácii skôr o úver na kúpu domu a menšiu rekonštrukciu alebo ide o úver na prestavbu domu?

V oboch prípadoch sa pri nastavovaní financovania formou hypotéky postupuje odlišnými spôsobmi. Odporúčame Vaše plány už vopred prediskutovať s našim hypotekárnym špecialistom, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam pri snahe o financovanie a realizácii Vášho zámeru.

 

VÝBER Z VIAC AKO 1000  REFERENCIÍ - ČO HOVORIA KLIENTI O VYUŽITÍ SLUŽIEB:

Moja skusenost s vasou spolocnostou je vysoko pozitivna. Pani Gondorovova je skvely clovek a vysoko kvalifikovany hypotekarny poradca. Spravila pre nas maximum. Neverim ze este niekomu v kosiciach by sa podarilo vybavit to co jej. Velmi sme jej vdacny a budeme ju kazdemu odporucat.
Albert Vaško s manželkou
V prvom rade chceme poďakovať vašej spoločnosti za vyriešenie našej situácie Aj keď bol náš problém od začiatku zložitý a problematický, pani Schleifova sa snažila nájsť najschodnejšie a najlepšie riešenie pre nás. Týmto by sme chceli vyzdvihnúť prácu pani p.Schleifovej , profesionálny a ľudský prístup.
Zlatko Krajčovič
So službami p. Kuruca som bola maximálne spokojná. Hypotéka a všetky prisluchajúce záležitosti boli vybavené v rekordnom čase a podľa mojich očakávaní. Zo strany p. Kuruca mi bol vysvetlený každý dokument. S radosťou som sa o svoje skúsenosti podelila s viacerými kolegami.
Marina Manojlović