Úrokové sadzby hypoték v bankách v roku 2018

Úrokové sadzby hypoték sú v súčasnosti na najnižšej úrovni od čias, ako slovenské banky začali úvery na bývanie vôbec poskytovať. Na začiatku éry hypoték neboli 7%-né úrokové sadzby žiadnou výnimkou. Postupne ale začali klesať, až kým sa nedostali na historické dno v roku 2017. V minulom roku banky poskytovali úvery na bývanie s úrokmi v niektorých prípadoch aj pod 1%.

Úrokové sadzby hypoték v bankách v roku 2018 by sa mali zatiaľ držať na podobných úrovniach. Keď ale porovnáme podmienky bánk detailne, zistíme, že slovenskí žiadatelia o hypotéku už nedostanú najnižšie úroky za každých okolností.

Úrokové sadzby a hodnota LTV

Banky poskytujú najnižšie úrokové sadzby na hypotékach do 70% alebo do 80% LTV, čiže hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Pri kratších fixáciách sú úroky nižšie, čím dlhšia je fixácia, tým sú sadzby vyššie. Najviac využívané sú 3- a 5-ročná fixácia. Pri 3-ročnej fixácií banky ponúkajú úrokové sadzby približne od 1%, pri 5-ročnej fixácií sú na hranici od 1,2%. Najnižšie úrokové sadzby v bankách sú väčšinou podmienené poistením úveru alebo minimálne vedením bežného účtu v banke, v niektorých prípadoch aj jeho aktívnym využívaním. Keď ale chcete práve tú najnižšiu sadzbu s poistením úveru, počítajte s tým, že samotné poistenie niečo stojí, takže Vaša úroková sadzba reálne taká nízka nemusí byť. Výhodou je ale zabezpečenie splácania úveru pri neočakávaných udalostiach.

Úrokové sadzby hypoték v bankách a LTV prirážky

Pri úveroch nad 80% z hodnoty nehnuteľnosti majú banky už úrokové prirážky, ktoré sú približne 0,5%. Tzn. že pri takomto úvere sú sadzby na hranici od 1,7%, ak by ste chceli žiadať o hypotéku nad 90% až do 100% hodnoty nehnuteľnosti, sú úroky od 2% vyššie a to pri všetkých typoch fixácie. Banky majú LTV (loan to value – pomer výšky úveru k hodnote založenej nehnuteľnosti) prirážky preto, lebo tieto typy hypoték môžu byť rizikovejšie vzhľadom k možnosti poklesu cien nehnuteľností na trhu.

Vývoj úrokových sadzieb v roku 2018 a v blízkej budúcnosti

Bankoví analytici predpokladajú zatiaľ ustálenú výšku úrokových sadzieb minimálne do konca roka 2018, dokedy plánuje ECB udržať nulovú kľúčovú sadzbu. Od tej sa totiž odvíjajú úrokové sadzby či už na hypotékach ako aj na depozitných produktoch bánk, ktorými sú napríklad termínované vklady. Od začiatku roka 2019 sa predpokladá mierny vzostup úrokových sadzieb, analytici avizujú ale nárast len o niekoľko desatín percentuálneho bodu.

Samozrejme, tieto prognózy ale nie sú zárukou toho, že úrokové sadzby na hypotékach sa budú naozaj týmto smerom v takýchto termínoch pohybovať. Ich výšku určuje veľa faktorov, ktoré nikto vopred s istotou nevie predpovedať ani priamo ovplyvňovať.

Naše odporúčania

Vzhľadom k pretrvávajúcim minimálnym úrokovým sadzbám na hypotékach v slovenských bankách je v súčasnosti určite výhodné požiadať o hypotéku a riešiť nové bývanie práve teraz. Aj napriek tomu, že ceny nehnuteľností neustále mierne stúpajú. Zároveň je výhodné pri takýchto nízkych sadzbách nastaviť hypotéku na čo najdlhšiu fixáciu pri ešte čo najnižšej úrokovej sadzbe. Vždy je v bankách momentálne možnosť požiadať o zmenu fixácie, ak by sa začali trendy v úrokoch meniť.  Sledujte náš blog, budeme vás informovať.

Ak máte na pláne kúpiť si nehnuteľnosť alebo ju chcete zrekonštruovať formou hypotéky, prípadne už hypotéku splácate a chcete vedieť, ako si zabezpečiť stále najvýhodnejšie podmienky Vášho úveru, neváhajte obrátiť sa na našich hypotekárnych špecialistov. Majú dlhoročné skúsenosti a sú pripravení pomôcť Vám s nastavením najvýhodnejšieho financovania Vášho bývania. Dohodnite si s nami stretnutie a žite bez stresov aj s nutnosťou splácania úveru na bývanie.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • eBook ZDARMA

    Získajte 7 tipov od hypotekárneho centra, ktoré by ste mali vedieť, aby Vaša žiadosť o hypotéku bola úspěšná a podmienky od banky čo najvýhodnejšie.

    Ebook Ako vybaviť hypotéku rozumne

  • Najnovšie príspevky
  • Kategórie príspevkov